Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş

Nükleer enerji doğalgaz ithalatını 7.2 milyar dolar azaltacak

Mersin ve Sinop’ta kurulacak iki nükleer santral doğalgaz ithalatını 7.2 milyar dolar azaltacak. 2030'a kadar toplam elektrik üretiminin %15'inin nükleer enerjiden elde edilmesi planlanıyor.
5 ay önce
3.318
1
39
Alternatif Enerji 37
Haber Editörü
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Türkiye'de kurulması planlanan nükleer güç santralleri faaliyete geçtiğinde yıllık doğalgaz ithalatı 7.2 milyar dolar azalacak. Mersin ve Sinop’ta kurulacak bu 2 nükleer santrale ek olarak hayata geçirilmesi planlanan üçüncü santral ile birlikte 2030 yılına kadar toplam elektrik üretiminin en az yüzde 15’inin nükleer enerjiden elde edilmesi hedefleniyor.
Ayrıca Bkz. "iPhone SE 2'de kulaklık girişi yer almayabilir"
Mersin'de devreye sokulacak ilk nükleer santralin inşası konusunda Rusya ile anlaşılmıştı. Sinop'ta yapılması planlanan ikinci nükleer santral ise Japon ve Fransız iş birliğiyle yapılacak. Yaklaşık 22 milyar dolara mal olacak Sinop Nükleer Güç Santrali'nin ilk ünitesinin 2023 yılında, ikinci ünitesinin 2024 yılında, üçüncü ünitesinin 2027 ve dördüncü ünitesinin ise 2028 yılında işletmeye alınması planlanıyor.

3 nükleer santrale 60 milyar dolar

Öte yandan üçüncü nükleer santralin yeri konusunda ise İğneada'nın adı geçiyor. Türkiye, 2023 yılına kadar 60 milyar dolar harcayarak 3 nükleer santral kurmayı amaçlıyor. Bu sayede 2030 yılında toplam elektrik üretiminin en az yüzde 15’i nükleer enerjiden elde edilebilecek. Ayrıca nükleer enerjinin bir tercih değil zorunluluk olduğunu belirten Enerji Bakanlığı yetkilileri, inşaat sürecinde 10 bin kişinin istihdam edileceğinin de altını çizdi.

En Beğenilen Yorumlar
anadolu86 5 ay önce en beğenilen
Ruslar akilli valla , hem santralin sahibi olacak hem ürettigi elektriği bize pahaliya satacak. Hemde olası bir faciada sadece Türkiye zarar görecek. Bu santrale onay verenler , Türkiyeyi sömürge haline getimek isteyenler ile aynı kişiler.

Rusun nukleer elektriğine ihtiyac varsa , kablo ile buraya taşı , nasıl olsa parası ile alacaksın.Santrali niye bizim toprağa kurdurtuyorsun?
Ruslar akilli valla , hem santralin sahibi olacak hem ürettigi elektriği bize pahaliya satacak. Hemde olası bir faciada sadece Türkiye zarar görecek. Bu santra...
Devamını Gör
oray 5 ay önce
Şu anda doğal gaz ithalatının %50'den fazlasını hangi ülkeden yapıyoruz? Rusya
peki, Akkuyu'daki nükleer santrali kim yapacak ve uranyum kimden satın alınacak? Rusya...
Eee kardeşim ben ne anladım bu işten, adı doğal gazdı, şimdi uranyum oldu, hatta daha tehlikeli bir enerji üretim yöntemi! Tamam yapın nükleer santral de bari ülkeyi farklı bir ülke seçseydiniz de en azından arz güvenliği artsaydı demezler mi adama!
Şu anda doğal gaz ithalatının %50'den fazlasını hangi ülkeden yapıyoruz? Rusya
peki, Akkuyu'daki nükleer santrali kim yapacak ve uranyum kimden satın alınaca...
Devamını Gör
Nevfel 5 ay önce
Nükleer uzmanlar konuyu basmışlar.
Sanıyorsunuz ki derdimiz sadece nükleer enerji üretmek. Öncelikle nükleer teknolojinin kullanım alanlarını öğrenin. Burada yetişecek vatandaşlarımızın ülkeye katma değeri yüksek teknolojileri kazandıracağı gerçeğini de öğrenin.
Son noktada da nükleer bomba yapma yoluna gireceğimizi kafanıza sokun artık. Bugün ki dünya da nükleer bombası olmayanın söz hakkı yok. Bu teknolojiyi öğrenip bunu yapmalıyız.
Zararlı vs bunlar hikaye. Düşmanlarımız bıraktı mı ki siz sahip olmaktan korkuyorsunuz?
Nükleer santralden korktuğunuz kadar nükleer bombalardan korkmuyorsunuz . Ama 2 dk elektrik kesintisi olsa dırdırınız bitmiyor.
Nükleer uzmanlar konuyu basmışlar.
Sanıyorsunuz ki derdimiz sadece nükleer enerji üretmek. Öncelikle nükleer teknolojinin kullanım alanlarını öğrenin. Burada...
Devamını Gör
DH Misafiri 5 ay önce
Üretilen elektrik piyasanın 3 katı fiyata devlet tarafından satın alınacak. Öyle habercik yazıyorsunuz ki, sanki nükleer santral bedava elektrik verecek. 3 katı fiyata devlete satılan elektrik toplam satılama maliyeti ile digalgazi kıyaslayan, öyle yazın.
DH Misafiri 5 ay önce
Dh propaganda yapıyor.
Sanki bu santralin elektriği Türkiye'ye bedava verilecek.
Nükleer güvenli olsa Almanya mevcut nükleer enerji santrallerini kapatmazdı
agent1453 5 ay önce
Yine Vatandaşa girecek yani her zaman olduğu gibi,Güneş Enerjisine neden yatırım yapmazlar anlamam,zararı da yok.
Yenilenebilir enerji kaynakları kısaca şunlardır;
Güneş enerjisi
Rüzgar enerjisi
Hidrolik (hidroelektrik) enerjisi
Jeotermal enerjisi
Biyokütle enerjisi(biyoyakıt enerjisi de dahil)
Hidrojen enerjisi
Dalga enerjisi
Gelgit enerjisi
erdemkuru 5 ay önce
hopa artvin ardahanı felen kıskanıyorum şuan. direk gürcistana kaçabilecekler felaket gerçekleştiğinde. ki kesin gerçekleşicek. hem deniz dalgasından hem rüzgardan hem de güneşten enerji üretebilecek dünyanın nadide ülkelerinden biri ama inatçılar taktı nükleere. diğerlerinin cebe fazla getirisi yok galiba
kub4rm4n 5 ay önce
ya bi de bunu güzel bişey gibi haber yapmışsınız. nükleer santraller geleceğimize ihanettir. o kadar çok alternatif enerji kaynağı varken dünyayı daha da kirletmenin ne anlamı var?
firat_kilic 5 ay önce
Savaşta Düşman olsan önce uçakla veya denizaltı, x... nükleeri hedef alırsın iş bitti.
Ayrıca maliyet düşünce hiç bir zaman yansıtılmıyor. Vatandaşı devletin bir parçası olarak görmüyorlar. Sömürmek için kullanıyorlar. Vampir devlet.
Neden? Mesela bu tepedekilerin geçmişi belediyeden gelme...
Önce otobusler benzinliydi sonra mazota geçildi biletlere zam geldi hani yansıtma? Peki sonra mazottan daha ucuz olan doğal gaza geçildi hani yansıtma? Peki bir sonra elektrik güneş ... demek ki bunlar vampir.
Elektriğe gelince az elektrik yakın enerji tasarrufu falan filan derken ampulden flor-hasana döndük hop herkes döndü mü? faturaya bir daha zam flor-hasanın bir anlamı kalmadı yanı oyun led'e dönüyor...
Su... Dedelerimizin parası ile kazılan çukurlar yani barajlar gökten inen tüm insanların canlıların terleyip atmosferden üzerimize yağan damlacık sular bunlarda bir zam var mı? mesela Tanrı bir zam yapsa bu ne anlama gelir? Kuraklık? Peki insanları aynı yere toplayıp kuraklıktan bahsedebilirmisin? evet böylece zam yapabilirmisin evet.... belediyeye msg attım.. dedim kardeşim 2006da 2tl civarı olan su neden 4.6tl yıl 2014 civarı... biz indirim yaptık zam yapmadık vs... Biz dediğiniz kimsiniz kim yaptı? belediye meclis falan filan kim dedim bu meclis nerede gezer adı vs... bloklandım... ve o tarihte 2006 dolar kurundan baktım 2014e dolar olarak bile böyle bir zam yok ! iyide Tanrı suyu gökten dolarlamı indiriyor? Bu dolardan da pahalı... bu arada...
Nükleer mi?............... bu da yeni hikayemiz.....
zeynelali 5 ay önce
☀️ güneş varken nükleer santral neden???
WB 5 ay önce
Sizi gidi yandaslar kac para aldiniz hepimiz radyasyondan olup gidecegiz iste
DaRKFoRCeS 5 ay önce
Bizim baba kanser hastası 2 yılda kemoterapi ile zar zor toparladı.
Hasta baktınız mı bilmiyorum.
Ya da kanser hastası yakınız var mı?
Fırsatınız olursa ya da Hacettepe de onkoloji bölümünde tanıdığınız kanser hastalarının çoğunluğu karadeniz bölgesinden olduğunu teyit edebilirler.
Ne kadar genetik olsada çevremizde bir sürü kanserojen madde ile iç içe iken neden nükleer santral.
Kısaca dünyanın en zor işi hasta bakmaktır.
Düşmanıma bile beddua etmem kanser konusunda.
2 sene hemen hergün 400 km yol yapmak hastanede evrak peşinde koşmak hastaya bakmak herkesin harcı değil.
Çocuğunuz var pripyata götürmek istermisiniz ya da park yerini hastanede oynamasını.
Tabi ki hayır yazacaksınız.
gun 5 ay önce DaRKFoRCeS
Kaçak elektrik kullanılan bölgelerde çok fazla baraj ve dolayısı ile HES var. Ama oralardan buralara gelirken çok kayıp oluyor o yüzden batıya doğru yapılıyor.
15 yıl yüksek fiyat garantisi var sonra piyasa fiyatından alınacak. Bu arada sanırım Ermenistan sınırında olan eski nükleer santral ile Bulgaristan sınırımızda olan yine eski mi eski santralden haberiniz yok sanırım.
Gücümüz onları kapatmaya yetmediğine göre çok daha güvenli bir santral yapmakta bir sıkıntı yok sanırım.
Yorum Yaz Forumda Yanıtla
B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
Nasıl eklemek istersiniz?
Önceki ve Sonraki İçerikler
Daha Yeniler 5 ay önce Sony Pictures, 'Breaking Bad' temalı bira üreten şirketi mahkemeye verdi 5 ay önce Nokia’nın dijital sağlık birimi için büyük çekişme 5 ay önce 23 Nisan özel - Defne ve Efe minik konuklar 5 ay önce 23 Nisan özel - Asya ve Ömeralp minik konuklar 5 ay önce Dünyanın en güçlü rüzgar türbini İskoçya'da kuruldu 5 ay önce LG V40'ın kod adı ortaya çıktı 5 ay önce Android için ücretsiz arka plan bulanıklaştırma uygulaması: AfterFocus 5 ay önce "Bitcoin bir para birimi değildir!" 5 ay önce Meizu 15 serisi resmi olarak tanıtıldı 5 ay önce Opera VPN kapanıyor! İşte ücretsiz hızlı VPN alternatifleri 5 ay önce Westworld'ün yaratıcılarından yeni bilim-kurgu dizisi: The Peripheral 5 ay önce Canon kablosuz mini fotoğraf yazıcısını duyurdu 5 ay önce Apple ve LG arasında OLED üretim sıkıntısı 5 ay önce LG V35 geliyor 5 ay önce PlayStation oyunlarının Türkçe olup olmadığı bilgisi veren uygulama: Haberin Var mı? 5 ay önce Galaxy S7 ve S7 Edge modellerine Android Oreo ne zaman gelecek? 5 ay önce ESIM çalışmaları durduruldu, projeye hile karıştırıldığı iddiaları var 5 ay önce Apple'ın A12 yonga seti %20 daha hızlı ve %40 daha verimli olabilir 5 ay önce Avrupa'nın prototip uydusu, "uzay çöplerini" işte böyle yakalayacak 5 ay önce Türkiye’nin hava kirliliği haritası değişti: Rize’nin havası artık temiz değil 5 ay önce GÖRÜNTÜLENEN Nükleer enerji doğalgaz ithalatını 7.2 milyar dolar azaltacak Sonraki İzmir'den Avustralya'ya: LM Wind'den rüzgar türbini kanadı ihracatı 5 ay önce Sony 3D Oluşturucu ile artık üç boyutlu özçekim yapılabilecek 5 ay önce Wikileaks Shop'ın kripto hesapları bloke edildi 5 ay önce WhatsApp'tan yolladığı fotoğraftan parmak izi tespit edilen uyuşturucu satıcısı yakalandı 5 ay önce Nişasta bazlı şekerin yerini alacak doğal şeker otu: Stevia 5 ay önce ZTE suskunluğunu bozdu: ABD'nin ambargosu haksız, mücadele edeceğiz 5 ay önce Alienware ve Hilton işbirliğiyle, dünyanın ilk "oyuncu bilgisayarlı" otel odası 5 ay önce HTC U12+ özellikleri ve çıkış tarihi netleşti 5 ay önce Yeni nesil Xbox için GDDR6 bellek ihtimali 5 ay önce Yeni nesil elektrikli otobüs SILEO, Elazığ ve Manisa’da yola çıkıyor 5 ay önce iPhone SE 2'de kulaklık girişi yer almayabilir 5 ay önce LG G7 ThinQ özel Google Assistant tuşuyla gelecek 5 ay önce Instagram, yeni keşfet arayüzünü test ediyor 5 ay önce The Division filmini yönetecek isim belli oldu 5 ay önce Facebook'un veri sızıntısı skandalı sosyal medya kullanımınızı nasıl etkiledi? [Haftalık anket sonuçları] 5 ay önce Apple, MacBook Pro için ücretsiz batarya değişim programı başlattı 5 ay önce Fotoğraf barındırma servisi Flickr, SmugMug tarafından satın alındı 5 ay önce Elektronik cihazların yaydığı ısıyı yeniden elektriğe çeviren teknoloji 5 ay önce Havalimanlarında kuş tehlikesine çözüm: Kartal görünümünlü drone 5 ay önce İsrailli ajanlar fotoğraflarınızı almış olabilir | 2si1 Teknoloji ve Oyun Programı Daha Eskiler
Alternatif Görünümler Geri Bildirim