Anlık Bildirim

Intel’den metaverse için ilginç çözüm

Ready Player One gibi bir metaverse evreni kurabilmek için mevcut donanımların kat kat üstünde güce ihtiyacımız var. Intel yazılım üzerinden bu gücü bir havuzda toplamanın planlarını yapıyor.
Oy Ver

Metaverse Tam Boyutta Gör

Bir süredir üzerinde çalışmalar devam eden ancak Facebook’un çatı şirketinin Meta isimlendirmesi ile gündeme oturan metaverse konsepti daha çok Ready Player One filmi ile özdeşleştiriliyor. Bir kurgu olan Spielberg filminin sunduğu teknolojiye ise çok uzağız. 

Intel’den ilginç metaverse adımı

Metaverse konsepti insanların sanal evrenlerde dilediğince uzağa gidebilmesi veya dilediğini yapabilmesi gibi konulara odaklanıyor. Şu anda firmaların kendi çapında geliştirdikleri çözümler mevcut ancak bunlar bir evren oluşturmak için yetersiz. 

Raja Khoduri mevcut altyapının Ready Player One konseptini uygulayabilmek için yetersiz olduğunu ve bundan 1000 kat daha güçlü sistemler gerektiğini belirtiyor. Intel bu açıdan bir ağ içerisinde yer alan cihazların atıl kalmış gücünü bir havuzda toplamayı ve ortak bir performans ortaya koymayı amaçlıyor. Böylece akıllı telefon, konsol veya bilgisayar fark etmeksizin metaverse için aynı performans elde ediliyor. 

Bu projede bir dizüstü bilgisayarda oyununuzu açtığınız zaman ağdaki diğer konsol veya güçlü ekran kartına sahip PC gibi cihazlar da aktif oluyor. Bu cihazların donanım gücü bir havuza toplanarak yüksek bir performans elde ediliyor. Bu performans her cihazda kişinin aynı metaverse tecrübesi yaşamasını sağlıyor. 

Daha çok yazılıma odaklanan bu proje için Intel kolları sıvamış durumda. Genelde ev ağları örnek verilse de bir veri merkezinde veya Xbox Cloud alt yapısında bu konsept nasıl çalışacak şimdilik belirsiz. Kaynaklar metaverse konseptinin en erken sonraki nesil daha güçlü cihazlar ile hayata geçebileceğine inanıyor. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim