Anlık Bildirim

TikTok’un sahibi ByteDance yapay zeka çipi geliştiriyor

ABD’de yasak tehlikesi ile karşı karşıya olan TikTok’un sahibi ByteDance, görünüşe göre gelişmiş bir yapay zeka çipi üretmek için Broadcom ile birlikte çalışıyor.
TikTok’un sahibi ByteDance yapay zeka çipi geliştiriyor Tam Boyutta Gör
Teknoloji devleri son dönemlerde dışa bağımlılıktan kurtulmak için şirket içerisinde tasarladıkları yapay zeka çipleri kullanmaya başlıyor. Bu devlere katılan son firma ise görünüşe göre Çinli ByteDance olacak. ABD’de yasak tehlikesi altında olan TikTok’un sahibi olan şirketin, gelişmiş yapay zeka çipi için ABD'li çip tasarımcısı Broadcom ile birlikte çalıştığı söyleniyor.

ByteDance ve Broadcom ortaklığı

ByteDance ve Broadcom’un yapay zeka çip işbirliği henüz resmi olarak doğrulanmış olmasa da kaynaklar, uygulamaya özel entegre çip (ASIC) olarak bilinen özelleştirilmiş çipin 5 nm sürecine dayanacağını söylüyor. Ortaya konacak tasarımın üretimi ise TSMC tarafından gerçekleştirilecek.

ByteDance ve Broadcom’un bu işbirliği aynı zamanda Çin ve ABD arasındaki ilişkiler için de önemli. ABD’nin yarı iletken yaptırımlarının ardından hiçbir ABD’li firma Çinli şirketler ile 5nm veya daha gelişmiş süreç teknolojilerinde herhangi bir ortaklığa gitmemişti. Dolayısıyla bu, alışılmadık bir durum.

İki teknoloji devinin tasarım çalışmaları ise halihazırda sürüyor, bu nedenle TSMC’nin üretim bantlarının bu yıl içinde kullanılması beklenmiyor. Ayrıca ByteDance ve diğer Çinli şirketlerin yapay zeka çipleri konusunda kaynakları oldukça sınırlı. Çinli firmalar Nvidia veya AMD’nin gelişmiş çiplerine erişemiyor. Yerel üretim ise oldukça sınırlı düzeyde ve kapasitenin herkese yetişmesi imkansız. Çin’e özel olarak tasarlanan daha güçsüz çiplerde de durum aynı. Bu nedenle ihracat engellerine uyan tasarımlar için işbirlikleri yapılması şart gibi görünüyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim