Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  İnsanın evrim yolculuğu-2: Neydik, ne olduk?

  İkinci yazımızda insanlık tarihini temel düzeyde konu ediyoruz: Alet yapmaya başlayan Habilisler, ateşle pişirmeyi keşfedenler, kaslı ve iri beyinli Neandertaller, "Hobbit"ler ve dahası...
  28 Aralık 2018, 18:00 (Güncellendi, 20 Aralık, 18:54)
  7,8b
  1
  169
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Yazar
  44
  Bir önceki yazıda, insan cinsinin henüz tarih sahnesinde olmadığı dönemleri ele almıştık. İnsanın, insan olmayan ata ve akrabalarına kısaca göz atmıştık. Bu yazıda ise bir Australopithecus üyesinden evrimleştiği düşünülen Homo (insan) cinsini irdeleyeceğiz. Hatırlamak gerekirse, iki ayağı üzerinde yürüyen ve alet yapıp kullanabilen primatlara insan diyorduk. Bu tanıma uyan en eski insanlar, şu anki bulgulara göre yaklaşık 3,3 milyon yıl önce Afrika'da yaşamıştı. Bunu, bölgedeki taş alet kalıntılarından öğreniyorduk ama bir fosil buluntusu olmadığı için bu aletleri hangi türün yaptığı hakkında henüz bilgi sahibi değildik.
  KNM-ER 1813 kodlu kafatası buluntusu. Yaklaşık 1,9 milyon yıllık bir Homo habilis'e ait (Görsel: Human Origins).
  Hem fosilleri bulunan hem de yaptığı aletler bilinen en eski insan türünün bilimsel adı Homo habilis. Keşfedilen fosilleri, günümüzden yaklaşık 2,4-1,4 milyon yıl öncesine tarihlendiriliyor. Artık kollar bacaklardan daha uzun değil. Beyinde bulunan ve konuşmayla ilişkilendirilen Broca Alanı'nın izlerini, fosillerden incelemek mümkün. Bu alan, henüz günümüz insanınınki gibi değil. Alet yapımı başladı! Taşlar yontuluyor ve bir ya da iki kenarı keskin aletler oluşturulabiliyor. Bu teknolojiye Oldowan adı veriliyor. Yapılan aletlerle et kemikten sıyrılabilir, bitkisel gıdalar kesilebilir veya kemik kırılıp içindeki ilik yenilebilir. Aletlerin işlevi, görece büyük hayvanları avlamak için yeterli değil. Bu yüzden genellikle ufak canlıları avlayabiliyorlar. Çoğunlukla leşçil ve toplayıcılar. Beyinleri Australopithecuslardan daha büyük.

  Ateşin keşfiyle şekillenen evrim 

  Bir süre sonra ateşi kontrol altına almayı başarıyoruz ve yiyeceklerimizi pişiriyoruz. Sindirim sistemimiz de bu yeni duruma uyum sağlıyor. Ayrıca çenemiz küçülmeye başlıyor, çiğneme kaslarımız zayıflıyor. Artık Homo erectus'uz. Bıraktığımız fosil kalıntıları yaklaşık 1,9 milyon yıldan 140 bin yıla kadar geliyor. Afrika'dan çıkıp Asya ve Avrupa'ya yayılıyoruz. Türkiye'de de varız, Çin'de de. Afrika'da kalan üyelerimize Homo ergaster adı verilmiş. Bir süre Homo habilisler gibi Oldowan alet teknolojisini devam ettirsek de sonradan Aşölyen'e geçiyoruz. Bu işte biraz daha ustayız. Yaptığımız aletler daha ince çalışılmış ve avlanmak için daha kullanışlı. Onlara el baltası da deniliyor. Artık avcı olarak biliniyoruz ve etler diyetimizde önemli bir yer tutuyor. Pişmiş etten sağladığımız protein, başta beynimize olmak üzere bizlere fayda sağlıyor. Beynimiz büyümeye ve boyumuz uzamaya devam ediyor.
  İlginizi Çekebilir Avatar İnsangiller ailesine ait 2 milyon yıllık kafatası keşfedildi

  Neandertaller ve bizimle olan ilişkileri


  Bir Neandertal canlandırması (Görsel: Aktüel Arkeoloji)
  Nesli tükenen insan türlerinden bir diğeri Neandertal kuzenlerimiz. Onlar soğuk iklim koşullarına uyarlanmalarıyla biliniyorlar. Avrupa ve Asya'da yaşamışlar. Bugünkü Almanya, Fransa, Rusya, Irak, İsrail yaşadıkları yerlerden bazıları. Fosil kalıntılarına göre, yaklaşık 400 bin yıl öncesinden 40 bin yıl öncesine kadar nesilleri devam etmiş. Birden fazla alet teknolojisini kullanmışlar. Mızraklaryapmışlar. Erectuslar gibi ateşi kontrol etmiş ve yiyeceklerini pişirmişler. Pek çok memeli hayvanı avlayabilmişler. Bunlar arasında mamutlar da var. Neandertal insanları, mamutları uçurumlara doğru kovalamış ve onların düşüp ölmelerine yol açmış. Daha sonra da etlerini kesip pişirerek yemişler. Henüz bir Erectusveya Habilis'ten DNA elde edemesek de Neandertal genleri üzerinde çalışma fırsatımız oldu. Çünkü onlar hem nispeten soğuk yerlerde yaşadılar hem de tarih olarak günümüze yakın bir zamana kadar var olabildiler. Böylece kalıntılar üzerinden DNA elde etme şansımız olmuştu. Bu genetik çalışmalar, insanların Neandertallerle çiftleştiğini ve yeni yavrular meydana getirebildiğini ortaya koydu. Fakat muhtemelen sadece H. sapiens erkeğiyle Neandertal dişisi verimli döller verebilen yavrular oluşturabilmişti. Geniş yapılı ve kaslı Neandertaller'in boyu, modern insandan daha kısaydı. Dil ve konuşma yeteneklerinin düzeyinden emin değiliz ama bu alandaki bazı çalışmalar, bizim düzeyimizde olmadığını gösteriyor. Mağaralara el izlerini bırakan Neandertaller'de, yaralı ve hasta bakımı gibi, bireyler arasında yardımlaşma davranışları da görülüyordu. Ayrıca ortalama beyin büyüklüğü, yaklaşık 1500 cc ile bizden daha büyük olan tek insan türü Neandertallerdi.

  Hobbitleri tanıyalım 

   
  Hobbit solda, biz sağda (Görsel: National Geographic)
  Şimdi de cüce akrabalarımıza gelelim! Homo floresiensis tür adına sahip Hobbit lakaplı bu insanlar, Endonezya'nın Flores (Java) Adası'nda yaşadılar. Boyları 1 metre civarındaydı. Beyin büyüklükleri ise yaklaşık olarak bir Australopithecus afarensis bireyindeki kadardı. Fakat bu, onların ateşi kullanmalarına veya alet yapmalarına engel olmamıştı. Flores Adası'nın iklimi, belli ki canlıların evrimini ufak boyutlu olmaları yönünde şekillendirmiş. Adada fosilleri ele geçen fil gibi hayvanların da cüce denilecek boyutlarda olması bunun bir göstergesi. Hobbitler, bahsi geçen adada, günümüzden önce 100 bin-50 bin yıl aralığında yaşamışlar. Yeni buluntular diğer türlerde de olacağı gibi, Hobbitlerin yaşam aralığını güncelleyebilir.
  Gelgelelim Homo sapiens'e, yani "modern biz"e. Antik DNA çalışmaları gösteriyor ki günümüz insanının kökeni 450 bin yıl kadar geriye gidebilir. Bulunabilmiş en eski tarihli fosil ise yaklaşık 300 bin yıllık ve Fas'ta ele geçti. Bizler mağaralara resimler yapan, taşın yanı sıra kemiği de alet niyetine kullanan bir türüz. Farklı zamanlarda ve bölgelerde dilgiler, bıçaklar, kazıyıcılar, çeşitli uçlar, iğneler,... üretmişiz. Neandertal ve Erectuslar gibi avladığımız hayvanların etlerini pişirmişiz. Bitki lifleri ve hayvan postlarından kıyafetler elde etmişiz. Ölülerimizi zaman zaman toplu halde gömmüşüz. Bazen onların günlük hayattaki eşyalarını da mezarlara koymuşuz. Kolye ve boncuk benzeri takılar kullanarak süslenmişiz. Takılar, güzel görünmenin yanı sıra, aile içindeki statümüzü ortaya koymak için de kullanışlı olmuş. Yaklaşık 12 bin yıl öncesinde, iklimdeki yumuşamayla birlikte, tarım yapmaya başlamış ve yerleşik yaşama geçmişiz. Bu dönem Neolitik olarak biliniyor...
  Oldukça temel hatlarıyla ele aldığımız, "insanın evrim yolculuğu" yazımızı burada noktalıyoruz. Konu ilginizi çekiyorsa, detaylı okumalar yapmanız, insanlık tarihi hakkında daha ilginç bilgiler edinmenizi sağlayacaktır. Günümüzde bu konuda Türkçe kaynaklar da mevcut. Çeşitli özgün veya çeviri kitaplar (Modern İnsanın Kökeni, İnsan Vücudunun Öyküsü Sağlık, Hastalık ve Evrim gibi) ve makaleler size yardımcı olabilir.


  http://humanorigins.si.edu/ Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz
  Guest Account (misafir hesap) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) en beğenilen classf2re
  hocam yaratılışla ilgili kanıtlarınızı konuya bekleriz forum ahalisi faydalansın.
  G Guest-E41040413 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  evrim'e inanmiyorum sacma diyor. ardindan da cin diyor, melek diyor. sonra gel de bu adamlari ciddiye al. inanilmaz.
  vjdrsjejv (Burak Kısalar) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Harika bir yazı olmuş teşekkürler.
  Yorumlar (70) Yorum Yaz Forumda Gör
  2
  ugarb (U B) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  "Madem yaratılış var. neden ozaman ölüm ve yokoluş vardır"

  Haklısın, seviyemde değilsin
  S sething (sething ) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Blocklusun.kendi deviyendekilerle muhatap ol..
  baltalı-katil 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  yıl olmuş 2019 hala evrim teorisini inkar ediyorlar ortada binlerce kanıt var fosiller var... hala inkar ediyorlar...
  ugarb (U B) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) baltalı-katil
  Hangi fosiller mesela?
  D DH Misafiri 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Evrim vardır diyende evrimle olmamıştır, maddenin ötesinde evrende muazzam bir bilgi var, evrendeki milimmlik dengeye bakıpda hala evrim var diyorsa biri, biliyoruzki onu diyende özel yaratılmıştır. DH bu saçmalık sana yakışmıyor.
  D DH Misafiri 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  DH de iki günde bir evrim probagandası yapar oldu. Bu saçma ve Allah yoktur diyen ideolojiyi habire yazacaksanız DH takibini bırakacağız demektir.
  U urfes 2 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  Geçmişte binlerce hatta milyonlarca yıl önce yaşamış olan insanın atası olduğu iddia edilen canlılar o zamanın dünya şartlarına uyum sağlayabilmiş ayrı türden canlılardır ve birçok canlı türü gibi dünya şartlarının değişmesi ile yok olup gitmiştir. Halen yakın zamanda dünyamızda nesli tükenen hayvan ve bitkiler olduğu gibi günümüzde de nesli tükenmek üzere olan canlılar mevcuttur. Mesela şuan dünya üzerinde beyaz gergedan türünden 4 adet kalmış olup bunu korumak için silahlı insanlar afrikada nöbet tutmaktadır. Neden yok olma eşiğine gelmiş bu canlılar? Geçmişte olduğu gibi dünya o canlının varoluş özelliklerini karşılayamamıştır. Beyaz gergedan evrim geçiremeden gitti ve bunun gibi milyonlarca canlı.  Evet her gün bitki olsun hayvan olsun yeni canlı türleri keşfediliyor. Yoksa yeni dünyanın ortaya koyduğu koşullar yeni canlıların ortaya çıkmasına mı neden oluyor?
  S sething (sething ) 2 yıl ( Mesaj Silindi ) urfes
  tepe seviyesine hızlı çıkıp akabinde bazen hızlı bazen yavaş düşen hisse senedi misali canlı çeşitliliği gittikçe azalmaktadır.

  bu azalma özellikle memelilerin ortaya çıkmasıyla hız kazanmış insan oğlunun ortaya çıkmasıyla tavan yapmıştır.

  bizim gibi zekasıyla??? habitatta baskın türler var olduğu sürece türler artmaz azalır.

  biz tüm ceylanları avlarken diğer hiç bir canlıya zarar vermeyen aslan değiliz.

  parazit ve mikroplara dolaylı yoldan fayda dışında neredeyse tüm dünya için zararlı ve çeşitliliğe olumsuz etki etmekteyiz..
  U urfes 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  Kuran evrimi reddetmez. Tam tersi kainatın evrimle birlikte canlıların oluştuğundan bahseder.


  Kurana göre;


  İlk önce bing bang ile inorganik maddeler oluştu. Ardından allah ın koymuş olduğu yasalar çerçevesinde (kuranda buna kader denir) bu inorganik maddeler organik maddelere dönüştü. Organik maddeler bize göre uzun bir süreç içerisinde yine yasalar çerçevesinde (tesadüfi değil) basitten gelişmişe doğru canlı türlerine evrildi. Her canlının temelinde su vardır. Bu bizi canlılar arasında ortak yapan bir özelliktir. Su yoksa organizma yoktur. Kuranda zaten canlıların yaratılışında sudan bahseder.


  Şimdi bu yaratılış başladığında bütün canlılar aynı anda oluşmamıştır. Kimi canlılar o zamanki dünya atmoferi, sıcaklık vb. şartlarına uygun olarak meydana gelmiş, şartlar bozulunca yokolup gitmiştir. Kimi canlılarda atmosfer yada diğer etkenlerin değişmesiyle farklı dönemlerde ortaya çıkmış. İnsanoğlu da bu son dönemlerde ortaya çıkan bir varlıktır.


  Buradan varmaya çalıştığım şey gelişmiş canlıların evrimleşerek farklı bir türe dönüşmediği, her canlının ayrı ayrı basit organik yapılardan günümüze her canlı türüne özel şartların oluşmasıyla beraber evrilerek farklı farklı yeni türler oluştuğudur.


  Müslümanların ve diğer bazı dini mensupların büyük yanılgılarından birisi de Adem peygamberin ilk insan olduğunu düşünmesidir.
  S sething (sething ) 2 yıl (düzenlendi) ( Mesaj Silindi )
  imam ş.sizn teki dediği camiden çıkamayan adamların ülkesi bura..

  yandaki camiye eş dost akraba gitmediğinden o camide görünüp intiba kasması zor..

  üstü araba ve gören arkadaş meselesi.

  müslim olup kara cahil modda din-allah naraları atmadan gavurlaştığıma nasıl seviniyorum anlatamam..

  @@Mualla Lahuti Efendi
  S sething (sething ) 2 yıl ( Mesaj Silindi )
  üsluptaki gelişim iradesini hayatının her alanına uygulamaya başladığında mutlak olmayabilir ama daha değerli bir hakikate kucaklayacaksın.S.3A.35..
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  7767 kez okundu.
  50 kişi, toplam 70 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  evrim, antropoloji ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 2 yıl Netflix uygulama içi abonelik sistemini iOS üzerinden kaldırdı 2 yıl 90 yaş üstü Amerikalılar üzerinde yapılan araştırmanın ilginç sonuçları 2 yıl FCC onayı alan Sony Xperia L3 kalın çerçeveleri ile geliyor 2 yıl Star Wars temalı eğlence parkı geliyor 2 yıl X-Men ve Fantastic Four karakterleri Marvel sinematik evrenine katılabilir 2 yıl Haftaya A101 marketlerde Honor 7c, BİM marketlerde LG K9 var 2 yıl Yerli menajerlik oyunu 9PM Football Managers indirmeye sunuldu 2 yıl MediaTek Helio P90 yonga setinin AnTuTu skoru ortaya çıktı 2 yıl Xiaomi Pocophone F2 modeli Geekbench üzerinde görüldü 2 yıl Bakan Varank açıkladı: Milli mikroişlemci 'Çakıl' yolda 2 yıl Meizu A20 ne kadar iyi ?| BİM'de 100TL'ye satılan kablosuz hoparlör 2 yıl Cem Yılmaz'ın yeni projesi 'Karakomik Filmler' için fragman yayınlandı 2 yıl SOMA, GOG.com’da kısa süreliğine ücretsiz 2 yıl Reklamsız DonanımHaber deneyimi sunan DH uygulamasının yeni sürümü artık daha hızlı 2 yıl Xiaomi'nin Ülkemizdeki 2. Yetkili Mi Store Mağazasını Gezdik 2 yıl Eski Apple yöneticisi iPad Pro bükülmeleri konusunda firmanın tavrını eleştirdi 2 yıl Volkswagen, elektrikli araçlar için taşınabilir şarj istasyonu üretecek 2 yıl Apple yeni bir 3D kamera teknolojisi arayışında 2 yıl LG yeni amiral gemisini “Alpha” kod adı altında geliştiriyor 2 yıl Huawei P Smart 2019 tanıtıldı. İşte özellikleri ve fiyatı! 2 yıl GÖRÜNTÜLENEN İnsanın evrim yolculuğu-2: Neydik, ne olduk? Sonraki Çin'den satın alabileceğiniz uygun fiyatlı akıllı saat modellerini inceledik 2 yıl Su damlası çentikli Samsung Galaxy M20 geliyor 2 yıl Yeni Land Rover Defender Amerika'da da satılacak 2 yıl Steam, 2018'in en çok satan oyunlarını açıkladı 2 yıl ANKA İHA yerli motor ile -10 derecede ilk uçuşunu yaptı 2 yıl Tesla'nın Türkiye planı yeniden devrede! Hedef 2019'un ikinci çeyreği 2 yıl Samsung akıllı televizyonlarında uzaktan kontrol dönemi 2 yıl Yeni Suzuki Jimny'nin pickup versiyonu geliyor 2 yıl EA, Battlefield V oyununda gerçek para ile kozmetik ürün satışı yapacak 2 yıl Samsung One UI incelemesi: Yeni arayüz 2 yıl Activison kaynak arayışında, işten çıkarmalar Blizzard’a da sıçradı 2 yıl Rusya, Avangard hipersonik füze sistemini test etti 2 yıl Samsung Galaxy S10'un selfie kamerası parıldayacak 2 yıl Epic Games yılı 3 milyar dolar ile kapatıyor 2 yıl GeForce GTX 1150 ekran kartı da sırada 2 yıl Kavisli ekran tasarımı orta seviye Samsung telefonlara da gelecek 2 yıl Bütçe Dostu Oyuncu Kulaklığı TRUST GXT 4310 JAWW 2 yıl Delikli ekrana sahip Motorola P40'ın görüntüleri yayınlandı 2 yıl Instagram akışına yeni tasarım geliyor 2 yıl Roomba süpürgesi ile odanızı Doom oyununa aktarın Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim