Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu

  kalp hastalıkları

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  1 AY

  GİRİLEN İÇERİKLER
  4 HABER 1 GALERİ

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  YILDA 4 İÇERİK
  Apple Watch, neredeyse klinik testler kadar iyi kalp verileri sağlıyor
  Onur Seven 1 ay
  Stanford Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma, Apple Watch'un kardiyovasküler hastalıkları tespit etmek için güvenilir bir teletıp çözümü olarak kullanılabileceğini ortaya koydu.
  3,1b 11
  Gerçek kalp boyutunda kalp dokusu üretildi
  Prof. Adam Feinberg önderliğinde bir araya gelen araştırma ekibi alginat olarak adlandırılan ve alglerin hücre duvarında bulunan polisakkarit yapıdan biyolojik mürekkep üretti.
  1,6b 2
  Enerjisini kalbin kasılma gücünden alan implant geliştirildi
  University of Houston kurumu araştırmacıları ‘’türünün tek örneği’’ olarak nitelendirdikle yama tarzında implant geliştirdi. Yeni implantın enerjisini kalbin kasılma gücünden elde ettiği belirtiliyor.
  1,3b 4
  Tarihte ilk defa fonksiyon gören insan kalbi üretildi
  Araştırmacılar yeni araştırmanın konjenital kalp hastalıklarının patogenizini anlama ve bu hastalıklara yeni tedavilerin geliştirilmesi hususunda fayda sağlayacağı görüşünde.
  3,8b 17
  Amerikan toplumundaki her 5 çocuktan 1'i obezite ile karşı karşıya
  21. yüzyılda dünyada sıklığı gittikçe artan obezite vakaları, diyabet ve kalp hastalıkları açısından büyük risk barındırıyor. Çocukluk çağında görülen obezite son 20 yılın en yüksek seviyesinde.
  1,6b
  Hasarlı kalpler için yama geliştirildi
  İrlanda’da bulunan Trinity Collage kurumu araştırmacıları, kalpteki skar dokusunun neden olduğu fonksiyon kusurlarını düzeltebilecek yeni polimer yapılı yama geliştirdi.
  2,3b 1
  Yapay zeka kalp yetmezliğini tespit edebilecek
  Bilim insanları CHF tanısını tek bir kalp atışından doğrulayabilecek CNN adlı yeni bir yöntem üzerinde çalışıyor. Yöntemin sadece tek bir kalp atışından yararlanarak tanı koyabildiği bildiriliyor.
  1,8b
  Empagliflozin adlı diyabet ilacının kalp hastalığı riskini azalttığı düşünülüyor
  Toronto'da bulunan St. Michael's Hospital kurumu tarafından yürütülen bir araştırmaya göre Tip 2 diyabeti olan hastalar için kullanılan ''Empagliflozin'' adlı ilaç kalp hastalığı riskini azaltıyor
  3,2b 1
  FDA onayından geçen sanal kalp ameliyatı denemeleri başladı
  Önümüzdeki sonbaharda FDA kurumu; 160 hasta üzerinde yeni bir kalp ameliyatı denemesi yapmayı düşünüyor. Araştırma ekibi ilk modelini oluşturduktan sonra ilk sanal operasyonunu gerçekleştirdi.
  2,1b 3
  İnsan kalbinin bileşenleri 3D yazıcı ile üretilecek
  Araştırmacılar, küçük kan damarlarını da içeren, kontraksiyon işlevi bulunan kalp ventrikülleri ile insan kalbinin fonksiyonel olarak görev yapabilen bazı bileşenlerini 3D yazıcı ile üretmeyi başardı.
  2,5b 4
  Az içicilik de ölüm riskini ciddi oranda arttırıyor
  ABD’de 400 binden fazla kişi üzerinde yapılan bir çalışma, az içiciliğin de her yaş grubunda ölüm riskini ciddi oranda arttırdığını ortaya koyuyor. Sağlıklı olmak için içmek gerçekçi değil.
  4,9b 12
  Color'un yeni DNA testi kalıtsal kalp hastalıklarını tespit ediyor
  Erhan Tan 3 yıl
  Daha önce kansere yatkınlığı tespit eden DNA testi geliştirerek adından söz ettiren Color, şimdi de kalıtsal kalp hastalıklarını tespit eden bir DNA testi geliştirdi.
  1,8b 3
  Kalp krizi sonrası tedavide 3D yazıcılar ile geliştirilen yama kullanılacak
  Erhan Tan 4 yıl
  Kalp krizi sonrası hasar gören kalp dokularının onarılması için 3D yazıcılar ile hazırlanan yama kullanılacak. Minnesota Üniversitesi'nde geliştirilen bu yöntem son derece olumlu sonuçlar veriyor.
  2,2b 2
  Yapay zeka kalp krizi tahminlerinde doktorlardan daha başarılı
  Furkan Babur 4 yıl
  İngiltere Nottingham Üniversitesi'ndeki bir grup araştırmacı tarafından geliştirilen yapay zeka, kişilerin kalp kirizi geçirme riskini mevcut sistemlere kıyasla daha doğru tahmin ediyor.
  4b 7
  Kalp yetmezliği yaşayanlar için yeni çözüm!
  Bilim adamları yaptıkları son çalışmalarında yumuşak bir malzemeden ürettikleri robot sayesinde kalbi durmuş domuzlarda kan dolaşımının devamını sağlayabildiler.
  3b 15
  Hava kirliliği ve kalp hastalıkları arasındaki ilişki ortaya kondu
  Buğra Ünal 5 yıl
  ABD'de on yıldan uzun süren ve 6000'den fazla bireyin denek olarak katıldığı araştırmada hava kirliliği ve kalp hastalıkları arasındaki ilişki net olarak ortaya kondu.
  3,8b 14
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim