Anlık Bildirim

İmmünoterapi uygulamalarında T hücrelerine destek olabilecek antineoplastik ilaç mekanizması geliştirildi

T hücrelerinin kanserli hücreleri hem kimyasal hem de mekanik olarak öldürdüğünü belirten araştırma ekibi gözenekler içeren silika mikro partiküllerinden yararlandı.

İmmünoterapi uygulamalarında T hücrelerine destek olabilecek antineoplastik ilaç mekanizması geliştirildi Tam Boyutta Gör

İmmünoterapi veya halk arasında bağışıklık sisteminin kanser hücreleri ile savaşmasını sağlayan bir tedavi türü olan yöntem, son yıllarda üzerinde oldukça çalışan bir yöntemi teşkil ediyor. Şimdi ise EPFL kurumu araştırmacıları T hücreleri üzerindeki çalışmalarını derinleştirdi.

T hücreleri

İmmünoterapi uygulamalarında T hücrelerine destek olabilecek antineoplastik ilaç mekanizması geliştirildi

T hücrelerinin ( T hücreleri, lenfositlerin bir alt kümesini oluşturur ve bağışıklık yanıtında önemli bir yere sahiptir. 'T' kısaltması timüsden gelmektedir ki timüs bu hücrelerin son olgunlaşma evrelerinin geçtiği organdır. ) hedef hücrelerle temasa geçtiğinde hedef hücreleri hem kimyasal mediyatörlerle ( Herhangi bir olayın ya da reaksiyonun gerçekleşmesine aracılık eden kimyasal madde; aracı madde; mediyatör. ) hem de mekanik olarak öldürdüğünü belirten araştırma ekibi gözenekler içeren silika mikro partiküllerinden yararlandı.

Partiküllerde bulunan gözenekler antineoplastik ( antikanser ) ilaçlarla dolduruldu ve gözeneklerin üstleri DNA parçacıklarıyla kapatıldı. T hücrelerinin kanserli hücrelerle mekanik temasa girdiklerinde T hücrelerine ait reseptörlerin DNA’yı biyofiziksel olarak rüptüre ettiği ( yırttığı ) ve böylece ilaçların istenilen ortama salgılanabileceği iddia ediliyor.

Yeni araştırma yapılan in vivo ve in vitro ( Sıklıkla biyoloji ve tıp alanlarında kullanılan bu terimlerden ''in vivo'' “canlı ortamda ya da yaşayan koşullarda”, ''in vitro'' da “laboratuar ortamında ya da yapay koşullarda” anlamı taşımaktadır. ) çalışmalarda beklenilen etkiyi anlamlı ölçüde gösterdi.

Yeni araştırma Material Horizons adlı dergide yayımlandı.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim