Anlık Bildirim

Uzay enkazına yeni çözüm: FCC, ölü uydu imhasının 5 yıl içerisinde yapılmasını önerdi

Federal İletişim Komisyonu, düşük Dünya yörüngeli (LEO) uyduların hizmet dışı kaldıktan sonra en fazla beş yıl içerisinde imha edilmesi için teklif önerdi. Önerinin 29 Eylül'de oylanması bekleniyor.

FCC, ölü uydu imhasının 5 yıl içerisinde yapılmasını önerdi Tam Boyutta Gör

Federal İletişim Komisyonu, uzayda uydu gibi araçlarda oluşan çöplüğü engellemek için bir yol arıyor. Yakın bir zamanda ise ajans yeni bir yol önerdi. Bu yol kabul edilirse, durağan olmayan uyduların uzayda ne kadar süre kalabileceği konusunda son tarih konacak.

FCC'nin yeni teklifi, uydu imhasının 5 yıl içerisinde gerçekleşmesini sağlayabilir

Federal İletişim Komisyonu, düşük Dünya yörüngeli (LEO) uyduların hizmet dışı kaldıktan sonra en fazla beş yıl içinde imha edilmesini zorunlu kılarak uzay çöpünü en aza indirmeye yönelik bir teklif sundu. Ajans öneriyi bu ay oylamaya sunacak.

1990'larda yayınlanan gönüllü NASA yönergeleri, ölü uyduların 25 yıl içinde yörüngeden çıkarılmasını önermekteydi. Ancak bu süreyi uzun bulan FCC, teklifinde "Uyduları LEO'da onlarca yıl boyunca yörüngeden çıkmanın artık sürdürülebilir olmadığına inanıyoruz." dedi.

29 Eylül'de gerçekleşmesi planlanan oylama sonucunda yönerge kabul edilirse halihazırda uzayda bulunan uydular, FCC'nin yönergelerinden muaf tutulabilir.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim