Anlık Bildirim

Google kasasını doldurdu: Alphabet ne kadar kazandığını açıkladı

Google’ın ana şirketi Alphabet, ilk çeyrek için tahminleri aşan gelir ve kazanç bildirdi. Yazılım devi yapay zeka konusunda rakiplerinin arkasında kalsa da şimdilik kasasını doldurmaya devam ediyor.
Google kasasını doldurdu: Alphabet ne kadar kazandığını açıkladı Tam Boyutta Gör
Google’ın çatı kuruluşu Alphabet, yılın ilk çeyreğine dair finansal sonuçlarını açıkladı. Google’ın elde ettiği sonuçlar tüm tahminleri aşması açısından da önemli. Zira firmanın reklam gelirlerinin düşeceği ve yapay zeka alanında geride kalmasıyla bu çeyrekte aradığını bulamayacağı düşünülüyordu. Ancak en azından bu çeyrek için Google’da yüzler gülüyor.

Google'da yüzler gülüyor

Google kasasını doldurdu: Alphabet ne kadar kazandığını açıkladı
Yayınlanan rapora göre Alphabet’in geliri bir yıl önceki 68 milyar dolara kıyasla yüzde 3 artarak 69,79 milyar dolara yükseldi. Şirket, neredeyse yirmi yıllık tutarlı ve hızlı genişlemenin ardından, son birkaç çeyrekte tek haneli büyümeye saplanmış durumda. Geçen yıldan bu yana resesyon korkularının artmasıyla birlikte, reklamverenler online pazarlama bütçelerini azaltarak Google, Facebook ve diğerlerine zarar vermeye başladı. Buna bağlı olarak şirketlerin gelirleri de istenilen oranda büyümedi. Bu arada Alphabet’in bu çeyrekteki net geliri ise yüzde 8 düşerek 15 milyar dolar olarak tablolara yansıdı.
Google kasasını doldurdu: Alphabet ne kadar kazandığını açıkladı Tam Boyutta Gör
Google’ın reklam gelirleri küçük bir düşüş ile 54,55 milyar dolara gerilerken YouTube reklam gelirleri de buna paralel olarak düşüş yaşayarak 6,7 milyar dolar oldu. Google'ın Arama ve Diğer gelirleri, bir yıl önceki 39,62 milyar dolardan hafif bir artışla 40,36 milyar dolar yükseldi. Google Cloud gelirleri ise 5,8 milyar dolardan 7,45 milyar dolara yükselti. Google, Amazon ve Microsoft ile bu alanda rekabet ediyor ve bulut işinde ilk defa kâr elde ettiğini duyurdu. Google Cloud, bir yıl önceki 706 milyon dolarlık zararın ardından bu çeyrekte 191 milyon dolar işletme geliri kaydetti.

Google kasasını doldurdu: Alphabet ne kadar kazandığını açıkladı Tam Boyutta Gör
Bu arada Google, daha önce yaptığı açıklamada, ilk çeyrekten itibaren yapay zeka iştiraki DeepMind'ın artık açık bir şekilde raporlanmayacağını, Alphabet'in kurumsal maliyetlerinin bir parçası olarak raporlanacağını belirtmişti. Google şu anda arama pazar payının yüzde 90'ından fazlasını elinde tutuyor. Pichai, Google'ın aramayı geliştirmeye devam edeceğini ve rekabete hazır oldukları konusunda yatırımcılara güvence verdi.
Kaynakça https://abc.xyz/investor/static/pdf/2023Q1_alphabet_earnings_release.pdf?cache=0924ccf https://www.cnbc.com/2023/04/25/alphabet-googl-q1-earnings-report-2023.html Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim