Anlık Bildirim

Siri artık cihaz üzerinde çalışabilecek

A serisi yongalarındaki nöral işlem birimini daha yoğun kullanmak isteyen Apple, sanal asistanı Siri’yi çevrim dışı olarak tamamen cihaz üzerinde çalışacak hale getirdi.

Siri tamamen çevrim dışı oluyor Tam Boyutta Gör

Gizlilik konusuna büyük önem veren Apple uygulamaya da ilk olarak kendi ürünlerinden başlıyor. Yapay zekâ sistemlerinin buluttan bağımsız cihaz üzerinde de çalışması gerektiğini savunan firma Siri asistanına bunu entegre etti. 

Siri artık yerleşik çalışacak

Apple’ın A serisi yongalarında yer alan nöral işlem birimi sistem seviyesinde pek çok noktada kullanıcıların işini kolaylaştırıyor. Siri asistanına da yardımcı olan nöral sistem artık daha büyük bir yük kaldırıyor. 

WWDC 2021 etkinliğinde tanıtılan özellik ile birlikte Siri tamamen çevrim dışı çalışabilecek yeteneğe sahip oldu. Böylece kullanıcıların kişisel verileri iCloud dahil bulut sistemlere kaydedilmemiş olacak. 

Lansmanda ardı ardına Siri asistanına çevrim dışı komutlar verildi ve anlık olarak komutları eksiksiz yerine getirdiği görüldü. Apple biraz da Apple A Bionic yongalarındaki nöral işlem ağının yeteneklerini sergilemiş oldu.

Siri tamamen çevrim dışı oluyor Tam Boyutta Gör

Üçüncü taraf entegrasyonu

Diğer taraftan sadece Apple cihazlarına özgü kalan Siri artık ilk kez üçüncü taraf akıllı sistemlerde de yer almaya başlayacak. Örneğin akıllı termostat içerisinde yer alan Siri’ye doğrudan komut vererek işlem yaptırabileceksiniz. 

Apple kısa bir video ile üçüncü taraf desteğini paylaştı ancak herhangi bir detay vermedi. Üçüncü taraf sistemler MFi programına mı dahil olacak yoksa teknoloji devlerinin ücretsiz bir akıllı sistem uyumluluğu sunmak için oluşturduğu Matter programında mı yer alacak bilinmiyor. Detaylar muhtemelen sonbahar etkinliğinde belli olacak. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim