Anlık Bildirim

Dünyanın en küçük bilgisayarı ile tanışın

Bugün ideal bir kullanım için bilgisayar sistemlerinin belirli bir boyut altına düşmemesi gerekiyor. Bilimsel araştırmalar için ise milimetrik boyutlarda bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor.

Bir süre IBM’in tuz tanesi büyüklüğünde x86 bilgisayar konseptini tanıtmasının ardından Michigan Üniversitesi araştırmacıları çıtayı biraz daha yükseltti. Bu kez ARM tabanlı bir bilgisayar sistemi karşımızda.

En küçüğü

En küçük bilgisayar iddiasıyla yola çıkan bu yeni sistem 0.04 milimetre küp hacme sahip. Fotoğrafta da bir pirinç tanesinden bile çok daha küçük boyutlarda olduğu görülüyor. IBM’in konsepti ise 1mm x 1mm şeklinde zar alanına sahipti.

Bilgisayar içerisinde ARM Cortex-M0+ tabanlı bir işlemci bulunuyor. Cortex-M0+ yaklaşık 0.0028 milimetre küp boyutlarına kadar ölçeklenebildiği için yeni bilgisayarda kendisine yer bulmuş. Ne var ki güç kesildiği zaman tüm veriler kayboluyor. Araştırmacılar çok düşük güçte çalışan cihazların çıkardığı gürültünün önüne geçmek ve ışığın etkisini azaltmak için diot yerine anahtarlı kapasitörler kullanmış.

Bilgisayar daha çok ısı sensörü olarak kullanılacak. İnsan hücreleri gibi çok küçük alanlarda çalışması için tasarlanan yeni bilgisayar, kanser hücrelerinin ısı farkını algılayarak tespit yapabilecek. Özellikle kanser araştırmaları için önemli bir fırsat olduğu ifade ediliyor.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim