Anlık Bildirim

Uçakların güvenliğini sağlamak için ilk küresel drone standartları açıklandı

Drone'ların kullanımının artması ile birlikte havacılık risklerinin de artması sonucu küresel çapta uygulamaya girecek olan ilk drone standartları açıklandı. Detaylar haberimizde...
Günümüzde Drone kullanımının oldukça fazla yaygınlaşması sonucu ülkeler kendi çaplarında belirli kurallar almaya başladılar. Örneğin geçtiğimiz ay ABD Federal Havacılık Dairesi kontrollü hava sahasında uçuş yapabilmeleri için belirli operatörlere onay verdi. Ancak İngiltere'nin bir kilometre uzunluğunda havaalanlarında drone'ların kullanılması yasağı mevcut.

Düzenlemeler genişletilecek

Uluslararası Standardizasyon Örgütü ülkeden ülkeye farklılık gösteren bu düzenlemelere el attı ve drone'larla ilgili ilk standart küresel taslak setini yayınladı. Taslak havaalanlarının ve uçuşa yasak diğer bölgelerde alınan önlemleri barındırıyor. Ayrıca güvenlik ve eğitim konularında da bir takım düzenlemeler getirildiği belirtiliyor.
İngiltere, havacılık sektöründe yaşanan trafik olaylarının yaklaşık yarısının drone'larla ilgili olduğunu açıklamıştı. Bu yeni standartların 2019 yılında yürürlüğe girmesi beklenirken bu düzenlemelerin daha da genişletileceği ifade ediliyor.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim