Anlık Bildirim

Apple, bu kez de 5 milyar euroluk davayla karşı karşıya

Tekelci davranışlarının sebep gösterilmesiyle sık sık davalarla karşı kaşıya kalan Apple, bu kez Hollanda'da 5 milyar euroluk toplu davanın tarafı oluyor.        
Oy Ver

Apple, bu kez de 5 milyar euroluk davayla karşı karşıya Tam Boyutta Gör

Apple, App Store komisyonları sebebiyle birçok kez davalarla kaşı karşıya geldi. Cupertino merkezli teknoloji devi, bu kez de Hollanda'da bir toplu davanın taraflarından birisi oluyor. Hollanda'da bir vakfın öncülük ettiği dava kapsamında Apple'dan 5 milyar euro tazminat isteniyor.

'Tüketici zarara uğruyor'

Apple, daha önce Hollandalı antitröst düzenleyicisinin şirketin alternatif ödeme sistemleri yasağının yerel düzenlemeleri ihlal ettiği gerekçesiyle 50 milyon euro cezaya çarptırıldı. Yeni dava, bu davadan tamamen ayrı ve şirketten çok daha yüksek bir ücret talep ediliyor.

Vakıf, Apple'ın App Store'daki ücretli uygulamalar ve uygulama içi satın almalarda uyguladığı %30'luk kesintinin tekelci bir davranış olduğunu belirterek, uygulama geliştiricilerin maliyetleri karşılamak adına ücretleri yükseltmesine sebep olduğunu söylüyor.

Olması gerekenden daha yüksek ücretlerin tüketicileri zarara uğrattığını belirten vakıf, potansiyel zararın yaklaşık 5 milyar euro olduğunu düşünüyor.

Vakıf, AB tüketicilerinin toplu davaya katılmalarını istiyor. Apple, daha önceki cezanın ardından ülkedeki App Store'da herhangi bir değişiklik yapmayı reddetmişti.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim