Anlık Bildirim

Hidrojen ile çalışan şehirler arası otobüsler geliyor

Enerji ihtiyacını hidrojenli yakıt hücrelerinden karşılayan otobüsler, sahip olduğu karakteristik ve çağın getirdiği bir yan avantaj olarak geleceğin toplu taşıma araçları olabilir.

hidrojen yakıtlı şehirler arası otobüsler Tam Boyutta Gör

Hidrojen geleceğin yakıtı olarak Avrupa Birliği tarafından hali hazırda kabul edilmiş durumda ve 2050 yılına kadar doğalgazın yerini alması fazla elektriği depolamada ve elektrikli araçlar için yakıt olarak kullanılması planları mevcut.

Enerji kaynağı oldukça başarılı olan hidrojen dünyamızda serbest halde bulunmasa da çeşitli yöntemlerle üretilebilen enerji dolu bir gaz. Doğalgaz bakımından fakir olan Avrupa, yenilebilir kaynakların arttırılması ile sağlanacak fazla elektriğin bu gazın üretimi için kullanmayı planlamakta ve dışa bağımlılığını azaltmayı planlamakta.

Şimdiden Avrupa’da hidrojen yakıt pili ile çalışan yüzlerce otobüs hizmet vermekte. Bu otobüslerin tercih edilmesindeki ana neden 5-10 dk gibi bir sürede deponun doldurulabilmesi, uzun menzil sunması, egzostan sadece su ve temizlenmiş hava çıkması gösterilmekte.

Yakıt pili ise aslında hidrojeni elektrolitik olarak kullanan bir batarya diyebiliriz. Tabi sadece hidrojen verirseniz çalışan bir batarya ve bir yanma gerçekleştirilmediğinden Co2 bir yana tekhlikeli NoX gazlarını da yaymamakta.

Elektrik ile şarj edilen otobüsler ise yine çevreci olsalar da şimdiki teknoloji ile uzun şarj süreleri ve kısa mesafeleri nedeniyle her dizel otobüs için iki tane elektrikli otobüs alınması ve işletilmesi gerektiği düşünülmekte.

hidrojen yakıtlı şehirler arası otobüsler Tam Boyutta Gör

Ancak hidrojen sonuçta hafif bir malzeme olduğundan dolayı esasen uzun menzillerde avantajı ortaya çıkmakta zira uzun menzil için lityum iyon bir batarya kullanmak ağırlığın ciddi oranda artması ile bir yerden sonra batarya aracı mı yoksa kendini mi taşıyor sorusunun sorulmasına yol açıyor.

Bunun farkında olan Almanya merkezli ama Avrupa genelinde hizmet veren, şehirler arası ulaşım otobüs markası Flixbus hali hazırda elektrik ve biyogaz ile denemelerini sürdürmekte iken hidrojen ile de 2024’e kadar HyFleet araştırma projesi çevresinde deneyeceğini sonrasında da kalıcı olarak geçiş yapacağını açıkladı.

Avrupa’da otobüs şöförü değişimi 4,5 saate bir yapılmakta. Yakıt dolumu bu değişim süresi içinde yapılacağından otobüslerin kabaca en azından 450 km menzil ile olması gerekmekte. Tabi biraz yedek depo nedeniyle en az 500 km ve üstü menzil ile üretilmesi beklenmekte. Şu anki şehir içi toplu taşımada kullanılan menzil 450 km olduğu düşünülürse bu çok zor olmayacaktır.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim