Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  Anlık Bildirim

  İstanbul, 2100 yılında Kahire sıcaklığına ulaşacak

  İklim değişikliğiyle ilgili hazırlanan bir araştırmaya göre 2100 yılındaki yaz sıcaklığı ortalamaları şehir şehir hesaplandı. İstanbul'un 2100 sıcaklığı bugünkü Kahire sıcaklığına ulaşacak.
  3 yıl
  4,9b
  1
  51
  Diğer Bilim ve Teknoloji
  Yazar

   
  Karbon emisyonunun iklime olan etkisini göstermek üzere Climate Central tarafından bir rapor yayınlandı. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ile ortaklaşa hazırlanan rapora göre durum bir hayli vahim. Yüksek kirlilik senaryosuna göre hesaplanan raporda önemli şehirlerinin 2100 yılı yaz sıcaklığı ve bugünkü hangi şehre denk geldiği bilgisi paylaşıldı. Ayrıca karbon emisyonuyla ilgili önlemler alındığında nasıl sonuç doğuracağı bilgisi de yer alıyor.

   

   

  Yüksek kirlilik senaryosuna göre yapılan araştırmada İstanbul'un bugünkü 27.4 °C değerindeki yaz sıcaklığı ortalaması 33.7 °C dereceye ulaşacak. Bu değer bugünün Kahire (Mısır) ortalaması ile aynı seviyede. Ankara'nın 27.4 °C değerindeki sıcaklık ortalaması 34.9 °C dereceye ulaşacak. Bu değer de Halep (Suriye)'nin günümüz ortalamasına denk geliyor. İzmir'in 32.2 °C yaz sıcaklığı 39.2 °C dereceye -bugünkü Multan (Pakistan) ortalaması- çıkacak. Adana 30 °C'den 37.6°C dereceye çıkacak. Eğer bu senaryo gerçekleşirse ülkemizi gerçek anlamda çöl sıcakları bekliyor.

   
  İlginizi Çekebilir Avatar Okyanusların önümüzdeki on yıl içinde felakete sürüklenebileceğini gösteren çalışma

   

  Diğer ülkelere bakıldığı zaman da durum pek farklı değil. Madrid'in 28.9 ortalaması 36.4'e çıkıyor. Madrid'i Erbil (Irak) sıcakları bekliyor. Paris şehri Fes (Fas) şehri sıcaklığına, Chicago şehri ise Juarez (Meksika) sıcaklığına ulaşacak. Eğer bugün karbon emisyonu hakkında önlemler alınırsa İstanbul'un sıcaklığı 30.9'a (Athina), Ankara'nın sıcaklığı 31.6'ya (Limasol-Kıbrıs), İzmir'in sıcaklığı 35.3'a (Niamey-Nijer) çıkacak.

   


  Karbon Emisyonu Nedir?

  Karbon emisyonu, en basit ifadeyle karbonun atmosfere salınması anlamına gelmekte. Dünya nüfusunda kontrolsüz artış, sanayileşme, kentleşme gibi faktörlerden dolayı enerji ihtiyacı talebi giderek artmakta. Günümüzde enerjiyi fosil yakıtlar ve yenilebilir enerji kaynaklarından elde ediyoruz. Küresel enerji ihtiyacının %87'si petrol, kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtlardan elde edilmektedir. Fosil yakıtların yoğun ve bilinçsizce kullanımı; çevre kirliliği, küresel ısınma ve karbon emisyonu artışına neden olmaktadır. Uluslararası Enerji Ajansı’nın öngörülerine göre 2050 yılına kadar fosil yakıtlara olan talep artacak ve buna bağlı olarak karbon emisyonu değerlerinde %130’luk artış gözlemlenecek.

   
   
  Ayrıca Bkz. "Tesla dünyanın en büyük enerji depolama tesisini kuracak"
   

  Karbon emisyonu artışı ve iklim değişikliğine önlem olarak global anlamda bir takım anlaşmalar bulunuyor. Kyoto Protokolü ve Paris İklim Anlaşması en bilinenleri. Emisyonu azaltmak için bazı ülkeler yoğun çaba sarf ediyor. Örneğin Norveç, 2030 yılına kadar karbon emisyonunu sıfıra indirmeyi hedefliyor. Tam tersi ABD ise Donald Trump başkanlığa geldiğinden beri bu konularda skandal kararlara imza atıyor. Geçtiğimiz ay Beyaz Saray'dan yapılan açıklamayla ABD'nin Paris Anlaşması'ndan çekildiği duyurulmuştu. Donald Trump, Twitter'dan yaptığı paylaşımlarda iklim değişikliğinin Çinliler tarafından uydurulduğunu iddia etmiş ve gezegenin ısınmadığını aksine her geçen gün daha da soğuduğunu ifade etmişti.

   

  Sıcaklık Artışının Etkileri

  Dünyadaki ortalama sıcaklığın artması sonucunda sıcak hava dalgaları şiddeti de giderek artar. Bunun bir sonucu olarak denizler, göller ve su birikintileri daha fazla buharlaşır. Yoğun buharlaşmanın iki olumsuz etkisi var. Önce iki yağış arasındaki süre artar, yani kuraklık meydana gelir. Sonra yağış zamanında yağmurun miktarı artar, yani sağanak yağmurlar başlar. Buzulların erimesiyle birlikte denizdeki su miktarı yükselir. Kıyı kesimlerinde büyük miktarda toprak kaybı meydana gelir.


  Türkiye'yi tarım, turizm ve biyolojik çeşitliliğin azalma tehlikesi bekliyor. Su kuraklığının yaşanması ve ormanlarda yangınların meydana gelmesi ise kaçınılmaz bir gerçek. Bu felaket senaryosunun yaşanmaması için emisyon salınımını kontrol altına almak yegane çare olarak görülüyor.

   
   


  http://www.climatecentral.org/news/global-cities-climate-change-21584 Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  En Beğenilen Yorumlar Tümünü Genişlet Yorum Yaz
  Paul Muaddib 3 yıl en beğenilen
  Hep akp yüzünden
  Hamikisi (Hamikisi ) 3 yıl Paul Muaddib
  Merhaba isinmanin artmasinin sebebi ormanlarin kesilmesi ve yanlis sanayilesme-sanayilerin yeterli kontrol edilmemesi(filtre acisindan).Yani haklisiniz
  Hamikisi (Hamikisi ) 3 yıl Paul Muaddib
  Merhaba isinmanin artmasinin sebebi ormanlarin kesilmesi ve yanlis sanayilesme-sanayilerin yeterli kontrol edilmemesi(filtre acisindan).Yani haklisiniz
  SigSauer6 3 yıl Hamikisi
  Vay be! Türkiye, bütün bir dünyayı batırıyor. Sonra büyük devletiz diyince gülüyorsunuz.
  Kerim5100 (Kerim Ş.) 3 yıl
  Kesilen ağaçlara bakınca ben 2100'den erken olur diyorum.
  Yorumlar (38) Yorum Yaz Forumda Gör
  Lorenzo__ 3 yıl
  Küresel ısınma gerçekten büyük tehdit. En çevrecimiz bile ciddi derece boşa elektirik harcıyor, ihitiyacı olmayan harcamalar yapıyor, dünyanın diğer ucunden gelen meyvaları istiyor, kilo kilo dondurma yiyor sonra dünya ısınıyor diye başkalarını suçluyor. Hepimiz bu işe katkı veriyoruz. basit bir meyva bile dünyanın diğer ucundan manava gelinceye kadar tonlarca co2 salınımına sebep oluyor. Aldığımız basit bir el aleti için çok ciddi enerji harcanıyor vs.
  itülüzagor 3 yıl
  Sanayileşmenin diğer gelişmiş dünya ülkelerine göre daha az olduğu ülkemizde madem gelişcez düzgün gelişelim karbon emisyonu vs konularına dikkat
  ramis78 (ramis yelkenci) 3 yıl
  benim de tam olarak merak ettiğim bu oldu kahire diye bir yer olmayacak heralde :D
  eroglu_burhan (Burhan Baki Eroğlu) 3 yıl
  Peki Kâhire 2100 yılında nerenin sıcaklığına ulaşacak?
  ankaland (mehmet yok) 3 yıl
  teknoloji gelişir.. eğer teknolojik gelişme olmasaydı, 3-4 milyar insanın beslenebileceği gezegende 7,6 milyar beslenemezdi.. teknolojik gelişmelerle her ne kadar hoşlanmasakta arada bir terslesekte, hormon, genetik değişim vs.. günü kurtardı.. insan ırkı ortama kısa sürede adapte olabilir.. çevresini tüketir yok eder ama kendi varlığını sürdürür.. her zaman ki gibi güçlüler zayıfları parçalayarak varlıklarını sürdürmeye devam edecekler.. belki daha az siyaset ve kibarlıla.. ama her zaman insan ırkı gücünün yettiği her şeyi yok etti.. insan zorda kalırsa yamyamlığı bile gelenek haline getirebilir.. boşuna endişelenmeyin.. ayrıca küresel ısınmaya ABD, Çin, Hindistan ve Rusya sebep olmaktadır.. onlarda elektrikli otobüsle küresel ısınma etkilerini azaltma tedbirleri alıyor :)
  ayrıca güneş sisteminin bir mevsimi var, bir zamnlar buzul çağındaydık, sonra bahar geldi şimdide yaza geçiş var.. güneş sistemindeki mevsimsel değişikliği engellemek mümkün değildir, küresel ısınma mevcut duruma 2-5 derece fazladan etki ediyor.. Bu durum yoksul insanların yok olmasına sebep verecektir.. zaten küresel ısınmaya zengin ülkeler sebep oluyor.. her halükarda yoksullar zenginler tarafından yenilip yutuluyor..
  pipoti 3 yıl
  Sıcaklıklar 2100'de aynı olacaksa; kültür, adalet, kalite ve eğitim benzerlikleri ise 2020'de aynı seviyeye ulaşacaktır.
  sealofsuneng 3 yıl
  Arkadaşların da dediği gibi dünyanın en güçlü ülkesi ve dolayısıyla en çok enerji tüketen ülkesi ABD, en çok enerji üreten ülke olmak durumunda. Fakat Trump başkanlığı politikalarıyla ABD'nin komik bir şekilde kömür kullanımını sınırlamayacağı ve nükleer santral kullanımının tekrar artırılacağı, maalesef bu verilerin yakınsanmasını öngörünüyor. Nerdeyse tüm santraller deniz suyu ile soğutulduğundan bu santrallerin küresel ısınmaya etkisi bariz bir şekilde görülüyor. Hakeza, enerji üretimi için kömür kullanılması durumunda ortaya çıkan sera gazlarının küresel ısınmaya etkisi de araştırmalarla ortaya konulmuş durumda. Bu nedenle en azından enerji kullanımını sınırlamak, azaltmak bu rakamlara olumlu etki edecektir.
  subaortik 3 yıl
  daha yeni küresel ısınma diye bir şey yok denildi şimdi sıcaklıklar artıcak vs. denmeye başlandı bu iş politik gibi..
  Kartal Göz (Ölü Ceset) 3 yıl
  Bu sıcaklıklar için o kadar uzun süre bekleyeceğimizi sanmıyorum.
  Okeanos_1 3 yıl
  İklimimiz bile araplaştı.Avrupayla tek ortak yanımız iklimdi. O da elden gitti
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  ANLIK GÖRÜNTÜLEMELER
  1 Kişi Okuyor (0 Üye, 1 Misafir) 1 Masaüstü

  GENEL İSTATİSTİKLER
  4922 kez okundu.
  37 kişi, toplam 38 yorum yazdı.

  HABERİN ETİKETLERİ
  iklim değişikliği, küresel ısınma ve
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 3 yıl SoundCloud, 173 çalışanını işten çıkarma kararı aldı 3 yıl TP-Link Neffos X1 ve X1 Max ön incelemesi "Türkiye'ye adım attılar!"" 3 yıl Bu bilgisayar hack girişiminde kendisini yok ediyor 3 yıl iFixit'ten MacBook Pro'lar için ekonomik pil değiştirme seti 3 yıl Mikroskobik hücre görüntüleri daha uzun süre incelenebilecek 3 yıl Apple'ın yeni kablosuz şarj cihazı seneye satışa sunulabilir 3 yıl SK Hynix 72 katmanlı 3D NAND yongalarının üretimine başladı 3 yıl Çinliler panda temalı güneş enerjisi tesisi kurdu 3 yıl Volkswagen Arteon, Euro NCAP'ten 5 yıldız aldı 3 yıl Galatasaray ve Twitter'dan Türkiye'de bir ilk: Blue Room locası 3 yıl LG mobil bölümü yine hüsran yaşattı 3 yıl Ridge Racer Slipstream bu hafta ücretsiz 3 yıl Spotify sürüş modu özelliklerini test ediyor 3 yıl Apple, Imagination Technologies'ın suçlamalarını reddetti 3 yıl Hackerlar ABD'nin enerji ağını hedef aldı 3 yıl AMD Radeon Vega'ya doğru: Frontier Edition'da son gelişmeler 3 yıl Tesla'nın yeni müdüründen şirkete övgü 3 yıl LG Q6’nın Geekbench sonuçları paylaşıldı 3 yıl Instagram’daki bir hata, hesapların silinmiş gibi görünmesine neden oldu 3 yıl 2si1 "AMD RX Vega, GTX1080'den hızlı!" Teknoloji ve Oyun Programı 3 yıl GÖRÜNTÜLENEN İstanbul, 2100 yılında Kahire sıcaklığına ulaşacak Sonraki Lojistik Destek Gemisi denize iniyor 3 yıl YouTube yıldızlarından ağ tarafsızlığı talebi 3 yıl Andy Rubin'in yeni telefonu Essential Phone'dan haber yok 3 yıl Web sitenizi hackerlardan 4.5 petabyte'lık zip bombasıyla koruyun 3 yıl Ünlü yönetmen iPhone 7 Plus ile kısa film çekti 3 yıl Windows dosya paylaşımlarına Samba ile erişebilirsiniz 3 yıl Dunkirk, 70mm film formatını yeniden canlandırdı 3 yıl Facebook, Twitter ve Snap gözünü 2018 Dünya Kupası'na dikti! 3 yıl Türk Telekom'dan kadınlara özel konuşma ve internet kampanyası 3 yıl Samsung, tarihindeki en yüksek kâra ulaşabilir 3 yıl Qualcomm, ABD'de iPhone ve iPad satışlarını yasaklamak istiyor 3 yıl Nokia'nın yeni telefonu elimizde: Nokia 5'i kullandık 3 yıl Bitcoin ve Ethereum madencileri pek çok ülkeden fazla enerji tüketiyor 3 yıl Xiaomi’nin yeni canavarı Chiron kod adına sahip 3 yıl Dünyanın ilk hologram ekranlı telefonu tanıtıldı 3 yıl Nintendo Switch uygulaması detaylandı 3 yıl Porsche ve AOC ortaklığından ilgi çeken monitör tasarımı 3 yıl MSI'dan dijital para madenciliği için önemli BIOS güncellemesi 3 yıl Tesla dünyanın en büyük enerji depolama tesisini kuracak 3 yıl Gigabyte Ryzen işlemci ailesine yönelik Mini-ITX anakartını duyurdu Daha Eskiler
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim
  Yeni Haber
  şimdi