Anlık Bildirim

Instagram'a gelen yeni özelliğin insan psikolojisi üzerindeki etkileri

Instagram'a daha yakın zamanda gelen beğeni gizleme özelliğiyle, öteden beri sosyal medyanın insanların psikolojisi üzerindeki etkileri tekrar tartışılmaya başlandı.
Oy Ver

Instagram'a gelen özelliğin insan psikolojisine etkileri Tam Boyutta Gör

Instagram'a yeni gelen beğeni gizleme özelliğiyle insanların üzerindeki medya baskısını azalma hedefleniyor. Kraliyet Halk Sağlığı Derneği'nin (RSPH) yaptığı araştırmaya göre sosyal medya, özellikle Instagram, gençler üzerinde "yetersizlik ve kaygı" duyguları yaratarak muhtemel psikolojik rahatsızlıkları tetikliyor. 

Instagram'ın patronu Adam Mosseri yeni özelliğin tanıtımında, insanların bu yeni özellikle beraber sosyal medyadaki varlıkları üzerinde daha belirleyici olacaklarını söyledi. Bir anlamda bir süredir konuşulan bir "güvenli alan" mantığının Instagram için uygulanmaya geçildiği söylenebilir. Bu anlamda kullanıcılar paylaşımlarını yaparken gelen reaksiyonları istedikleri gibi filtreleyebilecekler. Mosseri'nin açıklamasına göre bu insanların o platformlarda geçirdiği zamanı daha keyif hale getirecek. 

Kuşkusuz bu yeni özellik kullanıcıları alınan geri dönüşlere karşı daha az kırılgan yapacak. Dahası halihazırda günlük hayatta da yaşanılabilecek negatif etkileri de ortadan kaldırarak bir anlamda bu platformları birer kapalı fanus haline getirecek. Uzun vadede gündelik hayattan bu kopuşun zihinsel sağlık üzerinde iyi mi kötü mü olduğunu hep beraber göreceğiz. 

Kaynakça https://www.bbc.com/news/technology-57254488 https://www.bbc.com/news/health-39955295 Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim