Anlık Bildirim

TUSAŞ'tan Türkiye'de bir ilk: "Demir Kuş" test tesisi açılıyor

TUSAŞ'ın kendi bünyesinde geliştirdiği HÜRJET ve Milli Muharip Uçak gibi yerli uçakları test etmek için Demir Kuş ismi verilen tesis açıyor. Bu tesis, havacılık tarihinde ilk olacak.

TUSAŞ'tan Türkiye'de bir ilk: 'Demir Kuş' test tesisi açılıyor Tam Boyutta Gör

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), uçaklar için kendi test sistemini kuruyor. Demir Kuş (Iron Bird) olarak adlandırılan uçuş kontrol sistemi entegre test tesisi ile uçak geliştirme çalışmaları hızlanacak. Geliştirilen yerli uçaklar doğrudan TUSAŞ bünyesinde test edilecek. Bu sayede ürünlerin sertifikasyon ve üretim süreci hızlanacak.

Demir Kuş tesisinin tasarımı ve test kurgusu TUSAŞ mühendislerince hazırlandı. Uçak üzerinde kullanılacak bütün kritik uçuş ekipmanları test edilecek. Uçuş Kontrol Sistemi, Hidrolik Sistem, İniş Takımı Sistemi, Elektrik Sistemi (Simülasyon ve gerçek), Basitleştirilmiş Kokpit ve Aviyonik Sistemlerin testleri yapılacak.

İlk olarak HÜRJET ve HÜRJET’in farklı konfigürasyonlarının kritik sistemlerinin birbiri ile entegre olarak test edilmesi ve doğrulanması için kullanılacak. Sonrasında ise Milli Muharip Uçak için de kullanılacak.

2022 Şubat'ta açılması planlanıyor

Demir Kuş tesisinin 2022’nin Şubat ayında faaliyete geçmesi planlanıyor. Tesisin hayata geçmesi ile birlikte yerli ve milli ürünlerin geliştirme, sertifikasyon ve üretim süreçleri hızlanacak. Tesis, Türkiye’de havacılık alanında bir ilk olacak.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim