Anlık Bildirim

GitHub, açık kaynak kodlarını Kuzey Kutbu'na depolamayı tamamladı

Microsoft'a ait GitHub nihayet sitedeki tüm etkin ortak depoların anlık görüntüsünü Norveç'teki bir kasaya taşıdı. Veriler 1000 yıl boyunca korunabilecek.
Oy Ver

GitHub, açık kaynak kodlarını Kuzey Kutbu'na depolamayı tamamladı Tam Boyutta Gör

Geçtiğimiz yıl GitHub, tüm açık kaynak yazılımlarını arşivleme programının bir parçası olarak bir kutup kasasında saklamayı planladığını açıkladı. Koronavirüs pandemisi yüzünden bir süre gecikmeli olsa da GitHub, kodların arşivleme işleminin tamamlandığını paylaştığı bir blog gönderisiyle duyurdu.

GitHub blog gönderisinde, “Misyonumuz, kodunuzu bin yıl sürecek bir arşivde saklayarak gelecek nesiller için açık kaynaklı yazılımları korumaktır.” ifadelerine yer verildi.

Blog gönderisine göre, 2 Şubat 2020'de GitHub'daki tüm aktif halka açık depoların bir anlık görüntüsü alındı ve 21 TB'lık depo verisi elde edildi.

GitHub, açık kaynak kodlarını Kuzey Kutbu'na depolamayı tamamladı Tam Boyutta Gör

GitHub, operasyonun Piql adlı aktif bir veri havuzunun tüm içeriğini kopyalayan ve bu verileri 186 makaralı sertleştirilmiş mikrofilme yazdığı uzun vadeli bir veri depolama şirketi ile ortaklaşa gerçekleştirdiğini söyledi. Piql sözcüsüne göre teknoloji tamamen kendine yeten bir ortamdır ve üzerinde depolanan dosyalar, mevcut teknolojilere bakılmaksızın gelecekte kurtarılabilir olacaktır.

GitHub, açık kaynak kodlarını Kuzey Kutbu'na depolamayı tamamladı Tam Boyutta Gör

Arşiv programı aslında GitHub'ın barındırdığı açık kaynaklı yazılım kodunu korumaya çalışmak için başlattığı çeşitli girişimlerden sadece birisi. Şirket, bu projeye ek olarak, çeşitli sayısallaştırılmış içerik koleksiyonlarına halka ücretsiz erişim sağlayan İnternet Arşivi adlı bir sivil toplum kuruluşuyla da çalışıyor.

GitHub, İnternet Arşivinin bu yıl Nisan ayında halka açık yazılım veri havuzlarındaki içeriği arşivlemeye başladığını ve ham verileri Web ARChive dosyaları olarak arşivlemek için Wayback Machine'i kullandığını söyledi. GitHub, bugüne kadar 55 terabayttan fazla kod arşivlediğini belirtti.

Kaynakça https://www.engadget.com/github-arctic-vault-success-020240808.html https://github.blog/2020-07-16-github-archive-program-the-journey-of-the-worlds-open-source-code-to-the-arctic/ Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim