Anlık Bildirim

DSÖ: Omicron'un yeniden bulaşma oranı Delta'dan beş kat daha yüksek

DSÖ tarafından hazırlanan Haftalık Epidemolojik Rapor’u güncellendi. Bu haftaki raporda Covid-19 hakkında güncel duruma ve Omicron hakkındaki iki yeni çalışmaya yer verildi.
Oy Ver

DSÖ: Omicron'un yeniden bulaşma oranı Delta'dan daha yüksek Tam Boyutta Gör

Koronavirüsün dünya genelindeki son durumu hakkında bilgi vermek için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hazırlanan Haftalık Epidemolojik Rapor’u güncellendi. 17-23 Ocak tarihlerini kapsayan rapora göre önceki haftaya kıyasla dünya genelindeki vakalarda yüzde 5 artış gözlemlenirken ölümlerde yüzde 1 artış gözlemlendi.

Bir önceki haftaya göre 17-23 Ocak haftasında haftalık vaka artış oranının yüzde 39 arttığı Doğu Akdeniz Bölgesi, en çok vakaların arttığı bölge oldu. Ölümlerin en çok arttığı bölge ise yüzde 44 artış ile Güneydoğu Asya oldu. Bu verilere ek olarak Aralık ayının tamamında dünyada 21 milyon yeni Covid-19 vakası görülürken yaklaşık 50 bin kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Omicron hakkında son durum

Raporda Omicron varyantına geniş yer verildi. Omicron’un dünya genelinde hızla arttığı ve risk taşımaya devam ettiği ifade edildi. Diğer varyantlara göre Omicron'un ağır hastalık ve ölüme daha az yol açtığı ancak vaka artış oranını yükseltmesi nedeniyle birçok ülkede Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan sayısının arttığı belirtildi. Omicron'un Delta varyantına kıyasla daha yüksek sekonder atak oranına sahip olduğu bilgisi de paylaşıldı.

Omicron'un yeniden bulaşma oranı beş kat daha yüksek

Haftalık Epidemolojik Rapor’unda çeşitli güvenilir araştırmalara da yer veriliyor. Bu haftaki raporda İngiltere ve ABD’de yapılan iki araştırma paylaşıldı.

İngiltre’de yapılan araştırmaya göre Omicron’un bir kişiye yeniden bulaşma oranı Delta’ya göre 5,4 kat daha yüksek. Üstelik aşı yaptırmayan kişilerde bu oran yüzde 6,4 olarak gözlemlendi.

ABD’de yapılan araştırmada ise Omicron’un m-RNA aşılara karşı etkinliği incelendi. Pfizer-BioNTech aşısını 2 doz yaptıranlarda bir ay sonra etkinlik oranı yüzde 30 olarak gözlemlendi. Moderna aşısında ise bu oran yüzde 40 olarak belirlendi. İkinci dozdan 6 ila 7 ay sonra ise etkinlik oranı 0’a iniyor.

Omicron, iki doz m-RNA aşısının etkinliğini ciddi oranda düşürüyor ancak hastanelik etme konusunda benzer güce sahip değil. Pfizer-BioNTech aşısı olan kişilerde 3 ay içinde hastaneye yatış riskine karşı yüzde 70 etkinlik gözlemlendi ve 6 ay içinde bu oranda düşüş olmadığı belirtildi.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim