Anlık Bildirim

Google, Play Store'daki uygulamaların hangi verilerinizi nasıl kullandığını gösterecek

Google'ın duyurduğu yeni güvenlik bölümü sayesinde kullanıcılar, Play Store'daki uygulamaların kullanıcıların hangi verilerini ne amaçla topladığı ve kullandığı konusunda bilgi sahibi olacaklar.
6

Google, Play Store'daki uygulamaların hangi verilerinizi nasıl kullandığını gösterecek Tam Boyutta Gör

Google, Play Store'daki geliştiricilerin uygulamaları tarafından toplanan ve saklanan veri türlerinin ayrıntılarını kullanıcı ile paylaşmaları ve bilgilerin nasıl kullanıldığını açıklamaları gerektiğini söyleyerek yeni bir güvenlik bölümü üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

2022 ile birlikte kullanıcılar etiketleri görebilecek

Geçtiğimiz yılın sonlarında Apple, App Store'daki uygulamaların tam olarak hangi verileri topladığına ve nasıl kullanıldığına ilişkin kullanıcıların bilgilendirilmesi amacıyla gizlilik etiketlerini başlattı. Apple'ın özelliği başlatmasından yaklaşık 4 ay sonra bir blog yayını ile Google da benzer bir özelliği Play Store'a getireceğini duyurdu.

Google, geliştiricilerden uygulamalarının yaklaşık veya kesin konum, kişiler, kişisel bilgiler (ad ve e-posta adresi gibi), fotoğraflar, videolar ve ses dosyaları gibi ne tür verileri topladığını ve depoladığını paylaşmalarını isteyecek. Ayrıca bu verilen nasıl ve ne amaçla kullanıldığı da belirtilecek.

Google, Play Store'daki uygulamaların hangi verilerinizi nasıl kullandığını gösterecek Tam Boyutta Gör

Google'ın hedeflediği zaman çizelgesine göre yeni politika 2021'in 3. çeyreğinde uygulama gizlilik politikaları hakkında ayrıntılı rehberlik dahil olmak üzere yeni politika gereksinimlerini ve kaynakları paylaşılacak. Geliştiriciler, bu yılın 4. çeyreğinden itibaren Google Play Console'da bilgi beyan etmeye başlayabilecek ve kullanıcılar bu bilgileri, 2022'nin ilk çeyreğinden itibaren Google Play'de görebilecek. Geliştiricilerin, tüm mevcut ve yeni uygulamalar için bilgileri beyan etmesine adına son tarih ise 2022'nin ikinci çeyreği olarak belirtiliyor.

Google, bu çizelgenin hedeflenen çizelge olduğunu ve tarihlerin değişebileceğini söyledi.

Kaynakça https://www.theverge.com/2021/5/6/22422894/google-play-app-privacy-info-apple-app-store-labels https://android-developers.googleblog.com/2021/05/new-safety-section-in-google-play-will.html Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim