Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Teknoloji Çöplükleri : Çin - İkinci bölüm

  5 yıl
  5b
  1
  27
  Cep Telefonları
  Abone ol
  Haber Editörü
  Oy Ver

   
   
  Teknoloji tüketiminin oluşturduğu çevre problemlerine yönelik olarak başladığımız yazı dizimizin Çin konulu ikinci bölümü ile karşınızdayız (İlk bölüm). Nadir bulunan element ayrıştırması konusunda dünya lideri olan Çin bunun bedelini ise halk nezdinde ödüyor. 

  Sözkonusu şehir Baotou. İç Moğolistan özerk bölgesinin en büyük sanayi kenti olan Baotou'nun kaderini değiştiren ise neredeyse şehir kadar büyük Baogang Çelik ve Nadir Toprak Elementleri tesisi. 

  Çin'in 1980'li yılların başında nadir element ayrıştırmasında başrol oynamaya başlamasıyla Baotou nüfusu 97 binden kısa sürede 2.5 milyona çıkmış. 21. yüzyılda bir nevi altına hücum macerasının yaşandığı kent komünizmden kapitalizme geçişin arasında sıkışmış bir nevi sınır şehrini andırıyor. 
   

  Mao heykellerinin çevresinde kendisine yer bulan pek çok Amerikan malına ait reklamların yanında gece nadir elementler ile boyanmış camların olduğu sokaklar sayesinde şehir bir Tron sahnesine dönüşüyor. Arka sokaklarda ise tesislerde tüm gününü geçirerek kalan vaktini barlarda harcayan sayısız insanın sızmış görüntüsü mevcut. 

  Baogang Çelik ve Nadir Toprak Elementleri tesisi şehirle o kadar içiçe geçmişki nerede başlayıp nerede bittiğini anlamak mümkün değil. Onlarca devasa boru yerden çıkarak yol ve kaldırımlardan geçtikten sonra hedefine varıyor. Zaman zaman yolların üzerinde bir köprü gibi yerleştirilmiş boruları görmek de mümkün. Bu boruların içerisinden geçen akıntının gürültüsü de işin cabası.  

  Ayrıca kömür ve nakliye kamyonları için özellikle geniş tutulmuş yollarda küçük araçların kendisine dikkat etmesi gerekiyor. Kamyonlardan dökülen kömür tozları yağmur ile birlikte simsiyah bir akıntı haline geliyor ve tüm yolları kaplıyor. Şehirde yeni evler ve apartmanlar yapılıyor olsa da tesisin enerjisini sağlayan kömür santralleri hemen dibinde ve havadaki ağır kükürt kokusu yeni yapılara da anında siniyor. 
   

  Şehirde ayrıca tesise gerekli malzemeleri taşıyan tren yolu hattı da büyük önem taşıyor. Neredeyse hiç boş kalmayan raylarda sürekli tesise malzeme taşınıyor. Zaman zaman kimyasalların dumanlarını ata ata kenar mahallelerden geçen yük vagonlarına rastlanıyor. 

  Şehre ayrıştırılmak için gelen nadir bulunan elementler 120km ötedeki Gobi Çölü'nde yer alan bir madenden çıkarılıyor. Daha sonra kamyonlarla veya yük trenleri ile Baogang tesisine getiriliyor. 

  Ucu bucağı görünmeyen Baogang Çelik ve Nadir Toprak Elementleri tesisinde yüzlerce soğutma kulesi ve alev bacaları gökyüzünü kaplamış durumda. Tesislerde ağırlıklı olarak seryum ve neodim elementleri işleniyor. Tesisin güç kaynağı olan kömürü sağlamak için de şehir çevresinde pek çok kömür madeni mevcut. 
  İlginizi Çekebilir Avatar Telekom firmaları üretimi Çin’den kaydırıyor

  Tesisin önemi o kadar büyük ki üretim durduğu zaman global fiyatların fırlaması sözkonusu. Son bir iki aydır tesiste bakım adı altında üretimin durdurulduğu da gelen haberler arasında. Tesisi ziyaret edenlerin bakım denmesine rağmen herhangi bir bakım veya servis görevlisine rastlamaması şüpheleri artırıyor ve tesis görevlileri de bu konuda son derece ketum. 

  Nadir elementleri ayrıştırmanın zehirli süreçlerden geçtiğini aktarmıştık. Peki ayrıştırma esnasında kullanılan tonlarca zehirli kimyasal nereye gidiyor? İşte bu sorunun cevabı karşımıza dünyanın en zehirli bölgelerinden birisini çıkarıyor. 
   

  Bir zamanlar verimli tarlaları besleyen yakındaki bir nehrin önüne set çeken tesis burayı yapay bir göl haline getirmiş ve ortaya çıkan ne kadar zehirli atık varsa bu göle boşaltmaya başlamış. Sonuç? Yok olan verimli araziler ve ortaya çıkan zehirli göl.

  Yerel yönetim Baogang tesislerini genişletebilmek adına civar köylerdeki vatandaşları şehrin farklı kesimlerindeki kırsal arazilere yerleştirmiş. Tabi köylülerin el emeği göz nuru tarlaları da Baogang arazisine katılmış. 

  Zehirli atık gölü şehrin yaklaşık 20 dakika uzaklığında yer alıyor ve onlarca boru ile kimyasal atıklar taşınarak bu göle boşaltılıyor. Bu boruların pek çoğu ise şehir merkezinden geçiyor. Göl o kadar zehirli hale gelmişki yapılan testlerde normalden üç kat fazla radyasyona rastlanmış. Göle Baogang dışında ayrıştırma yapan diğer küçük tesisler de atık sularını bırakıyor ve yılda 10 milyon ton atık su bu göle boşaltılıyor. 

  Gölü bizzat ziyaret edenler ve Google Haritalar üzerinden inceleme şansı bulanlar etrafın adeta bir uzaylı bölgesinden çıkmış gibi olduğunu belirtiyor. Çevresinde hiçbir yaşam belirtisinin olmadığı gölün görüntüsü ve içeriği bir yana yakına geldiğinizde boğazınızı tahriş edecek seviyede kötü bir kükürt kokusu yayıyor.  
   

  Normalde askeri unsurlarla kontrol edilen gölün şu sıralar tamamen terkedilmiş olduğu ifade ediliyor. Zaten tesisin de son aylarda bakım adı altında tamamen boşaltıldığı ve üretimin durduğunu belirtmiştik. Atık gölünde bazı ziyaretçiler radyoaktif killeri toplayarak seramik vazolar imal ettiklerini ve elektronik tüketimin çevreye verdiği zararı göstermek açısından sergilediklerini belirtiyor. 

  Gelecekte bu zehirli gölün şehre ne kadar zarar vereceğini bilmek zor. Zira göl sürekli genişliyor ve zehirli atıkları ortadan kaldıracak bir sistem de mevcut değil. Bu da daha fazla doğal hayatın ve verimli arazilerin bu gölün sınırları içerisine girmesine sebebiyet veriyor. Ancak her halükarda olan insanlara ve elbette yeni nesillere oluyor. 

  Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere Batılı ülkelerin daha çevreci ayrıştırma tesisleri kurmaya başlaması, Baogang'daki işlenmiş elementlere olan ilgiyi azaltmaya başladı. Geçen yıldan bu yana tesiste işten çıkarmaların yaşandığı rapor ediliyor. Bu hızla devam ederse Baogang'ın önemini yitireceği konuşuluyor. 

  Elbette gölün insan eliyle bu hale getirilmesi ayrı bir korkutucu gerçek. Ayrıca yıllardır yeşil enerji adı altında kullanıma sunulan ürünlerin de bu gölün kirlenmesine katkıda bulunması kafalarda soru işareti uyandırıyor. Demek ki çevreci teknolojiler aslında söylendiği kadar çevreyi koruyamıyor. 

  Bu tür manzaralara dünyanın her yerinde rastlamak elbette mümkün değil. Gelişmiş ülkeler çeşitli kanuni düzenlemelerle çevreyi koruma adına sert tedbirler alıyor ve vatandaşına yeşil bir çevre sunmaya çalışıyor. Ancak bu kez de gelişmiş ülkelerdeki üreticiler katı tedbirlerin olmadığı Çin gibi az gelişmiş ülkelere yöneliyor ve dolaylı olarak çevreyi yine kirletmiş oluyor. Yani aslında arka planda çevre bir şekilde kirletilmiş oluyor. Bu ne yaman çelişki anne dercesine konu kısır bir döngüye giriyor. Yine de az önce belirttiğimiz gibi ülkelerin daha çevreci ayrıştırma tesislerine yönelmesi belki gelecekte birşeyleri değiştirebilir. 

  İç Moğolistan'daki bu tablo birebir Avrupa veya ABD'deki vatandaşı etkileyecek değil. En büyük zarar şehir halkına ve bölge halkına veriliyor. Ancak buradaki halk da ses çıkarmadığı ve hükümet tarafından es geçildiği için bu felaket tablosu gündeme gelmiyor veya tepki görmüyor. Yapılan röportajlar bölge halkının çevre kirliliğinin ne boyutta olduğunu bilmediğini gözler önüne seriyor ve bölge halkının tek bir amacı var : akşam evine ekmek götürebilmek. 

  Yazı dizimizin sonraki bölümünde yine bir Çin kenti ile karşınızda olacağız. Sağlıcakla kalın... 


  Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  clopin 5 yıl en beğenilen
  doğa bir gün intikamını alacak gelecek nesillere çok üzülüyorum.
  Guest-563091384 5 yıl
  Teşekkürler .Faydalı bir yazı dizisi.Dünya bir bütündür.

  Ziincirleme bir reaksiyon başladığında hepimiz etkileniriz.

  Çin'deki atıklar yeraltı suları,rüzgar,güneş gibi etkenlerle dünyayı felç ediyor.

  Avrupa,amerika diğer insanların hayatlarını hiçe sayıyor.

  Düşünmedikleri sıra kendilerine de gelecek.

  Çevre konusu sosyal ağlarda medya da gösterilmiyor varsa yoksa boş şeyler.

  Denizlerimize atılan kişisel atıklar akü,cep telefonu en basit felaketlerden.

  Çalıştırılmayan arıtma tesisleri ile fabrikalarda felaket habercisi.
  Teşekkürler .Faydalı bir yazı dizisi.Dünya bir bütündür. Ziincirleme bir reaksiyon başladığında hepimiz etkileniriz. Çin'deki atıklar yeraltı ...
  Devamını Gör
  ekrem71 (ekrem ekrem) 5 yıl
  Değerlendirmeleriniz için teşekkürler. İlk bölüm linkini haberin ilk cümlesine ekledik. Sizden gelen talepler ve katkılar ile yazı dizimizi şekillendirmeye çalışacağız.
  Değerlendirmeleriniz için teşekkürler. İlk bölüm linkini haberin ilk cümlesine ekledik. Sizden gelen talepler ve katkılar ile yazı dizimizi şekillendirmeye çalı...
  Devamını Gör
  Yorumlar (17) Yorum Yaz Forumda Gör
  1
  Ocean Spray (Ocean Spray) 5 yıl
  Çin şu anda kendi ülkesindeki su kaynaklarının %60 ını endüstriyel atıklarla zehirleyerek kaybetti ve bu suların şu anki teknolojiyle ucuza temizlenebilmesi mümkün değil.ve şu anda tıpkı türkiye deki gibi verimli tarım arazilerini endüstriyel fabrikaların yapımı için imara açarak tarım topraklarının %40 ını kaybetti.Bunun yanı sıra çin in hemen yanı başında dünyanın en büyük su ve tarım toprağı rezervine sahip 50 milyon nüfusa sahip avustralya kıtası var.ve 30 yıl içinde Çin dünyanın en büyük ve gelişmiş ordusunu kuracak ve bu doğum oranlarıyla batılıların Çin karşısında doğru düzgün bir ordu kurabilmesi mümkün değil. evet biz taa türkiye den bu gerçekleri görürken 1.5 milyarlık çin de bu gerçekleri görebilen kimse olmadığını mı sanıyorsunuz.Çin kendi topraklarını feda ederek Büyük bir savaşa hazırlanıyor.Avustralya ve Kanada büyük ihtimalle hedeflerinde.Önlerindeki tek engel ise USA ordusu.zira amerikan ordusu düserse kanada ve avustralya askerlerinin 1.5 milyarlık çin e karşı hiçbir şansı yok.çinliler sandığınız kadar aptal bir millet değil 10bin yıllık bir medeniyet ve ne kadar manyak ve çılgın planlar üretebileceklerini tahmin bile edemezsiniz
  DH Misafiri 5 yıl
  Arkadaşlar new york elektronik ürünlerin çöpe atılmasını yasakladı. Mağazalar topluyor orada çöpe atılacak telefonları vb. Bizdeki gibi sat ve unut yok.
  Konuyla ilgilenenleri bloğuma bekliyorum yeniplan.wordpress.com
  selmand (SELMAN DİNÇ) 5 yıl
  hüzel birazda ülkemizdeki atıklara göz gezdirsek.
  revelax (hakan -) 5 yıl
  Elimizde sadece Dunya var ve gidecek baska yerimiz yok.Gel gorki tek barinagimizi kirletmekle kalmiyor kalici tahribatlar birakarak gunden gune yasanmaz hale getiriyoruz.Taki elimizde mahvedilmeyecek toprak kalana dek.
  yoksulseytan22 5 yıl
  Dünyanın her tarafına nükleer bomba atsak bile yok olan bizler oluruz.

  Yaşam bir yolunu bulup genişlemeye devam eder.

  Radyasyonlu ve ağır zehir içeren bölgede yaşamını kurmuş organizmalar mevcut şu anda dünyada.
  Guest-BE73ABCD2 5 yıl
  Tüketim çılgınlığı ve doğaya karşı işlenen bu suç elbet bir gün daha dünyayı yaşanmaz hal getirecek. Üretilen her ürün doğayı kirletiyor. Ne içilecek temiz bir su kalacak nede solunacak temiz bir hava kalacak.

  Gereksiz harcamaları bırakın ve doğayı koruyun.
  saitcam (sait çam) 5 yıl
  Duyarlı bir yazı gibi görünüyor ama önyargılarla ve hiç bir ciddi kanıt ortaya konmadan yazılmış. Yorumlar ise daha da önyargılı.
  1.Bu çapta bir tesisin çevre kirliği yapacağı ortada ama çevre kirliliğinden hastalanan ve ölenler nerede?
  Aşağıdaki maddeler de bazı yorumculara:
  2.Bunun kapitalizmle ilgisi yok ki, bu sizin gibilerin zamanında çok savunduğu ve bir halt zannettiği Çin Sosyalizmiyle ilgili bir şey. Suçu hemen kapitalizme atmak için zaten sizin gibi türk solcusu olmak lazım.
  3.Hiçbir ülke, bunu yapması için Çin'in kafasına silah dayamıyor. Çin ve çinliler büyük bir iştah ve açgözlülükle bunu yapıyor. Yoksa nüfus 97 binden 2,5 milyona göçle nasıl çıkıyor? Bu da mı kapitalist dış güçlerin oyunu?
  umut_baris 5 yıl saitcam
  2.Bunun kapitalizmle ilgisi yok ki, bu sizin gibilerin zamanında çok savunduğu ve bir halt zannettiği Çin Sosyalizmiyle ilgili bir şey. Suçu hemen kapitalizme atmak için zaten sizin gibi türk solcusu olmak lazım.  Sen bence kitap oku biraz ya.  Şunun şurası 100-120 yıl geriye gitsek yeter ya.
  h0c@ (Naim Acar) 5 yıl
  Valla roman okur gibi okuyoruz. Umarım en azından ülkemizde ki bilinç düzeyine bir nebze olsun katkıda bulunur bu yazı dizisi. Bu ve bunun gibi yazı dizilerinin devamını bekliyoruz. Teşekkürler.
  ekrem71 (ekrem ekrem) 5 yıl
  Değerlendirmeleriniz için teşekkürler. İlk bölüm linkini haberin ilk cümlesine ekledik. Sizden gelen talepler ve katkılar ile yazı dizimizi şekillendirmeye çalışacağız.
  津波 5 yıl ekrem71
  Aslında ilk bölümün sonuna ya da bölümlerin sonuna diğer bölümlerin linkleri de eklense hiç fena olmaz. Okuduktan sonra aramak zorunda kalınmaz, güzel bir seri okuma olur.
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  4989 kez okundu.
  17 kişi, toplam 17 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  china
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 5 yıl Xiaomi Avrupa ve ABD mağazalarını hizmete sokuyor 5 yıl Star Wars: Knights of the Republic II - Sith Lords, mobil cihazlar için de listelendi 5 yıl TP-Link UH720 7 Port USB 3.0 Hub video inceleme 5 yıl Yeni Steve Jobs filminden ilk fragman geldi 5 yıl Nvidia yeni GeForce sürücülerini Windows sürümleri için indirmeye sundu 5 yıl Be quiet!'ın Dark Power Pro 11 serisi ilgi görüyor 5 yıl 15 inçlik Retina MacBook Pro donanım güncellemesi alabilir 5 yıl Panasonic, 4K video çekebilen yeni aynasız fotoğraf makinesi G7'yi duyurdu 5 yıl Google ve Washington Üniversitesi'nden Time-Lapse odaklı ortak çalışma 5 yıl Nikon'dan ilginç konsept: Heartography 5 yıl Fotoğrafçılık dünyasında günün öne çıkan gelişmeleri, "18 Mayıs 2015" 5 yıl Da Vinci robotik cerrahi sisteminin yapabildiklerini gösteren harika bir video yayınlandı 5 yıl LG G4 ülkemizde satışa çıktı 5 yıl HTC, mini modellerine son veriyor 5 yıl Tasarımıyla farklılaşan insansız hava aracı Sprite, Kickstarter'da hızlı bir başlangıç yaptı 5 yıl Podcast odaklı Mac uygulaması Menucast ücretsiz yapıldı 5 yıl Mac uyumlu File List Export uygulaması artık ücretsiz 5 yıl Windows Phone uyumlu Torrex Pro güncellendi 5 yıl Fujifilm'den X-T1 temelinde kurulmuş yeni aynasız fotoğraf makinesi: X-T10 5 yıl GÖRÜNTÜLENEN Teknoloji Çöplükleri : Çin - İkinci bölüm Sonraki Quetzalcoatl kısa bir süreliğine iOS için ücretsiz 5 yıl Apple, GPS teknolojileri geliştiren Coherent Navigation firmasını satın aldı 5 yıl Windows 10 Redstone güncellemesinin görselleri internete sızdırıldı 5 yıl Spotify ücretsiz üyelik sistemine satır vurmaya hazırlanıyor 5 yıl Mobilite: 4G ihalesi, iPhone 6s, HTC ve Sharp'tan yeni telefonlar... 5 yıl Telefonlar için 10 çekirdekli işlemci; MediaTek Helio X20 analizi 5 yıl Xperia Z3 Android 5.1.1 sürümü ile görüntülendi 5 yıl Microsoft'un araştırması teknolojinin dikkat dağınıklığını arttırdığını gösteriyor 5 yıl Meksika uydusunu taşıyan Rus uzay roketi kaza geçirdi 5 yıl Pamukkale Üniversitesi dünyada ilk defa deniz kaplumbağasına 3D çene protezi taktı 5 yıl Araştırma: Teknoloji mağazalarında en çok akıllı saat satan markalar 5 yıl Mac platformuna özel yeni uygulama: OptOpt 5 yıl Mac uyumlu View ücretsiz yapıldı 5 yıl Evler Geceleri Güneş Enerjisiyle Aydınlanacak 5 yıl Teknoloji Çöplükleri : Çin - İlk bölüm 5 yıl Huawei şimdi de kendi işletim sistemini geliştiriyor 5 yıl Nitro Nation Online yarış oyunu iOS'a geldi 5 yıl Anodia 2 iOS için indirmeye sunuldu 5 yıl Adult Swim'den shooter tarzı yeni bir oyun 5 yıl Apple HomeKit ürünleri gelecek ay tanıtılıyor Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim