Anlık Bildirim

Apple’a, iPhone 12’leri şarj cihazıyla birlikte satmadığı için Çin’de dava açıldı

Teknoloji devi Apple iPhone 12’leri şarj cihazıyla satmadığı bilinen bir şey. Bu durum dünya genelinde de tepki görmeye devam ediyor. Çin’de bulunan öğrenciler bu sebeple dev şirkete dava açtı.

Apple, 2020 yılında EarPods ve şarj cihazlarını iPhone ile birlikte satmayacağını, yalnızca bir USB-C Lightning kablosuyla satacağını duyurmuştu. Bunun sebebi olarak da iklim değişiklikleri ile mücadele kapsamında karbon emisyonlarının azaltılması gösterilmişti. Bu karar dünya çapında tepkiyle karşılaşmıştı. Hatta geçtiğimiz mart ayında Brezilya’da bulunan yetkililer şirkete bu sebeple 2 milyon dolar ceza vermişti.

Apple 2020'de şarj aletinin iPhone'lar ile verilmeyeceğini söylemişti Tam Boyutta Gör

Vice’ın haberine göre şimdi de Çin’de bulunan beş üniversite öğrencisi, dev şirkete iPhone 12’lere şarj cihazı eklemediği için dava açtı. Öğrenciler davalarında telefonla birlikte verilen USB-C Lightning kablosunun diğer şarj cihazları uyumlu olmadığını, bu yüzden de bir öğrencinin telefonunu, reklamlarda gösterilenin aksine, şarj edemediğini iddia ettiler.

“Apple’ın atık azaltma gerekçesi bir bahane”

Davacılar buna ek olarak Apple’ın ‘atık azaltma’ gerekçesine inanmadıklarını, dev şirketin bunu, benzerlerinden daha fazla enerji harcayan MagSafe kablosuz şarj cihazlarının kullanımını artırmak için bir bahane olarak kullandığını söyledi. Öğrenciler Apple’ın kendilerine bir şarj cihazı sağlamasını ve 100 yuan (16 dolar) sözleşme ihlali ücreti ödemesini istiyor.

Şirket benzer davalarla karşı karşıya kalabilir Tam Boyutta Gör

Dava hâlen devam ediyor. Bu durumun öğrencilere tazminat verilmesine veya Apple’ın bir politika değişikliğine gitmesine sebep olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Ancak Apple’ın ödeme sırasında şarj cihazını bir ‘opsiyon’ olarak sunma ihtimali konuşuluyor. Bu dava, Apple’ın bu kararına olan yönelikleri daha da artırmış durumda. Bu yüzden daha fazla benzer davayı yakında görme ihtimalimiz oldukça yüksek.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim