Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)
Sadece Videolar için Gece Modu

Wikipedia’dan kapatma kararına karşı hamle

Wikipedia, Türkiye’de mahkeme kararıyla kapatılmasının ardından resmi girişimlere başladı. Karara itiraz eden Wikipedia, Google ve YouTube kararlarını emsal gösterdi. İşte detaylar:
2 yıl
35,8b
1
129
Web Siteleri
Haber Müdürü

Wikipedia’dan kapatma kararına karşı hamle
Tam Boyutta Gör

İnternet ansiklopedisi Wikipedia, Türkiye’deki kapatılma kararına karşılık hamle yaptı. Hürriyet Gazetesi’nin paylaştığı habere göre Wikimedia Vakfı'nın Türkiye'de anlaştığı yeni avukatı Gönenç Gürkaynak, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından alınan karara itiraz etti.

5651 sayılı yasa ile sadece suç sayılan içeriğin bulunduğu sayfanın yasaklanması gibi dar çerçevede kapatma kararları uygulanabiliyordu ancak Wikipedia tarafında tüm domain’in Türkiye’den erişimine kapatılması gibi bir durum söz konusu. Vakfın avukatları da buradan yola çıkarak, söz konusu içeriklerin sadece iki dilde bulunduğunu bu nedenle tüm sitenin erişime kapatılmasının adil olmadığını ifade ediyor.

BTK tarafı, Wikipedia’nın teröre destek niteliği taşıyan içeriklerin kaldırılması konusundaki girişimlere kayıtsız kaldığını hatta bu içerikleri korumacı bir tavır takındığı iddiasında. Daha önce ülkemizde bu tür kararlara karşı çeşitli yaptırımlar uygulanmıştı.

Wikimedia Vakfı’nın konuya ilişkin resmi açıklaması ise şöyle:

“Engelleme, BTK tarafından İngilizce ve Türkçe Vikipedilerdeki birkaç maddenin Türkiye’de URL tabanlı olarak engellenmesini talep eden 28 Nisan Cuma tarihli bir tebligattan kısa bir süre sonra gerçekleşti. Dünya genelindeki gönüllü editör topluluğunun oluşturduğu ansiklopedi maddelerinin özgürce paylaşılmasının şiddet ve nefrete dayalı bir gündemin desteklenmesi şeklinde yanlış yorumlanabilmesinden dolayı derin bir endişe duyuyoruz. Bir yanlış anlaşılma olduğuna inanıyoruz. Vikipedi’nin amacı, ansiklopedik bilgileri dünyayla paylaşmaktır. Wikimedia Vakfı olarak biz, tartışmasız bir biçimde terörizmi lanetliyor ve reddediyoruz. Bilginin temel bir insan hakkı olduğuna inanıyor ve Türk hükümetinden bu engellemeyi kaldırmasını talep ediyoruz.”


http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-wikipediadan-ilk-resmi-hamle-geldi-40444768 Yorum Yaz
En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
ysjodyy 2 yıl en beğenilen
wikipedia sonuna kadar haklı
TimUcurO 2 yıl
Wiki yanlış ülkede adalet arıyor ??
There goes your life 2 yıl yalnız_adam11
yalnız_adam11
Sen mahkeme kararlarını tanıma, sonra da git o tanımadığın mahkemeye dava aç
Türkiye'yi eskisi gibi boyun eğen itaat eden ülke sanıyor bunlar hala.

Google'ı da erişime engellersek süper güç olacağız desene
yalnız_adam11Sen mahkeme kararlarını tanıma, sonra da git o tanımadığın mahkemeye dava açTürkiye'yi eskisi gibi boyun eğen itaa...
Devamını Gör
Hunter_Soldier 7 ay
Bu ülkeyi cahil bırakmak ve eğitim sistemini darma dağın eden 15 Yıldır iktidardaki akp ve onun başkanı dışında kimse değildir. Halk bilgi almamak için bane uydurup wikipedia kapatacak kadar geri görüşlüler. vpn leri de kapatmaları bu sebeptendir. halk zaten akp istediğini öğrensin doğru olanlara hain veya dış güç diyerek başarısızlıklarını saklayacaklar inananlar devam ederse...
DH Misafiri 2 yıl
Wikipedia'nın personel saysı 2. Bir kurucusu bir de programcısı var. Kurucusunun TED deki konuşmasını izleyebilirsiniz. Kişilerin katkılarıyla ilerleyen bir yapı. Dürüst davranalım. Sayfa silme/engellemeye kapı açsalar, başlarını kaşıyamazlar.
Yapılması gereken doğru argümanlarla Türkiye'den wikipedia'ya sağlanan içeriği çoğaltmaktır.
Gözümüzü kapatmakla güneş yok olmaz. Komik durumlara düşüyoruz maalesef.
DH Misafiri 2 yıl
bicanim her zamanki gibi wkipedia hakli zaten hic ulkenin hukumeti hakli olurmuki size kalsa zaten youtube hakli google hakli twitter hakli ama hep disarisi hakli ama normal siz degilmisinizki sadece akp dusmanligi yuzunden ulkeyi satacak pozisyina gelen
DH Misafiri 2 yıl
aynen
tomthejeer 2 yıl
Wiki alır.
Hasan07-36 2 yıl
Benim merak ettiğim konu bu teröre destek veren ülkelerle ilgili maddeye biz de ekleme yapsak; ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin bir terör örgütü olan PKK'nın Suriye ve Irak'taki kolu olan YPG ve PYD'ye silah dahil her türlü desteği sağladığını yazsak nasıl olur acaba? Bence bunu yapalım ve eğer yazdıklarımızı silmezlerse erişim açılsın. Yok silerlerse böyle kalsın.
yusuf946 2 yıl
Wikipedia'nın Türkiye'de engellenmesini doğru bulanları anlamıyorum. Bahsi geçen 2 sayfada yazılanlar şu anda o sayfalarda duruyor mu? Evet. Wikipedia'ya erişimi olan 7 milyardan fazla insan istese bu sayfalara bakabiliyor mu? Evet. Türkiye'den erişilemeyince ne oluyor yani, at gözlüğü takmaktan farksız bu. Google DNS'i engelleyen kafayla aynı kafa.
Bir başka grup da "oroştormo oçon wokopodo kollonon mo vormoş hohohoh" diye kendini tatmin ediyor. Sanırsın sabahtan akşama kadar o makale senin, şu bilimsel araştırma benim, o doktora tezi annemin okuyup duruyor. Kim ne derse desin, wikipedia %95 doğru bilgiye kolayca ulaşmak için biçilmiş kaftan. Türkiye'den de en çok girilen 18. (onsekizinci) internet sitesi.
alexa.com/...
Tamam çomar olmayı seviyorsunuz, onu anladık. Benim merak ettiğim, çomarlık üst eşiğiniz ne? Yani ne olunca çomarlığı bırakacak ve sorgulayacaksınız? Kapınızı kırıp karınıza kızınıza tecavüz etseler "zaten fetöcüydü onlar devletimiz bu konuda haklı, destekliyorum" diyeceksiniz.
ioz 2 yıl
bu ülkedekileri anlamak mümkün değil
muhalif bir fikre karşı olmaktır ama bizim memlekette fikre değil topyekün muhalefet var.
Topyekün olarak
AKP ye
RTE'ye
CHP'ye veya bunların yaptıklarına ve bu saçmalık siz biz diye insanların ağızlarından da dökülüyor.
AKP'li hiç iyi bir şey yapamaz, doğru düşünemez mi?
RTE hiç iyi bir şey yapamaz, doğru düşünemez mi?
CHP'li hiç iyi bir şey yapamaz, doğru düşünemez mi?
ama sorun zihniyette çünkü kendini çok akıllı sananlardan karşıdakini koyun vs yerine koyma güdüsü var ama sürü tepkisi ile hepsinde birden
ülkede konuşma diye bir şey yok.
konuşmanın %40ı küfür zaten. kalanıda ne diyon/dedin/bana mı dedin? sen kimsin? vs.vs.
ne kadar acı değil mi? herhangi bir durumda konuşacak 3-5 kelime yerine "ne diyon/dedin/bana mı dedin? sen kimsin?" diyip "iyi ihtimalle" küfürleşmek yada kötü ihtimalle kavga, bıçak, silah vs.
iki lafı bir araya koyma becerisi olmadığından en aşağılayıcı küfür eden üstün oluyor yada artık gücü gücü yetene.
sonrada buraya gelip ezberlenmiş
"iyi ama dünya görüyo" benzeri cümleler niye? tabiki yıllardır ezik ezik yaşama alışmış birilerinin aldığı kararlara kendi ülkesinin ve kurumlarının da boyun eğmesini ve kabul etmesini bekleyenler sözüm size görürse görsün
ama bilmeniz gereken dünyada internet halen tam olarak kurallara/yasalara bağlanmış bir durum değil
bunda en önemli olan şeyin sınırlarının olmaması yasaların tam olarak duruma adapte edilmemiş olması ve bunların bir takım yöntemlerle idare edildiği içindir.
Facebook whatsapp'ı alırken gizlilik ve veri paylaşımı için tahhütte bulunduğu halde bu taahhüdü yerine getirmemekte ve whatsappda yazdığın bir konu hakkındaki reklamları bilgisayarında görmene sebep oluyor. Bu sebepten dolayı geçtiğimiz aylarda Almanya tarafından uyarıldı. Geçen günlerde de benzer şekilde cezaya çarptırılacağına dair haberleri okudunuz umarım.Şimdi Almanya bu türden haklara sahipken Türkiye neden olmasın? Wikipedia 'da burada yayında kalmak istiyorsa kendisinden istenenleri yapacak.
Ezik yaşamaktan memnun olup wikipedia yada başka bir sitenin ülkeni aşağılamasını hatta algı operasyonunda taraf tutmasına seyirci kalmak isteyenler unuttuğu bir şey var.
Avrupada terör saldırısı olunca tüm dünya ayağa kalkıyorken senin ülkendeki saldırıları görmezden gelen insanların senide yok saydığının farkında mısın? Türkiye neden sürekli yancı ve ezik olsun?
Atatürk böyle mi yapardı? o her durumda ülkesini ve halkını yüceltirdi. Atatürk'ün "milletime uşak olmayı öğretemedim" anısını okuyun bi zahmet
engink 2 yıl
Bu ülkenin sesi ipsaladan öteye geçmez,ancak kendi kendilerine lakırdı yaparlar. wikipedia bunları takmayarak büyüklüğünü gösterdi.
ioz 2 yıl engink
Bu ülkenin sesi ipsaladan öteye geçmez

Bu ülkenin sınırları belli ve bu ülke sınırlarında bu ülkenin yasa ve yönetmeliğine uyacaksın
Ama sesi o kadar kısık değil Bak referandumda almanya, hollanda, isviçre vs topyekün HAYIR diye bas bas bağırdılar ya görmedin duymadın mı? demekki sesi çıkıyormuş!
wikipedia bunları takmayarak büyüklüğünü gösterdi.

konuyu okumayınca böyle sallanabiliyor demek ki?
Wikimedia Vakfı'nın Türkiye'de anlaştığı yeni avukatı Gönenç Gürkaynak, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından alınan karara itiraz etti

yukarıdaki alıntıdan görüleceği üzere takmış ve avukat tutup itiraz etmiş
anlamıyorum bu nasıl bir aciz, ezik, nasıl bir yancı cümlesi böyle? "wikipedia'nın büyüklük göstermiş"
Apocalypto33 2 yıl
Seversin yada sevmezsin bu ülkeye seçimle gelmiş bir cumhurbaşkanına Türk diktatör ve işid destekçisi yazamazsın.Bu ülkede babadan oğula saltanat yok işid destekçisi olan da yok.Halkın kararına saygı duymasını öğrenecekler.Batı seviciliğini bırakın biraz ülkenize sahip çıkın.Terörle ilgili daha neler yazılmış.Yalan yanlış ifadeler silinene kadar engellenmesi doğru.
Zodion 2 yıl Apocalypto33
Apocalypto33
Seversin yada sevmezsin bu ülkeye seçimle gelmiş bir cumhurbaşkanına Türk diktatör ve işid destekçisi yazamazsın.Bu ülkede babadan oğula saltanat yok işid destekçisi olan da yok.Halkın kararına saygı duymasını öğrenecekler.Batı seviciliğini bırakın biraz ülkenize sahip çıkın.Terörle ilgili daha neler yazılmış.Yalan yanlış ifadeler silinene kadar engellenmesi doğru.

Kullanmayın olsun bitsin sevmediğiniz her şeyi yasaklayamazsınız
engink 2 yıl Apocalypto33
Apocalypto33
Seversin yada sevmezsin bu ülkeye seçimle gelmiş bir cumhurbaşkanına Türk diktatör ve işid destekçisi yazamazsın.Bu ülkede babadan oğula saltanat yok işid destekçisi olan da yok.Halkın kararına saygı duymasını öğrenecekler.Batı seviciliğini bırakın biraz ülkenize sahip çıkın.Terörle ilgili daha neler yazılmış.Yalan yanlış ifadeler silinene kadar engellenmesi doğru.

sana çok ağır yazarım ama şimdi forum kurallarına karşı gelmek istemiyorum. Tek bir şey söyleyeceğim zulmünüz sonunda başınızı yiyecek. Merak etme sizin sahip çıkmadığınız memlekete biz sahip çıkıyoruz. Emperyalizmin kulu olmayı bırakın.
Yorum Yaz Forumda Yanıtla
B I U " İçerik Göm DH Video Twitter YouTube Instagram Vine Künye BSC Oyun IMDb - url img @
Nasıl eklemek istersiniz?
Tüm güncellemelerden eposta yoluyla haberdar olun.
ŞU ANDA GÖRÜNTÜLEYEN
1 Misafir

İLGİ DÜZEYİ
35799 TIK

HABERİN ETİKETLERİ
Wikipedia, mahkeme ve
Sorgu:
Önceki ve Sonraki İçerikler
Daha Yeniler 2 yıl Stephen King uyarlaması Kara Kule'nin ilk fragmanı yayınlandı 2 yıl Nükleer enerji öncelikli yatırımlar arasına alındı 2 yıl BTK Başkanı'ndan önemli Wikipedia açıklaması 2 yıl Netflix'in dizisini sızdıran hacker grubu, onlarca diziyi daha ele geçirmiş olabilir 2 yıl AKN konusunda merak ettiklerinizi sorun! TurkNet ile Röportaj yapacağız! (Güncellendi) 2 yıl Çin kendi Wikipedia'sını oluşturmak için kolları sıvadı 2 yıl Nissan Xtrail ve Qashqai yeni modelleri ile ne zaman Türkiye’de olacak? 2 yıl AMD’de mali kayıplar devam ediyor 2 yıl Play Store’daki “sahte HGS uygulaması” 4000 kişiyi etkiledi 2 yıl Intel 9 yıllık açığı yamadı 2 yıl Apple’ın mali tabloları beklentilerin biraz altında kaldı 2 yıl Wonder Woman'ın yeni tanıtım videosu yayınlandı 2 yıl iPhone 8’in çıkışı gelecek seneye ertelenebilir 2 yıl Harvard doktorunun salgınları engelleyecek fikri TED Ödülü'nü kazandı 2 yıl Microsoft Surface dizüstü modeli duyuruldu 2 yıl Twitter 24 saat yayın yapacak kanal için Bloomberg ile anlaştı 2 yıl Windows 10 S sürümüne merhaba deyin 2 yıl Virgin Galactic, yeni atmosfere dönüş sistemini test etti 2 yıl Japon ve Alman otomobil devlerine ABD’de soruşturma 2 yıl AMD Radeon RX 480 ve RX 580 karşı karşıya: "Aynı saat hızında" 2 yıl GÖRÜNTÜLENEN Wikipedia’dan kapatma kararına karşı hamle Sonraki Samsung, Intel'i geçebilir: Yonga sektöründe dengeler değişiyor! 2 yıl Samsung’dan çocukların telefon krizlerine müdahale 2 yıl iOS 11 ile yapay zekanın etkisi artıyor 2 yıl AMD işlemci kullanımında üç yıldır ilk kez Intel’den büyük bir pay kaptı 2 yıl Samsung, mikro LED üreticisi PlayNitride'i satın alabilir 2 yıl İngiltere'den sosyal medya devlerine ''içerik denetlememe'' tepkisi 2 yıl Porsche, A sütununda yer alan hava yastığının patentini aldı 2 yıl House of Cards'ın yeni sezonundan ilk fragman yayınlandı 2 yıl Reskin ile eğlenceli zamanlar geçirin 2 yıl Fitbit’in yeni akıllı saatinin görseli sızdırıldı 2 yıl AKN ve Kota'da yeni gelişmeler: Turkcell'den basın açıklaması 2 yıl Laboratuvarda yetiştirilen kök hücreler kanser riski taşıyor 2 yıl Siri tabanlı akıllı hoparlör için yeni gelişmeler 2 yıl Türk şirketinden su altında sesin yönünü tespit eden sistem 2 yıl AMD Radeon RX Vega ilk benchmark testleri GTX 1070 ile kafa kafaya 2 yıl SpaceX, ABD'nin casus uydusunu uzaya taşıdı: İşte Görüntüler 2 yıl AKN ve KOTA'da önemli gelişmeler var | 19:00 Canlı Yayın 2 yıl Samsung, kendi ülkesinde otonom otomobil testlerine başlıyor 2 yıl Samsung Galaxy S7 satışları 55 milyonu geçti 2 yıl Elektrikli otomobillerin hızını artıracak batarya Daha Eskiler
Alternatif Görünümler Geri Bildirim