Anlık Bildirim

Bir robot düşmemek için duvara yaslanmayı öğreniyor: İşte videosu

Robotlar yapay zekâ yüzünden bazen yarı sarhoş bir insan gibi davranabiliyor. Onlar bundan dolayı ortada hiçbir neden yokken yere düşebiliyor. Araştırmacılar yere düşme sorununu çözmek istiyor.
Robot Tam Boyutta Gör
Lorraine Üniversitesi için çalışan araştırmacılar robotlar için Dokunca Refleksi / Hasar Refleksi (D-Reflex) isimli bir sistem tasarladı. Bu sistem bacağı kırılan bir robotun dengesini kaybeden bir insan gibi kendisini duvara yaslamasını sağlıyor.

Duvara yaslanan robot için bir video yayımlandı

Nörotik tabanlı olan bir mekanizmaya ev sahipliği yapan D-Reflex'in bir robota yaslanarak ayakta kalmak için duvardaki en sağlam noktayı bulmayı öğrettiği ifade edildi. D-Reflex ile donatılan bir robot 882 bin adet eğitim simülasyonundan oluşan bu sistem aracılığıyla bir insan gibi hızlı bir şekilde uzanabiliyor.

Robotun uzanmak veya yaslanmak için nasıl bir hasara uğradığını bilmesine gerek yok. Yayımlanan videodaki robotun ayak bileğini burkmuş gibi kendini duvara yasladığını görebilirsiniz. Testlerin zariflik ve işlevsellik anlamında yüzde 100 başarılı olduğu söylenemez ancak sonuçlar oldukça etkileyici.

D-Reflex her konumu veya her yüzeyi hesaba katamadığı için düşmeyi tamamen engelleyemiyor ve robotun iyileşmesini sağlayamıyor. Araştırmacılar bütün bu engellere rağmen kullanışlı bir sistem ortaya koymayı umuyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim