Anlık Bildirim

Uzay enkazı, Çin askeri uydusuna çarptı

Space.com’un haberine göre, mart ayında Çin’in Yunhai 1-02 askeri uydusuna bir uzay enkazı çarptı. Haberde, bu çarpışmanın 2009’dan beri yaşanan en büyük çarpışma olduğu bildirildi.

17 Ağustos Salı günü yayınlanan bir haberde bir uzay enkazının Çin askeri uydusuna çarptığı belirtildi. Space.com’a göre uzayda dolaşan parçalanmış bir Rus roketi, mart ayında Yunhai 1-02 isimli Çin uydusuna çarptı.

Uzay enkazı, Çin askeri uydusuna çarptı

Uzmanlara göre bu olay, uzay enkazlarının yaratabileceği sorunlar ve dünyanın yörüngesinde neler olup bittiği hakkında çok az şey bildiğimizi ortaya koyuyor.

Harvard Üniversitesi’nden astrofizikçi Jonathan McDowell’e göre uyduya çarpan roket, 1996 yılında Zenit-2 isimli Rus uydusunu fırlatan roketin bir parçasıydı.

Şaşırtıcı bir şekilde Yunhai uydusu çarpışmadan “sağ” çıkmayı başardı. Haberde, uydunun hala radyo sinyalleri göndermeye devam ettiği belirtildi.

Uzay enkazı, Çin askeri uydusuna çarptı Tam Boyutta Gör

NASA’nın araştırmalarına göre yörüngede 27.000’den fazla uzay enkazı bulunuyor; bu enkazlar da uzay araçları ve dünya için önemli tehlikeler oluşturuyor.

Kaynakça https://futurism.com/the-byte/space-junk-smashed-chinese-satellite https://www.space.com/space-junk-collision-chinese-satellite-yunhai-1-02 Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim