Anlık Bildirim

Çin 2019 yılında en büyük ekran üreticisi olacak

Teknoloji dünyasında lider ülke olabilmek için adeta para akıtan Çin, ekran üretimi konusunda hızlı büyüyor. Ülkede üretime yapılan yatırım 120 milyar dolara ulaştı.

Televizyonlar, bilgisayarlar, monitörler, akıllı telefonlar, tabletler, giyilebilir cihazlar, otomobiller derken ekrana olan ihtiyacımız her geçen gün artıyor. Ekran teknolojilerine yatırım yapan firmalar da sürekli kazanıyor.

Devasa yatırım

Ekran üretiminde Samsung ve LG gibi devlerin de katkısıyla Güney Kore lider durumda. Teknolojinin parlayan yıldızı Çin ise devasa rakamlara ulaşan yatırımlarıyla liderliği ele geçirmeyi planlıyor.

Çin Video Endüstri Birliği ve Çin Optik ve Optoelektronik Üreticiler Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre ekran üretiminde planlanan veya hali hazırda yapım aşamasında olan yatırımların toplam değeri 120 milyar dolar civarında. Sadece LCD tarafı bu yatırımların 75 milyar dolarını oluşturuyor. Kalan rakam ise OLED gibi diğer teknolojilere ayrılmış.

Yatırımlar televizyon, monitör, bilgisayar, mobil cihaz, giyilebilir cihaz gibi pek çok kategoriyi kapsıyor. Yapılan tesislerin ise tamamen üretime geçmesi 2019 ortalarını bulacak.

Çin yılın ilk yarısında 57 milyon metre kare ekran tedariği gerçekleştirdi. Tüm dünyanın ekran tedariğinin yüzde 30’una denk gelen bu rakam ile Çin, Güney Kore’nin ardından ikinci sıraya yerleşti.

Yatırımların yavaş yavaş devreye girmesi ile birlikte 2019 yılına kadar bu rakamın 80-90 milyon metrekare civarına yükseleceği konuşuluyor. Zaten talep de sürekli yükseldiği için paralel bir artış yaşanmış olacak. Bu da Çin’i ekran tedariğinde lider ülke haline getirecek. 

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim