Anlık Bildirim

Samsung, Apple davasında hükmedilen tazminata itiraz etti

Samsung ile Apple arasında 7 yıldır süren patent davasında geçtiğimiz ay önemli bir karar verilmiş ve Samsung'un toplam 539 milyon dolar ödemesine hükmedilmişti. Samsung bu karara itiraz etti.
Oy Ver

Samsung, Apple davasında hükmedilen tazminata itiraz etti Tam Boyutta Gör
 

2011 yılında Apple ile Samsung arasında başlayan patent mücadelesi henüz sona ermiş değil. Bununla birlikte mahkeme geçtiğimiz ay davayla ilgili nihai tazminat tutarını açıklamış ve Samsung'un Apple'a toplamda 539 milyon dolar tazminat ödemesine karar vermişti. Samsung geçmiş dönemlerde aynı dava yüzünden Apple'a ödeme yaptığı için şirketin ödeyeceği tazminat tutarı sadece 149 milyon dolar olarak hesaplanmıştı. 


Mahkeme süreci uzayacak 

Mahkemenin kararı ile 7 yıllık hukuki süreç bitecek gibi görünse de Samsung'un hamlesi patent davasının bir süre daha devam edeceğini gösteriyor. Mahkemenin kararına itiraz eden Güney Koreli teknoloji devi 539 milyon dolarlık tazminatı ödemeyi reddetti ve kararın iptal edilmesi için dava açtı. Jüri kararının kanıtlarla desteklenmediğini ve jürinin makul davranmadığını ileri süren şirket yeniden duruşma yapılmasını istiyor. 


 

Samsung'un sunduğu 34 sayfalık metne göre şirket, ödemesi gereken maksimum tazminat tutarının 28.085 milyon dolar olduğunu belirtiyor. Patent davasında ileri sürdüğü iddiasını yineleyen şirket, telefonun tamamının değil sadece bazı bileşenlerinin patent ihlaline konu olduğunu bu nedenle ödenmesi gereken tazminat tutarının çok daha az olması gerektiğini ileri sürüyor. Samsung'un talebinin ardından Apple iddialar karşısında 21 Haziran'a kadar yeni cevaplar sunabilecek. Yeni duruşmanın ise 26 Temmuz'da yapılması bekleniyor.


Tazminatın iadesini istedi 

Tazminatın iptali için dava açan Samsung, ayrı bir yasal başvuruda bulunarak Apple'a ödediği 145 milyon dolarlık tazminatın da iadesini istedi. Apple'ın dokunmatik ekran patentinin ihlal ettiği gerekçesiyle 2012 yılında açtığı davada mahkeme Samsung'un tazminat ödemesine hükmetmişti ancak daha sonra ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi dokunmatik ekranın patent ihlaline konu olamayacağını açıklamıştı. Samsung şimdi 145 milyon doları haksız yere ödediğini belirterek bu tutarın faiziyle birlikte iadesini istiyor. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim