Anlık Bildirim

ChatGPT en büyük rekabeti Çin’den görecek

Üretken yapay zekâ konusunda ChatGPT ile Batı dünyası şimdilik yarışı önde götürüyor olsa da Çinli organizasyonlar sessiz ama derinden aradaki farkı kapatıyor.  
Çin Tam Boyutta Gör
Yapay zekâ teknolojilerinde ChatGPT uzun süredir en popüler araç durumunda. Google başta olmak üzere pek çok yazılım devi bu alanda rekabete dahil olmak için önemli yatırımlar yapıyor. Ne var ki asıl rakip çok daha uzaklarda.

ChatGPT’den daha iyisi var mı?

Nvidia’nın binlerce A100 hızlandırıcısı ile desteklenen ve aylık 20 milyon dolardan fazla maliyeti olan ChatGPT rekabette oldukça önde. Geliştirici OpenAI’ın en büyük yatırımcısı olan Microsoft, Çin’deki tehlikeye dikkat çekiyor.

Üretken yapay zekâ konusunda Pekin Yapay Zekâ Akademisi öne çıkan en önemli kurum durumunda. Ambargo altında olsa da Çin yapay zekâ çalışmalarına çok önce başlamıştı ve krizden en az etkilenmek için devlet var gücüyle şirketleri destekliyor.

Microsoft bu alanda rekabetin çok yoğun olduğunu düşünüyor. Sıfırdan teknoloji üretmek yerine mevcut teknolojiler üzerine inşa edildiği için rakipler arasındaki mesafe sadece aylar içerisinde kapanabiliyor. Bu bakımdan Çin kısa süre içerisinde üretken yapay zekâ teknolojilerinde önemli oyunculardan birisi haline gelebilir.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim