Anlık Bildirim

Samsung, AMD'nin ekran kartı üretimine talip

Döküm tesislerini ve üretim teknolojilerini geliştiren firmalar, pek çok sektörden müşteri bulabiliyor. Mobil dünyada dökümcü tarafını iyi bildiğimiz Samsung, ekran kartı tarafında da aktif.
1

AMD'nin gelecek yıl piyasaya süreceği yeni nesil ekran kartlarının üretimi konusunda çeşitli iddialar gündeme gelmekteydi ancak artık yavaş yavaş iki firmaya odaklanmaya başlıyor. GlobalFoundries hali hazırda resmi açıklamasını yapmıştı. Şimdi de Samsung hakkında iddialar mevcut. 

Güney Kore'den gelen bilgilere göre AMD'nin Greenland kod adlı yeni grafik kartlarını GlobalFoundries ve Samsung ortak olarak üretecekler. Zaten GF ile Samsung döküm teknolojileri ve üretim geometrileri konusunda işbirliği yapıyor. GF'nin üretim konusunda yetersiz kaldığı durumlarda Samsung kendi hatları ile devreye giriyor. Bu bakımdan iddiaların gerçeklik oranı oldukça yüksek. 

AMD'nin bu yıl TSMC'nin verimlilik ve üretim oranlarından memnun kalmaması, yeni dökümcü arayışına başlamasına neden olmuştu. TSMC'nin olmadığı bir listede en büyük iki aday elbette GlobalFoundries ve Samsung oluyor. Bu bakımdan AMD'nin tercihi de bu iki firma oldu.

Samsung ve GF, üretimlerini 14nm fabrikasyon süreci ile yapıyor. Ayrıca daha fazla performans ve enerji tasarrufu sağlayan Low Power Plus - LPP teknolojisi de üretime dahil ediliyor. AMD'nin yeni ekran kartları bu üretim teknolojisi sayesinde mevcut kartlara göre daha fazla performans ve enerji tasarrufu sunacak. 

AMD, Zen mimarisini temel alan işlemci ve APU'larını da 14nm sürecinde ürettirecek. Yine GlobalFoundries üretimi üstlenmiş durumda ancak grafik kartlarında olduğu gibi Samsung'un yine devreye girerek ek üretim hatları açması bekleniyor. Böylece üretim konusunda riskler en aza indirgenmiş olacak.  
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim