Anlık Bildirim

AB'de elektrikli araç akülerinin üretimi politikacıların kararlarına bağlı

Önümüzdeki yıllarda beklenen elektrikli araç trendi için birçok akü üreticisi firma büyük yatırımlarda bulundular. Ancak AB politikalarında henüz bunun için bir adım görünmüyor.

AB'de elektrikli araç akülerinin üretimi politikacıların kararlarına bağlı Tam Boyutta Gör

Transport & Enviroment (T&E) yeni analizine göre Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık otomotiv ve kamyonet CO2 emisyon standartlarını güçlendirmezlerse akü yatırımlarında 27 milyar euroyu boşa harcama riskiyle karşı karşıyalar. Yatırımcılar akü endüstrisine milyarlarca dolar akıtırken ve Avrupa 2030 yılına kadar tüm yeni araç satışlarının %90'ından fazlasını besleyecek yeterli aküye sahip olacakken, elektrikli araç satışlarındaki yavaşlama Avrupa'nın dünya çapında küresel lider olma şansını tehlikeye atabilir. 

Avrupa'nın yükselen elektrikli araç (EV) pazarı, 40 mliyar euroluk bir yatırımla ve 38 büyük akü fabrikasıyla toplamda yaklaşık 1000 GWh'nin üzerinde bir çıktı elde etti. Ancak 2022 ve 2029 arasında beklenen zayıf CO2 standartları otomobil satıcılarına 2030'a kadar elektrikli otomobil satışlarını artırma konusunda çok az teşvik veriyor. Bu da daha önceden olacağı tahmin edilen üretimin yarısından fazlasının pazarda olmayacağı anlamına geliyor. T&E bunun Avrupa ekonomisini canlandırmak ve binlerce vasıflı işi güvence altına almak için kaçırılmış bir fırsat olduğunu söylüyor. 

T&E Araçlar ve E-Mobilite Kıdemli Direktörü Julia Poliscanova'ya göre şu an akü endüstrisi Avrupa'nın e-mobilite hedeflerine başarılı bir şekilde yanıt veriyor ancak AB politikacıları onlara yasal bir kesinlik sağlamıyor ve elektrikli araçlar için yeterli bir pazar garanti edemiyor. Poliscanova'ya göre milyarca yatırımın boşa girmemesi için acilen politikacıların mevcut fosil yakıt kullanan araçlara dair CO2 standardını yükseltmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde tüketici elektrikli araç piyasasına yönelecektir. 

Bugüne kadar planlanan 38 devasa fabrikadan 17'si 25,5 milyar euro değerinde tam finansman sağladı. İngiltere'de Britishvolt, İtalya'da Italvolt, Norveç'te Freyr ve İspanya'da Basquevolt-Nabatt gibi Avrupa'nın yerel akü özerkliği için kilit öneme sahip birçok proje de dahil olmak üzere 10 proje daha kısmi finansman sağladı. Daha yüksek CO2 standardı bu yatırımların boşa gitmemesini sağlayacaktır. Poliscanova yapılan yatırımların güvenceye alınmasının önemini vurgularken aynı zamanda elektrikli araçta küresel çapta tedarik zincirinin önemli bir parçası olma fırsatını kaçırabileceklerinin altını çizdi. Çin ve ABD akü üretimine büyük miktarda para yatırırken, Avrupa'nın bu treni kaçırmasının büyük bir hata olacağını da ekledi. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim