Anlık Bildirim

Facebook'un piyasa değeri ilk kez 1 trilyon doları aştı

Facebook'a karşı açılan antitröst davalarının reddedilmesinin ardından sosyal medya devinin piyasa değeri ilk kez 1 trilyon doları geçti. Daha önce dört Amerikan şirketi daha bu değerlemeye ulaşmıştı.

Facebook’un piyasa değeri artık 1 trilyon doların üzerinde Tam Boyutta Gör

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi olan Facebook'un piyasa değeri 28 Haziran'da ilk kez 1 trilyon doları aştı. Hisse fiyatındaki artış ABD Federal Ticaret Komisyonu ve eyalet başsavcılarından oluşan bir koalisyon tarafından açılan antitröst davalarının reddedilmesinden kaynaklanıyor.

Tekelcilik davalarıyla ilgili federal mahkemenin olumlu kararının ardından Facebook hisseleri %4.2 artarak 355.64 dolara yükseldi. Sosyal ağ Apple, Microsoft, Amazon ve Google'ın ana şirketi Alphabet'e katılarak piyasa değeri 1 trilyon doları geçen beşinci Amerikan şirketi oldu.

Facebook’un piyasa değeri artık 1 trilyon doların üzerinde Tam Boyutta Gör

Tekel gücünü kullanmakla suçlandı

Facebook daha küçük rakiplerini ortadan kaldırmak için sosyal medya pazarında "tekel gücünü" kullanmakla suçlandı. Örnek olarak 2012'de Instagram (1 milyar dolar) ve 2014'te WhatsApp'ın (19 milyar dolar) satın alınması gösterildi. Mahkeme, ticaret komisyonunun Facebook'un sosyal medya pazarında tekel olduğuna dair kanıt sağlamadığını söyledi.

Mark Zuckerberg'in şirketi halka arzından 9 yıl sonra 1 trilyon doların üzerinde bir değerlemeye ulaştı. Sosyal ağ, kullanıcıların kişisel verilerinin sızdırılması nedeniyle defalarca kez skandallarla gündeme geldi. Bunların en çarpıcı olanı ise 87 milyon kullanıcıyla ilgili bilgilerin analitik firması Cambridge Analytica'ya aktarılmasıydı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim