Anlık Bildirim

IBM'in yapay zekası, meme kanserini doktor düzeyinde teşhis edebiliyor

Yazılım devi IBM'in geliştirdiği yeni bir yapay zeka modelinin, kadınlardaki meme kanserini bir radyolog kadar iyi teşhis edebildiği açıklandı. İşte konunun detayları.
Meme kanseri tüm dünyadaki kadınlar arasında en sık teşhis edilen kanser türü ve erken teşhisin önemi de, hayatta kalma şansını önemli ölçüde yükseltmekte. Teknoloji devlerinden IBM'in geliştirdiği yeni bir yapay zeka modelinin ise meme kanserini en az bir radyolog düzeyinde teşhis ettiği açıklandı.

Sonuçlar oldukça başarılı

IBM araştırmacılarından oluşan bir ekibin yayınladığı bu yapay zeka modeli hakkındaki detaylar, sağlık sektörü konusunda oldukça önem arz ediyor. Yapılan açıklamalara göre geliştirilen bu yeni algoritma, hastanın hem görüntüleme verilerini hem de kapsamlı sağlık geçmişini kullanarak teşhis koyuyor. Bu analizin de IBM'in yapay zekasını, meme kanseri teşhisi konusunda geliştirilen diğer teknolojilerden ayırıyor.
Geliştirilen yapay zeka modelinin, bu verileri kullanarak meme kanseri vakalarının yüzde 87'sini doğru tahmin ettiği açıklandı. Ayrıca kanserli olmayan vakaların ise yüzde 77'si doğru bir şekilde tahmin ettiği ifade ediliyor. Özellikle radyologların teşhis koymasını kolaylaştıracak bu teknolojinin geliştirilmesi ise hala devam ediyor.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim