Anlık Bildirim

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Türksat 6A için tarih verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türksat 6A için fırlatma tarihi açıkladı. Türksat 6A'nın hangi haftada fırlatılacağını duyurdu.                    
Bakan Kacır, Türksat 6A için tarih verdi! Ne zaman fırlatılacak? Tam Boyutta Gör
Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın fırlatılışı için tarih açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, uydunun hangi hafta uzaya gönderileceğini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, “8 Temmuz 2024 haftasında Türkiye'nin ilk milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A'yı uzaya göndereceğiz ve böylelikle dünyada haberleşme uydularını kendi geliştirebilen 11 ülkeden biri olacağız.” dedi.

Türksat 6A, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden SpaceX’in Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilecek. 8-15 Temmuz tarihleri arasında fırlatılacak. Kesin fırlatılış günü ve saatinin ilerleyen aylarda belli olması bekleniyor.

Türkiye'nin Ku Band kapasitesi artacak

Türksat 6A, 42 derece doğu boylamında yer sabit yörüngede, 35 bin 786 kilometre yükseklikte hizmet verecek. Türksat 6A'nın devreye girmesi ile birlikte Türkiye'nin Ku Band kapasitesi 528 Mhz artacak ve 6 bin 668 Mhz'e ulaşacak.

Türksat 6A, mevcut uyduların hizmet vermediği Güney-Doğu Asya gibi bölgeleri de kapsayacak. Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerden Türksat 6A’ya erişebilecek. Uydu, yüzde 60’ın üzerinde yerlilik oranıyla dikkat çekiyor.

Türksat 6A özellikleri

Faydalı Yük: 16 Ku-Bant Aktarıcı
Yörünge: 42˚ Doğu
Güç Üretimi: 7,5 kW
Tasarım Ömrü: > 15 Yıl
Kütle: Yaklaşık 4250 kg

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim