Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Yeni genelge : Koronavirüs denetimlerinde kamera kayıtlarından da ceza verilebilir

  Kontrollü normalleşme döneminde, mobil denetim başlıklı yeni bir denetim sürecine geçiyor. İlk olarak yarın 260 bin personelle yapılacak denetimlere ilişkin 81 il valiliğine genelge gönderildi.
  03 Mart 2021, 20:45 (1 ay)
  2,4b
  1
  11
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Bilim, sanat, horoloji yazarı
  1

  Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi neticesinde çeşitli ülkeler çeşitli uygulamara başlamıştı. Türkiye'de ise ilk olarak 1 Mart 2021 tarihiyle normalleşme süreçleri başlamıştı. Şimdi ise İçişleri Bakanlığı, yarından ( 04.03.2021 ) itibaren kontrollü normalleşme döneminde, mobil denetim başlıklı yeni bir denetim sürecine geçiyor. İlk olarak yarın 260 bin personelle yapılacak denetimlere ilişkin 81 il valiliğine genelge gönderildi. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yeni süreçte kolluk kuvvetleriyle yapılan denetim faaliyetlerinin; kamu kurumları ve kuruluşları, yerel yönetimler ve meslek odaları tarafından da destekleneceği kaydedildi.

  Buna göre, vali ve kaymakamlarca, her bir il/ilçe müdürünün başkanlığında kolluk ve diğer kamu personelinden oluşan genel denetim ekipleri oluşturulacak, bu ekiplerin düzenli olarak her gün sahada denetim yapması sağlanacak. Mevcut denetim ekiplerine, belediye/il özel idaresi, meslek odaları, iş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahip kamu personeli ile Tarım ve Orman Bakanlığı gıda denetmenlerinden oluşturulan yeni ekipler dahil edilecek. Meslek odaları ve alt odalar, haftada en az bir kez il ilçe sınırları içindeki üyelerinin işyerlerini denetleyecekler.

  Kamera görüntülerinden ceza verilebilecek

  Açıklamaya göre, denetimlerde kent güvenlik yönetim sistemleri ve kameralardan elde edilen görüntülerden de yararlanılacak. Kamera kayıtlarında tedbirlere aykırı uygulamaların tespit edilmesi durumunda da yaptırım uygulanabilecek. İllerde salgının seyrini etkileyen olumlu olumsuz her türlü faktör analiz edilecek ve valiler bunlara yönelik alınması gereken tedbirleri, İl Pandemi ve Hıfzısıha Kurullarıyla paylaşacak.

  İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgenin tam metni ise şöyle:

  Denetim faaliyetlerine; tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin ve meslek odalarının azami seviyede destek (personel, araç, malzeme vb.) vermesi sağlanacak. Bu denetimlerde teknolojik imkânlardan üst düzeyde istifade etmek suretiyle denetimlerin etkinliği ve kapasitesi artırılacak. Vali ve kaymakamlarca, her bir il/ilçe müdürünün (milli eğitim müdürü, tarım ve orman müdürü, gençlik ve spor müdürü, defterdar/malmüdürü vb.) başkanlığında kolluk ve diğer kamu personelinden oluşan genel denetim ekipleri teşekkül ettirilecek. Bu ekiplerin vali, vali yardımcısı, kaymakamlar ve il/ilçe müdürlerinin başkanlığında düzenli olarak her gün sahada denetim yapması sağlanacak. Denetim ekiplerine, belediye/il özel idaresi, meslek odaları, gıda denetmenleri dahil edilecek.

  İlginizi Çekebilir Avatar Koronavirüs aşılarının tüm dozlarını olan bireyler arasındaki pozitiflik oranı %1'in altında

  İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde bulunan İşyeri Denetim Ekipleri ve Mahalle Denetim Ekiplerine, belediye/il özel idaresi, meslek odaları, iş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahip kamu personeli ile Tarım ve Orman Bakanlığı gıda denetmenlerinden oluşturulan yeni denetim ekipleri dahil edilecek ve dinamik denetim modeli uygulanacak.

  Her bir belediyede bulunan zabıta personelinden (her bir ekip asgari üç zabıta personelinden) oluşacak şekilde yeteri kadar denetim ekibi oluşturularak “Belediye Denetim Ekibi” olarak İSDEM bünyesine dahil edilecek. Aynı zamanda il özel idareleri personelinden (her bir ekip asgari üç personelden) oluşacak şekilde ve her bir ilçeye asgari bir ekip düşecek şekilde ekipler oluşturularak “İl Özel İdaresi Denetim Ekibi” olarak İSDEM bünyesine dahil edilecek.

  Belediye zabıtası ve il özel idaresi personelinden oluşturulan ekipler sorumluluk sahasında bulunan bütün işyerlerini haftalık olarak denetleyecek ve İSDEM’e raporlayacak.

  Ekipler salgınla mücadele tedbirlerine uyumun temin edilmesi için bilinçlendirme faaliyetleri yürütecek. Tespit edilen aksaklıklar konusunda mevzuatlarına göre işlem tesis edecek ve salgınla mücadele tedbirlerine aykırı uygulamaların tespiti halinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince yaptırım uygulanması için mülki idare amirine bildirimde bulunacak.

  İl ve ilçelerde bulunan meslek odaları veya bunlara bağlı alt odalar bünyesinde üyelerinin denetimi amacıyla yeteri kadar denetim ekibi oluşturulacak ve “Oda Denetim Ekibi” olarak İSDEM bünyesine dahil edilecek. Meslek odaları denetim ekipleri hafta en az bir kez il/ilçe sınırları içerisindeki üyelerinin işyerlerini denetleyerek gerekli rehberlik faaliyetlerini yürütecek ve aykırı tedbirlerde oda mevzuatı çerçevesinde işlem tesis ederek yapılan denetimleri İSDEM’e haftalık olarak raporlayacak.

  Valilik ve kaymakamlıklar tarafından iş güvenliği uzmanlığı sertifikasını haiz kamu personelinden ekipler oluşturularak bu ekipler aracılığıyla il/ilçelerde kanun kapsamında olan veya olmayan tüm işyerlerinin salgınla mücadele tedbirlerine uyumunu sağlamaya yönelik bilinçlendirme çalışmaları yürütülecek ve salgınla mücadele tedbirlerine aykırı uygulamaların tespiti halinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince yaptırım uygulanması için mülki idare amirine bildirimde bulunacak.

  Ayrıca Bkz. "2 kat güçlü ipek üretiminde kullanılabilecek ipek böceği besini geliştirildi"  Kaynakça https://www.dunya.com/gundem/yeni-genelge-covid-19-denetiminde-kamera-kayitlarindan-da-ceza-verilebilecek-haberi-613023 https://twitter.com/coronaturkey/status/1367135117714538498?s=21
  Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  axiprens (Erhan Cılız) 1 ay ( Mesaj Silindi )
  Kongreler de kamera yokmu.
  ÖzdalDoğru (özdal doğru) 1 ay ( Mesaj Silindi ) Solid State Disk
  Başka yorum yok, konu kilitlensin bence
  Yorumlar (9) Yorum Yaz Forumda Gör
  G Guest-ED4010EAB 1 ay ( Mesaj Silindi )
  sanırım maskeyi sürekli takmak gerekecek.
  BalkanGöçmeniBirBey (............ ............) 1 ay ( Mesaj Silindi )
  inanınki çok yerinde bir karar.

  bu kararın sonuna kadar arkasındayım.
  A ahmetbayram5 (ahmet bayram) 1 ay ( Mesaj Silindi )
  Mobeseleri hırsızları yakalamak için kullansalar ülke huzura erer ama ceza yazıp kasayı doldurmak işlerine gelir
  H hakanhan68 1 ay ( Mesaj Silindi )
  🗣?
  @ismailsaymaz
  : Giresun’da yerel bir din adamı vefat etmişti. Cenazesine 30 bin insan katılmış. Ya bu olur mu? Gariban vatandaşın babası ölüyor, tabutu kaldıracak kadar adam toplamasına izin vermiyorsun

  https://twitter.com/tv100/status/1367014277144576000
  H hakanhan68 1 ay ( Mesaj Silindi )
  AKP kongrelerinin kamera kayıtlarından çıkarılacak rezerv cari açığı kapatmaya yeter mi?

  Birazdan... http://zaytung.com/fotohaberdetay

  https://twitter.com/i/status/1366100593266286595
  D DH Misafiri 1 ay ( Mesaj Silindi )
  aç devletin vatandaşını soyan uygulamaları. devlet böyle yaparsa, özel işletmeler ne yapmaz?
  rash.87 (R...... K......) 1 ay ( Mesaj Silindi ) DH Misafiri
  Aç olan devlet değil, hükümet aç. Gözü doymaz aç gözlü birşeyler.  Devlette para var ama yandaşa yetecek kadar. Dayasinlar bakalım.
  MHEC 1 ay ( Mesaj Silindi )
  Boş bir alanda maske açsak ceza mı yiyecez
  axiprens (Erhan Cılız) 1 ay ( Mesaj Silindi )
  Kongreler de kamera yokmu.
  ÖzdalDoğru (özdal doğru) 1 ay ( Mesaj Silindi ) Solid State Disk
  Başka yorum yok, konu kilitlensin bence
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 1 ay Yeni Kia K8'in kabini de ortaya çıktı 1 ay Redmi Note 10 tanıtıldı: Serinin uygun fiyatlı modeli 1 ay Apple'ın yeni hizmeti, kullanıcıların Android platformuna geçişini kolaylaştırıyor 1 ay Samsung Galaxy A82 5G, iki yıllık işlemciyle geliyor 1 ay Amazon'un yeni aksiyon filmi Tom Clancy's Without Remorse'tan ilk fragman yayınlandı 1 ay Netflix Türkiye üyelik paket fiyatlarına zam geldi: İşte yeni fiyatlar 1 ay macOS platformu oyunlara ısınmaya başladı 1 ay 5 Mart lansmanı öncesi Realme C21'e dair teknik detaylar belli oldu 1 ay Starship prototipi ilk kez iniş yaptı, ancak dakikalar sonra yine patladı: İşte o anlar 1 ay Exchange yazılımındaki açıklar kapatıldı 1 ay Pardus 19.5 yayınlandı: Pardus 19.5 ile gelen yenilikler neler? 1 ay Türkiye’de üretilecek: Hyundai Bayon 1 ay Sonsuz koşu oyunu Crash Bandicoot: On the Run, ilkbaharda mobil cihazlara geliyor 1 ay Otokar, mayına karşı korumalı COBRA II MRAP modelini tanıttı 1 ay İkinci el otomobil fiyatlarındaki düşüş şubat ayında da devam etti 1 ay Microsoft'tan yeni nesil Windows için açıklama geldi 1 ay 2si1 "Vergisi bol" Teknoloji ve Oyun Programı 1 ay Google, arama geçmişine göre reklam göstermeyi durdurmayı planlıyor 1 ay Honda Civic, CR-V ve HR-V modellerinde mart ayına özel fırsatlar 1 ay Viking temalı mobil oyun Northgard'dan oynanış videosu paylaşıldı 1 ay GÖRÜNTÜLENEN Yeni genelge : Koronavirüs denetimlerinde kamera kayıtlarından da ceza verilebilir Sonraki WhatsApp'a kaybolan resimler özelliği geliyor: Ancak pek bir işe yaramayacak 1 ay Netflix de Bitcoin satın alacak iddiası! 1 ay Crucial X6 SSD ailesini 500 GB ve 4 TB seçenekleriyle genişletti 1 ay macOS 11.3 ile Rosetta 2 bazı bölgelerde kaldırılabilir 1 ay FM 2021, NBA 2K21 ve daha fazlası bu ay Xbox Game Pass'e geliyor 1 ay Microsoft Mesh ile sanalda bir araya gelme dönemi başlıyor 1 ay ADATA XPG SX8200 Pro’yu bir kere daha güncelledi, Performans daha da düştü 1 ay DJI FPV Drone modeli karşınızda: İşte fiyatı 1 ay Takımını oluştur! Uluslararası Gamestars Brawl Stars Ligi’nde ülkeni temsil et! 1 ay WandaVision yönetmeni, son bölümde hayranların hayal kırıklığına uğrayabileceğini söylüyor 1 ay Twitter, Android kullanıcıları için Spaces sesli sohbetlerinin beta testine başladı 1 ay Toyota'dan yeni model duyurusu: Avrupa'daki en uygun fiyatlı Toyota olacak 1 ay Elon Musk, Teksas'ta kendi şehrini inşa etmek istiyor 1 ay PS Store'da ayın ilk indirimleri başladı: İşte dikkat çekenler 1 ay Meizu 18 ve 18 Pro resmen tanıtıldı: İşte tüm detayları 1 ay Sony, ev eşyalarını ve meyveleri PlayStation kontrolcüsüne dönüştürebilen bir teknolojinin patentini aldı 1 ay Gürültülü blower fanlı RTX 3090’lar sessiz sedasız ortadan kayboldu 1 ay BluTV'nin yerli komedi dizisi Acans'tan fragman yayınlandı, yayın tarihi açıklandı 1 ay Xiaomi'den iki yeni elektrikli scooter geliyor 1 ay Uncharted ve Last of Us geliştiricisi birkaç farklı projeleri olduğunu söyledi Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim