Anlık Bildirim

Dünyanın içi beklenenden daha hızlı soğuyor

Gerçekleştirilen yeni bir araştırma, gezegenimizin çekirdeğinin daha önce düşünülenden daha hızlı soğumaya başladığını gösteriyor. Dünyanın tam olarak soğuması ise yine de milyarlarca yıl sürecek.

Dünyanın içi beklenenden daha hızlı soğuyor Tam Boyutta Gör

Dünya, 4,5 milyar yıldan uzun bir zaman önce oluştu ve içi ilk günden bu yana soğumaya devam ediyor. Dünyanın çekirdeği ile manto arasındaki sınırı oluşturan minerallerin termal iletkenliğinin ölçüldüğü yeni bir araştırmada gezegenimizin çekirdeğinin daha önce düşünülenden çok daha hızlı bir şekilde soğuduğu ortaya çıktı.

Dünyanın merkezi daha da hızlı soğuyacak

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ve Carnegie Bilim Enstitüsü'nden bilim insanları, gezegenimizin soğuma sürecini daha iyi anlamak için, dünyanın çekirdeği ile mantosu arasındaki sınır tabakasında bol miktarda bulunan bridgmanite mineralinin ısı iletimi üzerinde araştırma gerçekleştirdi.

Araştırma ekibi, dünyanın derinliklerinde geçerli olan basınç ve sıcaklık koşulları altında mineralin termal iletkenliğini ölçmelerini sağlayan karmaşık bir ölçüm sistemi geliştirdiler. Bir lazer sistemi kullanılarak ısıtılan bir elmas ünitesinde yakın zamanda geliştirilen bir optik absorpsiyon ölçüm sistemi kullanıldı.

Yapılan inceleme sonucunda mineralin termal iletkenliğinin varsayılandan yaklaşık 1,5 kat daha yüksek olduğu anlaşıldı. Bu durum da ısının çekirdekten mantoya daha kolay geçtiğini gösteriyor. Daha fazla ısı akışı, manto konveksiyonunu arttırıyor ve dünyanın soğumasını hızlandırıyor.

Ayrıca bridgmanite minerali soğudukça post-perovskite adı verilen başka bir minerale dönüşüyor. Bu mineral ise ısıyı daha da hızlı ilettiği için dünyanın içinin soğuma hızını daha artırıyor.

Her ne kadar dünyanın merkezinin beklenilenden daha hızlı soğuduğu ortaya çıksa da tam olarak soğumanın yine de milyarlarca yıl sonra gerçekleşeceği düşünülüyor. Araştırmacılar, daha kesin bilgiler için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylüyorlar.

Kaynakça https://newatlas.com/science/earth-interior-cooling-faster-bridgmanite/ https://ethz.ch/en/news-and-events/eth-news/news/2022/01/earth-interior-is-cooling-faster-than-expected.html Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
5539 kez okundu.
27 kişi, toplam 28 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
dünya, dünyanın merkezi ve Popüler Bilim
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim