Anlık Bildirim

Amazon, Flex teslimat sürücülerini işten kovma işini algoritmaya yaptırıyor

Amazon, Flex sipariş teslim uygulamasına otomatik bir iş gücü performansı ölçüm sistemi bağladı. Algoritma, sürücünün üretkenliğini değerlendirip kimi kovacağına karar veriyor.

Amazon işten kovma işini yapay zekaya yaptırıyor Tam Boyutta Gör

Amazon, birkaç yıldır depolarında otomatikleştirilmiş bir iş gücü performans değerlendirme sistemi kullanıyor. Bilgisayar, her çalışanın üretkenliğini izliyor ve ona düşük kalite veya yavaşlık konusunda uyarılar veriyor. Hatta bir süpervizörün katılımı olmadan bir kişiyi işten bile çıkarabiliyor.

E-ticaret devinin 2019 yılında insanların üretkenliğini kontrol eden ve kimi işten çıkaracağına karar veren robotlarını medya sayesinde öğrenmiştik. Her yıl binlerce işçinin yapay zeka tarafından başlatılan kovulduğu bildiriliyor (toplamda, Amazon'un depo komplekslerinde 125 binden fazla kişi çalışıyor). Aynı zamanda birçok çalışan, onları yaşayan robotlar olarak gören algoritmaların kararlarına katılmadığını ifade ediyor ve şirketin bu yaklaşımını insanlık dışı buluyor.

Amazon işten kovma işini yapay zekaya yaptırıyor Tam Boyutta Gör

Algoritmadaki kusurlar haksız kovulmaları getiriyor

Bloomberg'in bildirdiğine göre , Amazon'un AI sistemi sözleşmeli sürücülerin performansını izlemeye başladığında robot patron sorunu çok daha büyük hale geldi. Şirkete dışından kişilerin belli bir ücret karşılığında, çevrimiçi mağaza siparişlerinin ve ürünlerinin teslimatını yapmak için kullandıkları Flex uygulamasından bahsediyoruz. AppAnnie'ye göre, bu program dünya çapında yaklaşık 4 milyon kez indirildi (yalnızca ABD'de - 2,9 milyon), yani AI tarafından işten atılan kişi sayısı artık onbinleri bulabilir.

Flex'te uygulanan algoritmalar, sürücünün belirtilen saatte depoya gelip gelmediğini, kargoyu nerede bıraktığını ve siparişin zamanında tamamlanıp tamamlanmadığını her adımda kontrol ediyor. Bahsettiğimiz bu yapay zeka tarafından, performansı yetersiz sayılan bir kişi, patronunun katılımı olmadan sözleşmesinin feshedildiğine dair bir e-posta bildirimi alabilyor.

On beş Flex sürücüsü zorlu çalışma koşullarını anlattı ve dördü yanlışlıkla işten atıldıklarını iddia ediyorlar. Algoritmanın kusuru, eski Amazon çalışanları tarafından da kabul edildi. Örneğin, bir teslimatçı, kapalı bir konut kompleksine girememiş olmasına rağmen, siparişi teslim edemediği için kovulabilir.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
7345 kez okundu.
16 kişi, toplam 16 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
amazon, amazon flex ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim