Anlık Bildirim

FDA’in Covid-19 ilacına Aralık'tan önce onay vermesi beklenmiyor

Merck, geçtiğimiz günlerde ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) COVID ilacı için başvuruda bulunmuştu. Ancak yeni haberler FDA’nın ilaca aralıktan önce onay vermesinin pek olası olmadığını gösterdi.

İlaç şirketi Merck & Co, geçtiğimiz haftalarda ağızdan alınan COVID ilacının başarılı sonuçlara ulaştığını açıklamıştı. Bunun ardından da geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) ilaç için “acil kullanım onayı” başvurusunda bulunmuştu.

FDA, kasım ayının sonunda toplantı yapacak Tam Boyutta Gör

Şimdi de FDA’nın aralık ayından önce ilaca onay vermesinin beklenmediği açıklandı. FDA’nın perşembe günü yaptığı açıklamalara göre COVID ilacının incelenmesi dış uzmanlar tarafından kasım ayının sonunda yapılacak.

30 Kasım günü yapılacak olan toplantı, ABD’li yetkililerin aralık ayında molnupiravir isimli ilacın onay alıp almayacağını belirlemesini sağlayacak. Toplantıda; Merck’in FDA’ya verdiği veriler, deneysel tedavinin güvenliği ve etkinliği hakkında ayrıntılı incelemeler yapılacak.

FDA’nın ilaç merkezi müdürü Dr. Patrizia Cavazzoni de yaptığı açıklamalarda, “Toplantıda, sağlanan verilerin danışma ajansı ile kamuoyunda tartışılmasının ilacın etkinliği hakkındaki bilgilerin net bir şekilde anlaşılmasını sağlayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.  

Ağızdan alınan ilk COVID ilacı olacak Tam Boyutta Gör

Şirketlerin ilaç çalışmaları devam ediyor

Hastaneye yatışları ve ölüm oranlarını %50 azalttığı yapılan testler sonucunda ortaya çıkan molnupiravirin onay alması hâlinde “ağızdan alınan ilk ve tek COVID ilacı” olarak tarihe geçmesi bekleniyor. Pfizer de geçtiğimiz haftalarda benzer bir ilaç üzerindeki çalışmalarını sürdürdüğünü açıklamıştı.

Buna ek olarak İngiliz ilaç şirketi AstraZeneca da pazartesi günü geliştirdiği, iğne ile enjekte edilerek kullanılan “antikor kokteyli” COVID ilacının ciddi hastalık riskini yarıya düşürdüğünü ifade etmiş ve FDA’ya “acil kullanım onayı” için başvuruda bulunmuştu.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim