Anlık Bildirim

Yakın gelecekte iPhone’ları el hareketleri ile kontrol edeceğiz

Yakında iPhone cihazlarımızı dokunarak değil el hareketleri ile kontrol edebileceğiz. Apple mühendisleri kapalı kapılar ardında yeni bir entegrasyon üzerinde çalışıyor.
Oy Ver

Apple’ın iPhone X ile birlikte yüz tanıma konusunda bir devrim yapıldığı düşünülüyor ancak asıl devrim kullanıcıları Home tuşundan uzaklaştırarak sürükleme ile kontrol alışkanlığı kazandırmaktı. Apple bunu daha da ileriye götürmeyi düşünüyor.

Klasik kontrol geride kaldı

Firmaya yakın kaynakların verdiği bilgilere göre Apple gelecekte kullanıcıların ekran üzerinde elini hareket ettirmesi ile iOS işletim sistemini kontrol edebilmelerinin planlarını yapıyor. Bugüne kadar ekrana dokunma, ekranda farklı şekiller çizme ve sürükleme şeklinde kontrol yöntemleri görmüştük. El hareketleri ise bugüne kadar pek kabul görmüş bir kontrol şekli değildi.

Samsung bir dönem Air Gestures adında bir teknoloji denemişti ancak kullanıcılar bunu çok benimsemedi. Google ise Project Soli adında el hareketlerini algılayabilen bir yonga üzerinde çalışıyor ve henüz ne zaman hayata geçirileceği bilinmiyor. Apple’ın teknolojisinin Project Soli’den daha yakın bir mesafe gerektirdiği konuşuluyor. Sensörler doğrudan ekranın altına entegre edilecek.

Anlaşılan o ki Apple kıyıda köşede kalmış bir projeyi kitlesine benimseterek pazarda farklılaşmanın yollarını arıyor. Zaten iPhone X ile kullanıcı farklı bir yöne evrilmişti. El hareketlerine alışması çok zor olmayacaktır. Yeni teknolojinin en erken iOS 13 sürümü ile gelmesi bekleniyor.

Diğer taraftan Apple’ın kavisli ekranlara da ilgi duyduğu belirtiliyor. Bu zaten iPhone X için gündeme gelmiş ancak gerçekleşmemişti. Şu anda Samsung ve Huawei gibi belli başlı üreticilerin yer verdiği kavisli ekranlar kullanım zorlukları nedeniyle eleştiriliyor. Bakalım Apple bunu tüketiciye nasıl kabul ettirecek. Bunun için de 3 yıllık bir zaman dilimi öngörülüyor.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim