Anlık Bildirim

Apple'ın Hindistan'daki fabrikası iPhone üretimine başlıyor

Uzun süredir konuşulan Apple'ın Hindistan’da fabrika kuracağı iddialarını Hindistan Bilişim Teknolojileri Bakanı Priyank Kharge doğruladı ve üretime başlanması için nisan ayını işaret etti
3

Apple'ın Hindistan'daki fabrikası iPhone üretimine başlıyor
 

Dünyanın en büyük ikinci cep telefonu pazarı olan Hindistan’da Apple sadece %2’lik payıyla rakibi Samsung’un bir hayli gerisindeydi. Apple resmi olarak açıklamasa da Apple’a yakın kaynaklar uzun süredir şirketin Hindistan’da önce bir fabrika açarak iPhone üretimine başlayacağını ardından açacağı Apple Store ile ürettiklerini yerel aracılar kullanmadan doğrudan satacağını iddia ediyordu. Apple bu konuda resmi bir açıklama yapmazken Hindistanlı yetkililer iddiaları doğruladı.

Hindistan Bilişim Teknolojileri Bakanı Priyank Kharge, Apple ile ortak bir anlayışa sahip olduklarını ve nisan sonunda Kamataka eyaletinde üretim yapmalarını beklediğini dile getirdi. Priyank Kharge’ın açıklamasındaki önemli bir diğer nokta ise Hindistan’da üretilen bütün iPhone’ların sadece yerel pazara sunulacak olması. Yani Apple en büyük tedarikçisi Foxconn’un Çin’de yaptığının aksine üretilen telefonları sadece Hindistan halkının kullanımına sunacak.

Aslında bu durum Apple CEO’su Tim Cook’un son açıklamalarına oldukça uygun görünüyor zira Tim Cook geçtiğimiz günlerde Apple’ın 1.çeyrek sonuçlarını açıklarken Hindistan’da pek çok yetkili ve tedarikçi ile görüştüklerini ve buranın yatırım için harika bir yer olduğunu dile getirmişti.

Apple’ın Hindistan’daki tesisini işletecek firma ise Tayvanlı Wistorn şirketi olacak. Dünya çapında 60.000’den fazla çalışanı bulunan ve daha önce Acer’a ait ürünlerin de üretiminden sorumlu olan Wistorn’un Hindistan’daki ilk iPhone 8’leri üretmesi bekleniyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim