Anlık Bildirim
Oy Ver

Son birkaç gündür Microsoft'un GitHub'ı satın alacağı yönündeki söylentiler teknoloji dünyasını meşgul ediyordu. Son finansman turunda(2015 yılında) 2 milyar dolar değerine ulaşan GitHub'ın, günümüzde bu değeri aşmış olduğu ve Microsoft'un 5 milyar dolara varan bir miktarı kasasından çıkarmak zorunda kalabileceği belirtiliyordu. İki tarafın da uzun süre sessizliği koruduğu görüşmelerle ilgili olarak Bloomberg'ten önemli bir iddia ortaya atıldı: Satın alma anlaşması tamamlandı.


 

Uzun süredir maddi sıkıntılar çekmesine  ve yönetim tarafında CEO belirsizliği gibi sorunlar yaşamasına rağmen yazılım dünyasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olan GitHub, açık kaynak kodlu projelerin ezici bir çoğunluğuna ev sahipliği yapıyor. Aynı şirket içindeki geliştiriciler tarafından yazılım üzerinde iş birliği yapmak için de kullanılan GitHub'ın, yazılım geliştirme evreninin merkezi olduğunu söylemek yanlış olmaz. 


Satya Nadella etkin rol oynadı 

Apple, Amazon, Google ve daha pek çok büyük şirketin de kullandığı GitHub'a en çok katkı sağlayan şirketlerin başında ise Microsoft geliyor. 1000'den fazla çalışanını kodları GitHub'da depolamak ve paylaşmak için zorlayan şirket, kendine özgü Windows Dosya Yöneticisi kaynak kodunu bile GitHub'da tutuyor.


Bloomberg'ün haberine göre iki şirket arasındaki anlaşma bugün resmi olarak duyurulacak ve Microsoft'un ödediği miktarı da gün içinde öğrenmiş olacağız. İddialara göre GitHub'ın anlaşmayı kabul etmesindeki en büyük etken Microsoft CEO'su Satya Nadella. 2014 yılında şirketin başına gelen Nadella, Microsoft'u açık kaynak teknolojisine yakınlaştıran kişi rolünde. Açık kaynaklı olarak PowerShell, Visual Studio Code ve Microsoft Edge JavaScript motoruna sahip olan şirket; Ubuntu'yu Windows 10'a getirmek için Canonical ile de iş birliği de yapıyor. Şirket ayrıca 2016 yılında mobil uygulama geliştirme platformu Xamarin'i de satın almıştı.


Kullanıcıları ikiye böldü 

Açık kaynak kodlu projeler geliştiren yazılımcı André Staltz'ın da dediği gibi kar etme amacı her şirketin DNA'sında bulunuyor ve şirketler bu amaca ulaşmak için bazen başka şirketlerin çatısı altına girmeyi de kabul edebiliyor. Bloomberg'ün haberinin ardından Microsoft ile GitHub arasındaki anlaşmayı eleştiren pek çok GitHub kullanıcısı, GitHub'ın özellikle mali sorunlar nedeniyle bu anlaşmayı kabul etmek zorunda olduğunu belirtse de artık GitHub'ın, yazılım dünyasındaki rolünü kaybedeceğini düşünüyor. Twitter'daki bazı kullanıcılar ise GitHub'ın bu anlaşmayla birlikte öldüğünü, bundan sonra BitBucket veya GitLab gibirakip hizmetlerden faydalanacaklarını belirtiyor.

Satın almaya karşı çıkan ve GitHub'ın bir daha asla eskisi gibi olamayacağını düşünen kullanıcıların işaret ettiği ortak nokta ise Microsoft'un şeffaf olmayan yapısı ve tekel haline gelme çabası. Microsoft yıllar içinde hem ABD'de hem de Avrupa Birliği'nde rekabeti engellemek ve pazardaki lider konumunu kötüye kullanmak nedeniyle pek çok kez mahkeme karşısına çıkmıştı. Öte yandan şirketin eski CEO'su Steve Ballmer'in 2001 yılında kullandığı ''Linux bir kanser'' ifadesi de hala akıllarda. Microsoft'a yönelik olarak ileri sürülen açıklamalar şirketin yazılım dünyasında benzer bir hakimiyete ulaşması durumunda geçmişte yaşananların tekrar yaşanabileceği endişesini yaratıyor.
Tabi bütün GitHub kullanıcılarının benzer endişeleri taşıdığını ve karamsarlığa düştüğünü söylemek doğru olmaz. Kullanıcıların önemli bir kısmı ise özellikle Satya Nadella liderliğinde şirketin çok daha şeffaf ve kullanıcı dostu bir yapıya büründüğünü düşünüyor. Microsoft'un 1998 yılındaki düşünce yapısıyla yönetilmediğini belirten kullanıcılar artık şirketin kapalı kapılar ardında çalışmadığına da işaret ediyor. Microsoft'un en önemli projelerinden birkaçını açık kaynak kodlu olarak GitHub'a yüklediğini belirten kullanıcılar Visual Studio Code'un hem Linux hem de macOS'da; SQL Server veritabanı sisteminin ise Linux'ta çalıştığına da dikkat çekiyor.
Bu fikir ayrılıkları GitHub'ın geleceği açısından oldukça önemli olsa da şu an için anlam ifade etmiyor zira halen resmi bir anlaşma duyurulmuş değil ancak Microsoft'un GitHub'ı satın alması halinde kullanıcı tarafındaki bu ayrımın şirkete nasıl yansıyacağı merak konusu.

Resmi açıklama: 7.5 milyar dolara satın aldı 

Söylentilerin ardından Microsoft, GitHub'ı satın aldığını resmen duyurdu. Şirketin satış bedeli olarak ödeyeceği miktar ise tahminlerin çok daha üstünde. GitHub için 7.5 milyar doları kasasından çıkaracak olan şirket, tekelcilik karşıtı kurumların da anlaşmayı denetlemesinin ardından satın alma işlemlerinin bu yıl içinde tamamlanacağını belirtiyor. Anlaşmayla birlikte GitHub'ın kurucusu ve CEO'su olan Chris Wanstrath'in yerine Xamarin'in eski yöneticisi Nat Friedman CEO'luk görevine getirilecek. 


Anlaşmayla ilgili bir diğer önemli nokta ise GitHub'ın bağımsızlığı. GitHub'ın faaliyetlerine herhangi bir farklılık olmaksızın rutin şekilde devam edeceğini açıklayan Microsoft; GitHub'ın bağımsızlığının ve geliştirici dünyasındaki kıymetinin korunacağını da ekledi. 

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
12559 kez okundu.
15 kişi, toplam 17 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
microsoft, satın alma ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim