Anlık Bildirim

2022 yılında gözlemlenebilecek astronomik olaylar

Geminid ve Ursid meteor yağmurlarına ev sahipliği yapan 2021 yılının bitişi ile beraber yeni bir yıla giriş yapıyoruz. İşte yeni yılda karşılacağımız astronomik olaylar.

2022 yılında yaşanacak astronomik olaylar neler? İşte detaylar Tam Boyutta Gör

Meteor yağmurları ve farklı astronomik olaylar ile geçen 2021 yılını sonlandırarak yeni bir yıla giriş yapıyoruz. Quadrantid meteor yağmuru ile başlayan 2022 yılında, bizleri gözlemlenebilecek birçok astronomik olay bekliyor.

Dünya en hızlı yörünge hızına ulaşacak

3 Ocak tarihine kadar sürecek Quadrantid meteor yağmurundan sonra, 4 Ocak’ta Dünya ile Güneş'in yılın en yakın konumuna gelmesi bekleniyor. Perihelion (Günberi) ismini taşıyan bu olay ile beraber Dünya ile Güneş, haziran ayındaki Günötesi konumundan yaklaşık 4.8 miyon km daha yakın hale gelecek ve EarthSky'e göre, Dünya saniyede yaklaşık 19 mil olan en hızlı yörünge hızına ulaşacak.

5 Ocak’ta gün batımından sonra güneybatı yönünde gözükecek Jüpiter, gözlemlenebilir olacakve Ay’dan yalnızca 4 derece açıyla ayrılacak. Bununla birlikte 29 Ocak’ta, Mars yakınlarında ve güneydoğu yönünde Venüs bizleri karşılayacak. NASA'nın Artemis görevine ev sahipliği yapacak Şubat ayında ise Ay'a insansız uçuş denemeleri başlayacak.

Toplam 12 Dolunay'a ev sahipliği yapacak 2022 yılında, ayrıca Dünya ile Ay'ın en yakın konuma gelmesi ile iki Süper Ay ortaya çıkacak. Bizlere yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak gözükecek Süper Ay ile beraber güneş tutulmalarının da yaşanması bekleniyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim