Anlık Bildirim

Microsoft Power Toys geri dönüyor

90’lı yılların Windows sürümlerinde karşımıza çıkan Power Toys geliştirici araçları uzun bir süredir ortalarda yoktu ancak Microsoft konsepte ikinci bir şans vermeyi istiyor.

Microsoft’un profesyonellere yönelik olarak Windows 95 işletim sistemi ile birlikte sunmaya başladığı Power Toys sistem araçları seti geri dönüyor. Açık kaynak olarak hazırlanan set orijinalden biraz farklı.

Microsoft Power Toys nedir?

İlk olarak Windows 95 işletim sisteminde gördüğümüz Power Toys araçları, profesyonel kullanıcıların çalışma akışlarını kişiselleştirebilecekleri özelliklerin test edilmesini sağlıyordu. Örneğin TweakUI ile kullanıcı ara yüzü özelleştirilebiliyor veya Send to X ile dosyalar komut satırı, kopyalama panosu gibi bileşenlere gönderilebiliyordu. Power Toys araçları Windows XP ile birlikte kaldırılmıştı.

GitHub üzerinde başlayacak yeni açık kaynak proje ise daha kapsamlı ve günümüz ihtiyaçlarına göre hazırlanmış araçlar sunuyor. Paketteki ilk iki araç; bir pencerenin büyütme tuşu üzerine geldiğinizde çıkan ve yeni bir masa üstüne pencereyi göndermenizi sağlayan MTND ile Windows tuşuna bir saniyeden fazla bastığınızda masa üstünün mevcut durumuna göre kısa yollar ortaya çıkaran rehber.

Açık kaynak olduğu için geliştiricilerin de katkısıyla Power Toys araçları genişleyecek ve daha iyi hale gelecek. Yakın zamanda dizüstüler için tam ekran yöneticisi, Win+R farklı kombinasyonlar, daha iyi Alt+Tab yönetimi, çoklu dosya adlandırma, hızlı çözünürlük değişimi, içerik menüsü gezintileri gibi farklı araçların projeye ekleneceği ifade ediliyor. Kısa süre içerisinde araçların önizlemeye açılması bekleniyor.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim