Anlık Bildirim

Harika özellik: Google Chrome, Android’de artık içerikleri sesli okuyor

Google, Chrome’un Android sürümünde bir süredir metin okuma özelliği üzerinde çalışıyordu. Ve şimdi özellik, son güncelleme ile “Bu sayfayı dinleyin” adlı özellikle kullanıma alındı.
Google Chrome, Android’de artık içerikleri sesli okuyor Tam Boyutta Gör
Google, Chrome’un Android sürümünde birkaç aydır okuma modu özelliği üzerinde çalışıyordu. Yazılım devi şimdi ise Chrome’un son güncellemesiyle bir “Bu sayfayı dinleyin” adlı özelliği kullanıma aldı. Podcast-vari bir kullanım aracıyla birlikte aktif edilen özellik, metin içeriği odaklı web sayfalarında kullanıcıya önemli kolaylıklar sağlıyor.

İçeriği Chrome okuyor

Google Chrome, Android’de artık içerikleri sesli okuyor Tam Boyutta Gör
Android için Chrome 126 sürümünde yaptığım denemelere göre “Bu sayfayı dinleyin” özelliği açıldığında kullanıcıya basit bir oynatma penceresi sunuluyor. Buradaki kontroller müzik veya podcast oynatıcılara benziyor. Kontroller ile ileri-geri sarma, hızlandırma ve duraklatma gibi şeyler yapılabiliyor. Bununla birlikte okuma sesi de beş seçenek arasından değiştirilebiliyor ve varsayılan olarak Bulut sesi açık olarak geliyor.
Google Chrome, Android’de artık içerikleri sesli okuyor Tam Boyutta Gör
Türkçe dahil olmak üzer pek çok dili destekleyen özelliğe, metin içerikli bir web sayfasıan girdiğinizde sağ üstteki üç noktaya basarak ulaşabiliyorsunuz. Özellik, üç noktaya bastığınızda “Çevir” ve “Ana sayfaya ekle” seçeneklerinin arasında yer alıyor. Bununla birlikte Google Asistan’dan web sayfalarını size sesli olarak okumasını da isteyebilirsiniz.

Benzer bir özellik masaüstü sürüm için de test ediliyor. Ayrıca iPhone’larda bulunan Safari tarayıcısında neredeyse aynı özellik bir süredir yer alıyor ve web sayfalarını size Siri’nin sesiyle okuyor. Google, “Bu sayfayı dinleyin” özelliğini geniş çapta dağıtıma başlamış durumda ve uygulamanın 125. sürümünden sonraki versiyonlarda kullanıcılara sunulmakta.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim