Anlık Bildirim

Intel’in 64-katmanlı yeni 3D NAND SSD modelleri ortaya çıktı

SSD sektöründe uzun yıllardır önemli çalışmalar yapan Intel firması, 64-katmanlı 3D NAND bellek modülü ile donattığı yeni SSD ürünlerini piyasaya sürmeye başladı.
Oy Ver

Yeni nesil Optane SSD modellerini son kullanıcı tarafında yaygınlaştırmaya çalışan Intel, bir taraftan da NAND SSD modellerini geliştirmeye devam ediyor. Üç yeni model ile ilgili bilgiler ortaya çıktı.

İddialı modeller

SSD sektöründe giderek yaygınlaşan 64-katmanlı NAND bellekleri tercih ettiği görülen Intel, iki modelinde M.2 formatını, bir modelinde de entegre yonga formatını kullanıyor.

Intel SSD 660p modeli M.2 yapısında. 512GB/1TB/2TB kapasite seçenekleri sunan modelde QLC bellek kullanılmış. Bir çeşit MLC yonga olan QLC(Quadruple level cell), TLC tipi belleklere nazaran 2 kat yoğunluğa sahip. Bununla birlikte daha keskin bir üretim teknolojisine ihtiyaç duyuyor. Bu bakımdan maliyetleri de biraz yüksekti. Üreticiler yavaş yavaş maliyetleri düşürmeye başladı.

Model sürekli yazma hızında 1100MB/s, okuma hızında 1800MB/s seviyelerine ulaşabiliyor. Rastgele erişim performansı ise her ikisi için de 150 000 IOPS.

Intel SSD 700p modeli ise yongaya entegre geliyor. Ultra ince dizüstü veya tabletler için geliştirilen bu model 128GB-512GB arasında kapasitelere sahip. Sonraki dönemde Intel’in 1TB kapasiteyi de piyasaya süreceği tahmin ediliyor.

Intel SSD 760p modeli ise M.2 formatında ve 2TB kapasiteye kadar gidiyor. Sürekli okuma hızı 3200MB/s iken sürekli yazma hızı 1600MB/s seviyelerinde. Rastgele olarak yazma performansı 280 000 IOPS, okuma performansı ise 350 000 IOPS seviyesine kadar çıkıyor. Kontrolcü tarafında ise Silicon Motion SM2262 mevcut.

Şu anda 760p modeli satışta görünüyor. 128GB kapasiteli versiyon 96$ iken 2TB kapasiteli versiyon ise 892$ seviyesine kadar çıkıyor. Diğerleri hakkında bir bilgi yok.

 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim