Anlık Bildirim

İkinci el otomobil fiyatları ne zaman normale dönecek?

Gerek pandemi süreci gerekse döviz kurlarının yüksekliği nedeniyle yaşanan gelişmeler ışığında hızla yükselen ikinci el fiyatlarının yıl sonu itibariyle normalleşmeye başlaması bekleniyor.

İkinci el otomobil fiyatları ne zaman normale dönecek? Tam Boyutta Gör

ÖTV düzenlemesi, yüksek döviz kurları ve pandemi nedeniyle sıfır araç bulunurluğundaki sıkıntılar sıfır otomobillerde ve pek tabii ikinci el otomobil pazarında fahiş fiyat artışları görmemize neden oldu.

"Peki fiyatlar ne zaman normale dönecek?" diye soracak olursanız, ikinci el otomobil fiyatlarında meydana gelen artışların bir süre daha devam edeceği ancak yıl sonuna kadar kademeli olarak daha dengeli bir seyir izleyeceği ifade ediliyor.

2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, ikinci ele doğrudan etki eden sıfır araç pazarındaki rekor yükselişlerin beklenen bir gelişme olduğunu söyleyerek, "2020 yılında pandemiden kaynaklı üretimin durması ile araç ithalatının yavaşlaması tüketici talebinin ertelenmesine neden olmuştu. Üretimin normale dönüp tedarikin sağlanması ile birlikte ertelenen talepler hızla karşılanmaya başladı ve sıfır araç satışları arttı. Bu durumun ikinci ele de bulunurluk ve dengeli fiyatlar açısından etkisi kaçınılmaz olacaktır" dedi.

İkinci el otomobil satışlarında ise Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 15’e varan bir düşüş olduğunu sözlerine ekleyen Ülgür, "İkinci el pazarında, firmalar arası gerçekleşen satışı dahil etmezsek, son kullanıcıya yapılan perakende satışlarında bu düşüşün daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu.

Son 2 aylık dönemde tedarik sorunu yavaş yavaş sonlanacak

Son 2 aylık dönem içinde tedarik sorununun yavaş yavaş sonlanacağını kaydeden Ülgür, "Sıfır araç pazarında arzın da artması ile kurlar yükselse dahi ikinci el araç fiyatlarında yükselme hız kesecektir. Sıfır araç ve ikinci el araç fiyatları arasındaki değerleme oranı normale dönerek dengeye oturacaktır. Dolayısıyla ikinci elde de fiyatlar yıl sonu itibariyle normalleşmeye başlayacaktır" görüşünü paylaştı.

2019 yılında ikinci el pazarının mükerrer satışlarla birlikte 7.5 milyon adetlik hacme ulaştığını da sözlerine ekleyen Ülgür, "Sıfır araç pazarında yukarı yönlü ivmenin devam edeceğini düşünüyorum. Bu yüksek performans ikinci el araçların fiyatlarını dengelese de, ikinci el pazarı kendi içerisindeki dinamiğine bağlı olarak adet olarak çok fazla etkilenmeyecektir. 2020 yılının toplam 8 milyonun üzerinde satış adedi ile kapanacağını öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Önceki Haftalar
Tüm Zamanların En İyi Yorumcuları
ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

GENEL İSTATİSTİKLER
34332 kez okundu.
114 kişi, toplam 128 yorum yazdı.

HABERİN ETİKETLERİ
ikinci el otomobil pazarı, ikinci el oto fiyatlar ve
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim