Anlık Bildirim

İşitme kaybı olanların altyazıları görmesini sağlayan akıllı gözlük

İngiltere'nin Ulusal Tiyatrosu, işitme kaybı olan izleyiciler için önemli bir gelişmeye ev sahipliği yapacak. İzleyicilere verilen akıllı gözlük, tiyatronun altyazısını izleyicilere aktaracak.
Oy Ver

İşitme kaybı olanların altyazıları görmesini sağlayan akıllı gözlük Tam Boyutta Gör
 

Televizyonda ya da bilgisayarda film veya dizi izlerken altyazı bulmak çok zor değil. Bu sayede işitme kaybı olan kişiler de içeriğin altyazısını bularak içerikleri izleyebiliyor ancak aynı şeyi tiyatro salonları için söylemek zor. Bazı tiyatro salonlarında sahnenin yanlarına yerleştirilen ekranlarda oyunun altyazısı aktarılsa da hem altyazıyı hem de oyunu takip etmek hiç kolay değil. İngiltere'deki Ulusal Tiyatro, bu sorunu çözmek için önemli bir iş birliğine imza attı.


Üç yıllık sürecin ardından izleyicilere sunulacak  

Yazılım çözümleri geliştiren Accenture Digital şirketi ile birkaç yıldır akıllı bir gözlük üzerinde çalışan Ulusal Tiyatro, geliştirilen akıllı gözlüğü bir yıldır test ediyordu. Geçtiğimiz günlerde testleri tamamlayan Ulusal Tiyatro, teknolojinin bu ay itibariyla ülkedeki üç farklı tiyatro salonunda kullanılacağını duyurdu.


Geliştirilen akıllı gözlük, oyun başlamadan önce işitme engelli izleyicilere verilecek. Oyunun başlamasıyla birlikte izleyiciler gözlüğü kullanacak ve oyun metni altyazı şeklinde doğrudan izleyicilerin gözünün önüne aktarılacak. Bu sayede izleyiciler altyazıyı takip etmek için farklı yerlere bakmak zorunda kalmadan doğrudan oyuna odaklanabilecek.


İki yıllık geliştirme süreci ve bir yıllık test süreci olmak üzere gözlüğün kullanıma hazır hale gelmesinin üç yıl sürdüğü belirtiliyor. Tabi geliştirme sürecindeki en büyük zorluk altyazı ile oyunu birbirleriyle uyumlu hale getirmek zira sahnedeki aktörler farklı hızlarda konuşabiliyor. Oyundaki bir espriye herkesin aynı anda gülmesini hedefleyen Ulusal Tiyatro yetkilileri, Accenture şirketinden bu konu hakkında özellikle ilgilenmesini istedi. Geliştirilen gözlük ile altyazının gecikme(ya da önceden aktarılma) durumu olmaksızın izleyicilere aktarıldığı belirtiliyor. Şu an için sadece Ulusal Tiyatro tarafından işitme kaybı olan izleyicilere, oyun süresince, verilen gözlüklerin her biri 1.050 dolar değerinde. 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim