Anlık Bildirim

Türk mühendislerden 140 farklı işlemi yapabilen Milli ATM

TÜBİTAK'ın desteği ve Ekonomi Bakanlığı'nın teşvikleriyle Türk mühendisleri tarafından üretilen Milli ATM 6 ay içinde kullanıma sunulacak. Milli ATM'ye ait detaylar haberimizde.
Yüzde yüz yerli sermaye ile kurulan ve halihazırda pek çok ülkeye teknoloji ihracatı yapan Türk şirketi Elektronet A.Ş. tarafından geliştirilen ve üretilen Milli ATM yakında Türkiye'de kullanıma sunulacak. ABD dahil bir çok ülkenin kullanmak için sıraya girdiği iddia edilen, şu an için 7 ülkede kullanılan Milli ATM ile 140 farklı işlemi aynı cihaz üzerinden yapmak mümkün. Üstelik Milli ATM sadece bankacılık işlemlerinin yapılmasına olanak sağlamıyor. Bir dakikada ehliyet çıkarabilen, devlet kurumu ödemelerini gerçekleştirebilen; altın, döviz, çek-senet bozdurma,evrak tarama gibi hizmetleri sunan Milli ATM, İstanbulkart gibi ulaşım kartlarının doldurulmasını da sağlıyor.

İhracat Sonrasında da Gelir Getiriyor 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde kullanımda olan Milli ATM; ülkedeki ehliyetlerin yarısının, araç ruhsatlarının ise tamamının çıkarılmasında görev alıyor. Bununla birlikte ülkedeki vergi ödemelerinin de yarısı Milli ATM üzerinden gerçekleşiyor. Milli ATM'nin üreticisi Elektronet ise sadece ATM'yi ihraç ederken ücret almakla kalmıyor aynı zamanda Milli ATM üzerinden  yapılan her işlemden yüzde 10 ile 30 arasında hizmet ücreti almaya devam ediyor. Böylece şirketin kazancı ihracat ile sona ermemiş oluyor.

Milli ATM'nin kısa bir süre içinde Türkiye'de kullanıma sunulacağını açıklayan Elektronet İcra Kurulu Başkanı Can Yanyalı, Ekonomi Bakanlığı'nın destekleri ile Milli ATM’nin, altı ay içinde Türkiye'de de kamu kurum ve bankalarında kullanılmaya başlanacağını duyurdu. Vakıfbank ile görüştüklerini kaydeden Yanyalı, bir cihaz kurduklarını ve 6 aylık bir test süreci olacağını dile getirdi. Milli ATM'ye kamunun öncülük ettiğini belirten Yanyalı, ATM'nin kullanımında kamuya öncelik tanınacağı söyledi.“Son 30 yıldır aynı ATM'ler üretiliyor. Para alıyor, para veriyor. Bizde de durum çok farklı değil, ATM’ler sadece bankacılık işlemleri için kullanıyor. Oysa yüzlerce işlem gerçekleştirmek mümkün.'' diyen Can Yanyalı, mevcut ATM'lerin müşterilerin artan isteklerini karşılama noktasında eksik kaldığını vurguluyor. Can Yanyalı, Elektronet tarafından geliştirilen Milli ATM ile bu eksikliğin giderildiğinin ve ATM'lere olan önyargının kırıldığının altını çizerken şirketin kuruluşundan bu yana ATM'ler için 20 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını açıkladı.


''Türk Mühendislerin Yabancı Meslektaşlarından Bir Eksiği Yok'' 

Yaklaşık 25 yıllık bir geçmişe sahip olan Elektronet; banka-finans, toplu taşıma-biletleme, gıda teknolojileri gibi alanlarda faaliyet gösteren köklü bir şirket, Microsoft, Google, JCM Global, AZKOYEN Group, MEI, Amazon gibi dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin çözüm ortağı olan şirketin cirosu 120 milyon TL ve bu cironun yüzde 10'luk kısmı Ar-Ge faaliyetlerine ayrılmış durumda. Şirketin 300'ü yurtdışında toplam 1000 patente sahip olduğunu açıklayan Can Yanyalı, 20'den fazla ülkeden mühendisle çalıştıklarını ifade ediyor. Türk mühendislerinin yeteneklerini vurgulayan Yanyalı, ''Türk mühendislerin dünyadaki meslektaşlarından bilgi olarak hiçbir eksiği yok. Hatta risk alma kabiliyetleri çok yüksek, her zaman yapacaklarına inanıyorlar ve çoğu zaman da bunu başarıyorlar.'' ifadelerini kullandı.


ATM Operatörlüğü Sistemi

Türkiye'de 6000 adet ATM'si bulunan şirket, pazarın yüzde 10'una sahip durumda. Bu yıl 3000 ATM daha üretmeyi planlayan şirket Türkiye'nin ATM operatörü olmaya aday. Her bankanın kendi ATM'sine sahip olmasının ciddi bir maliyet getirdiğini ve bu maliyetin de vatandaşa yansıtıldığını belirten Can Yanyalı; dünya genelinde, bankaların ATM sahibi olmasına gerek olmayan ATM Operatörlüğü sistemine geçildiğini açıkladı. Tüm bankaların ve kurumların aynı ATM'leri kullanmasına olanak sağlayan sistemin Türkiye'de de uygulanabileceğini söyleyen Yanyalı, Elektronet'in Türkiye'nin ATM Operatörü olabileceğini dile getirdi. Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
8036 kez okundu.
18 kişi, toplam 18 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
banka, atm ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim