Anlık Bildirim

Intel sinir ağı işlemcisi Nervana'yı duyurdu

Dünyanın önde gelen yonga üreticisi Intel, yapay zeka ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ilk özel sinir ağı işlemcisini duyurdu. İşte Intel Nervana Neural Network Processor ailesinin detayları.
Google ve Facebook gibi büyük teknoloji şirketleri bilgisayarlı görü ve konuşma sentezi gibi büyük sorunlarla başa çıkmak için yapay sinir ağları tasarlıyor. Bu projelerin çoğunda mevcut bilgisayar donanımı kullanıyor ancak Intel büyük bir şeyin yolda olduğunu açıkladı. Yonga üreticisi ilk özel sinir ağı işlemcisi olan Intel Nervana Neural Network Processor (NNP) ailesini duyurdu.
Nöral ağlar verileri işleyerek sorunları beyne benzer şekilde çözebilmek üzere tasarlanıyor. Bu sistemler büyük miktarda veriyle eğitilerek zamanla ne yapacaklarını öğrenebiliyorlar. Örneğin Google, dünyanın en iyi Go oyuncusu Lee Se-dol'u yenmeyi başaran AlphaGo ağını bu şekilde mükemmeleştirdi.
Nervana NNP, bu tür hesaplamalar göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Yapay zekâ için oluşturulmuş Nervana, sinir ağlarında kullanılan matris çarpımı ve diğer matematiksel işlemleri ustaca yapabilecek. Intel yeni işlemcinin sağlık, otomotiv, sosyal medya ve hava tahmini gibi alanlarda büyük fayda sağlayacağını düşünüyor.
Yapay zeka ihtiyaçlarına yönelik yeni işlemci, performansı sinir ağı ihtiyaçlarına göre ayarlayabilen, yazılım tanımlı bir bellek yönetim sistemi kullanacak. Intel, Nervana'ya Flexpoint adlı kendi sayısal formatını da uygulamış durumda. Bu sistem normal tam sayı matematikten daha az hassas olsa da Intel, sinir ağı için bir problem teşkil etmeyeceğini söylüyor.
Nöral ağlara hız kazandırma konusunda çalışmalar yapan tek şirket Intel değil. Google, Tensor Processing Units (Tensor İşleme Birimi) adı verilen bulut tabanlı silikon geliştirirken, Nvidia, sinir ağı işleme çözümü olarak kendi GPU'larını sunmaya başladı. Öte yandan Nervana sinir ağı işlemcisi konusunda Intel'le birlikte çalışaran Facebook'un da tasarıma katkı sağladığını belirtelim. Intel, Nervana NNP sevkiyatlarının 2017 yılının sonuna kadar başlayacağını söylüyor.
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim