Anlık Bildirim

Microsoft'un akıllı matı Project Zanzibar, gerçek dünya ile sanalı birleştiriyor

Microsoft, uzun bir süredir dijital ve fiziksel dünyamızı harmanlamanın yollarını arıyordu. Görünen o ki Microsoft, Project Zanzibar ile bu hayali gerçekleştirmemize olanak sağlayacak.
Oy Ver
Yazılım devi Microsoft, uzun zamandır dijital dünyamızı, fiziksel dünyamızla harmanlayacak bir proje üzerinde çalışıyordu. Microsoft'un araştırma kolu bu hayali gerçekleştirmek için geliştirdiği "akıllı mat"a Project Zanzibar adını verdi. Sözü fazla uzatmadan bu heyecan verici projenin detaylarına geçelim.

Project Zanzibar öğrenciler hedef alınarak geliştirildi

Temel olarak Project Zanzibar'ı bir bilgisayar veya tablet ile nesne ve dokunuşları dijital ortama aktaran bir arabirim olarak tanımlayabiliriz. Bu akıllı mat sayesinde farklı nesne veya oyuncakları bir araya getirip dijital dünyaya aktararak çeşitli senaryolar yaratabiliyorsunuz. Microsoft, Project Zanzibar'ı çocukların oyuncaklarını hayata geçirebilecekleri bir yöntem olarak öngörüyor.
Çocuklar akıllı mat üzerindeki oyuncakları hareket ettirerek dijital ortamda kısa filmler çekebilecekleri gibi, Lego veya Minecraft tarzında kendi oyunlarını yaratma şansına da sahip olabilecekler. Türkçede "Yakın Alan İletişimi" olarak adlandırılan NFC teknolojisi kullanılarak geliştirilen bu akıllı mat, nesnelerin pozisyonunu, konumunu ve yönünü algılayabilme özelliğine sahip. Microsoft'un daha çok öğrencileri hedef alarak geliştirdiği akıllı mat Project Zanzibar'ın birçok farklı alanda da kullanılacağını kestirmek hiç de zor değil.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim