Anlık Bildirim

Dolar işareti ($) nasıl yapılır? Klavyede dolar simgesi yapma

Klavyede dolar işareti yapma tuşu burada. Tıklayın, hem dolar simgesini ($) kopyalayın hem de bilgisayar ve telefonda dolar sembolü nasıl yapılır öğrenin.       

Bilgisayar ve telefon klavyelerinde farklı işlevlere sahip çok sayıda tuş bulunmaktadır. ABD'nin resmi para birimini (USD) ifade eden dolar işareti de bunlardan birisi. Ancak dolar simgesi, klavyedeki tek bir tuşla yapılamıyor. Dolar sembolünün ($) kodlamada sıkça kullanılması da haliyle "Dolar işareti klavyede nasıl yapılır?" sorusunu getiriyor akıllara.

💲 Dolar işareti anlamı nedir?

dolar işareti Tam Boyutta Gör
Peso işareti olarak da bilinen dolar sembolü ($), global ölçekteki çeşitli para birimlerini ifade eden bir işarettir. Bütün dolar simgeleri için geçerli olan bu simge, günümüzde en bilindik doların ABD doları olması sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri'nin resmi para birimini temsil etmesiyle öne çıkıyor. Dolar işaretinin tarihi ise 1770'li yıllara dayanıyor. Öyle ki İspanyol Doları'nın kısaltması p harfi üzerine küçük s harfi yazarak ortaya çıkan bu sembol, zamanla günümüzdeki $ halini aldı.

Dolar simgesi, çeşitli programlama dillerinde de değişken tanımlamak için kullanılıyor. Bu sebeple "Dolar tuşu hangisi?" sorusu çokça soruluyor. İşte yanıtı:

Klavyede dolar işareti ($) yapma kısayolu 👇

klavyede dolar işareti tuşu Tam Boyutta Gör
Bilgisayarda $ işareti yapmak için iki tuşa aynı anda basmak gerekiyor. Öyle ki Windows Q ve F klavyede dolar işareti, Alt gr + 4 tuş kombinasyonlarına aynı anda basılarak yapılıyor.

Mac bilgisayarda dolar işareti yapma ⬇

mac dolar işareti yapma
Mac'te dolar işareti, Shift + 4 tuşlarına aynı anda basılarak yapılıyor.

 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim