Anlık Bildirim

Samsung geçen yılı rekorla kapatmaya hazırlanıyor

DRAM üretiminde yaşanan sıkıntılar nedeniyle ortalama fiyatların artması geçen yıl Samsung’u adeta ateşledi. Firma 2017 yılını tarihi bir rekorla kapatmaya hazırlanıyor.

Geçen yıl televizyon ve akıllı telefon sektörlerindeki liderliğin ardından gelir anlamında yarı iletken pazarının da lideri olan Samsung, son çeyreği tarihi bir rekor ile kapatmaya hazırlanıyor.

Tarihi rekor

Geçen yıl DRAM üretiminde yaşanan sıkıntılar nedeniyle ortalama fiyatların yükselmesi Samsung başta olmak üzere bellek üreticilerini olumlu etkilemişti. Ayrıca Galaxy S8 serisi ile Galaxy Note 8 modelinin yüksek kar marjları da Samsung’a rekor karda yardımcı oldu.

Yeni analizlere göre Samsung geçen yılın son çeyreğinde yüzde 73 artış göstererek 15 milyar dolar faaliyet karı elde edecek. Bir önceki çeyrek 13 milyar dolar civarında faaliyet karı elde edilmişti. Bu firma tarihinde ulaşılmış en yüksek rakam. Ayrıca global olarak bu rakamlara bir çeyrekte erişebilen belli başlı firmalardan olacak. Yine yıl genelinde yaklaşık 53 milyar dolar faaliyet karı ile rekor seviyeye erişilmiş olacak.

Geçen yıl elde edilen büyük yükseliş oranları nedeniyle bundan sonraki yıllarda bu denli yüksek rakamlara erişemeyeceği tahmin ediliyor. Özellikle DRAM üretiminde dengenin yakalanacağı beklentisi fiyatları da normal seviyelere çekecek. Samsung’un yarı iletken sektöründe lider kalmaya devam edeceği ancak yılın ikinci yarısından sonra karında düz bir çizgi izlemeye başlayacağı ifade ediliyor. 

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim